Հայաստանը կարո՞ղ է համադրել եվրաինտեգրումն ու Եվրասիական միությունը
«Голос Армении» թերթը ներկայացրել է քաղաքագետ Իգոր Մուրադյանի վերլուծությունը եվրաինտեգրման և Եվրասիական միությանն անդամակցելու խնդրի շուրջ Հայաստանի դիրքավորման վերաբերյալ: Ի. Մուրադյանի կարծիքով` ՆԱՏՕ-ն և Եվրամիությունը հետաքրքրված չեն, որ Հայաստանը լիովին կտրվի ՌԴ-ից, քանի որ հայ-ռուսական հարաբերություններն, իրականում, դիտարկվում են որպես Հարավային Կովկասում կայունության պահպանման գործոն:
Ըստ քաղաքագետի` Ռուսաստանի անբարեհամբույր վերաբերմունքը առ այն, որ Հայաստանը նպատակ ունի մասնակցել Եվրատլանտյան համայնքի ծրագրերին, պայմանավորված է նրանով, որ ինքը` Ռուսաստանն այդ ծրագրերում չկա:
Ըստ Ի. Մուրադյանի` Հայաստանում գոյություն ունեցող ռուսական ռազմաբազաները չեն հակասում ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի շահերին` հատկապես ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի պաշտոնանկությունից հետո: Ի. Մուրադյանի կարծիքով` Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված արհեստական քաղաքական լարվածությունը կամաց-կամաց տեղի է տալիս: «ՀԱՊԿ-ի հետ համագործակցելու ՆԱՏՕ-ի ցանկությունը գնալով աճում է»,-կարծում է Ի. Մուրադյանը:

«Голос Армении»: Армения может сочетать политику евроинтеграции с вступлением в Евразийский союз?
Газета «Голос Армении» представляет точку зрения политолога Игоря Мурадяна в связи с позицией Армении по вопросу евроинтеграции и вступления в Евразийский союз. По мнению И.Мурадяна, НАТО и Евросоюз не заинтересованы в том, чтобы Армения полностью отошла от России, поскольку армяно-российские отношения в действительности рассматриваются как фактор обеспечения стабильности на Южном Кавказе.
Как отмечает политолог, неприязненное отношение России к тому, что Армения стремится участвовать в программах евро-атлантического сообщества, обусловлено тем обстоятельством, что сама Россия, в этих программах не участвует.
По мнению И.Мурадяна, размещенные на территории Армении военные базы не противоречат интересам США и НАТО, особенно после того, как госсекретарь США Хиллари Клинтон покинула свой пост. По словам И.Мурадяна, созданная в регионе Южного Кавказа искусственная напряженность постепенно отступает назад. «Желание НАТО сотрудничать с ОДКБ постепенно возрастает», - считает политолог.