Առողջություն 15:13 26/12/2012
Հետտոնական հոգեբանական ու ֆիզիկական սթրեսերից խուսափելու համար հարկավոր է ճիշտ կազմակերպել հենց տոնները: Նման խորհուրդ այսօրվա ասուլիսի ժամանակ տվեց «Ինթրա» հոգեկան առողջության կենտրոնի գլխավոր մասնագետ, հոգեբան Մարուքե Եղյանը:
Ըստ բանախոսի` Ամանորից առաջ հանրության մեջ ուժեղանում է լարվածությունը, փոխանակ` հակառակը, մարդիկ հանգստանան և վայելեն ազատ և հաճելի ժամանակը:
«Այս օրերին իսկապես հանգստացեք, ընթերցեք սիրած գրքեր, դիտեք լավ ֆիլմեր, շփվեք միայն դրական մարդկանց հետ: Եթե վաղուց ունեք երազանք, բայց չեք հասցնում կյանքի կոչել այն, արե'ք դա հենց այս տոնական օրերին», - ասաց բանախոսը:
Նրա խոսքով` տոնական օրերի ոչ ճիշտ կազմակերպումը կարող է հանգեցնել նույնիսկ շատ սուր հիվանդությունների: «Զարմանալի չէ, որ տոներից հետո սրվում են ոչ միայն եղած հիվանդություններն, այլև կարող են ի հայտ գալ նորերը», - ասաց հոգեբանը, նշելով, որ արհեստականորեն ստեղծված նախատոնական լարվածությունը տոն օրերին տղամարդիկ փորձում են հաղթահարել ալկոհոլով, կանայք` կերակուրով:  «Պետք չէ լարվել տոնից առաջ ու ձգտել ինչ-որ անհայտ ստանդարտերի»,- խորհուրդ տվեց բանախոսը:
Հոգեբանը ցավով նշեց, որ հայ իրականության մեջ հանգիստն ու տոնը սովորական է դարձել կապել կերակուրի հետ. «Եթե, օրինակ, ընտանիքի հետ գնում ենք անտառ կամ Սևանա լիճ, ամեն բան կրկին պտտվում է ուտելիքի շուրջ»:  Ըստ Մարուքե Եղյանի` պատճառը կապված է սերունդի կողմից տեսած դժվարությունների, մարտահրավերները հաղթահարելու ինտուիտիվ, սակայն արդեն իներտ դարձած սովորությունների մեջ:
«Օրինակ՝ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիների ապրած սերունդը տանը միշտ պահում է լուցկու ու շաքարի մեծ պաշար, քանի որ պատերազմի տարիներին կար դրանց պակասը: Հիմա մեր միջին սերունդը խորհրդային տարիներին տեսել է տարատեսակ կերակուրների պակաս ու այսօր, հատկապես տոն օրերին, փորձում է ցույց տալ իր բարեկեցությունը հենց կերակուրի միջոցով»,- պարզաբանեց բանախոսը, կրկին խորհուրդ տալով ձերբազատվել այս կարծրատիպերից և իրոք, վայելել տոները:

“For avoiding psychological and physical stresses we need to correctly organize the holidays,” said Maruke Yeghayan, psychologist of “Intra” at press conference today.
According to the speaker the stressfulness increases within the population before the New Year day while it should be just on the contrary; people should calm down and should enjoy their free and pleasant time.
“Get real rest during those days, read your favorite books, read good movies, talk to positive people only. If you had a dream which didn’t come true yet, make it come true in these festive days,” speaker said.
She noticed that the pre-festive tenseness the men try to overcome by drinking and the women by food, “Do not get tensed before the fests and do not try to achieve some unknown standards,” speaker advised.
Psychologist noticed that it has become a usual thing for Armenians linking the food and the rest to each other, “If we go to forest or to Sevan Lake with the family everything again turns around food.” According to Maruke Yegheyan it is all connected with the generation that has faced many hardships and challenges.
“With the generation of World War II you will always find big supplies of matches and sugar as during the war there was a lack of it. Our middle generation has seen lack of different types of food and dishes and tries to show how well it lives today showing off the varieties of food especially during festive holidays,” the speaker said and advised to get rid of these stereotypes and to enjoy the holydays.