Քաղաքական 13:30 26/12/2012
«2012-ը ձգձգվող կոնֆլիկտների տարի էր, և խորհրդարանական ընտրություններն ի զորու չեղան լուծելու քաղաքական ուժերի միջև հասունացած կոնֆլիկտները»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփելով անցնող տարվա քաղաքական զարգացումները, նման տեսակետ հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Ստյոպա Սաֆարյանը:
«Իշխող կուսակցությունը և Սերժ Սարգսյանը որևէ մեթոդի առաջ կանգ չառան՝ թուլացնելու ընդդիմադիր ճակատը»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը՝ միաժամանակ համոզմունք հայտնելով, որ ընդդիմադիր ուժերի ռազմավարական ձախողումը հանգեցրեց նրան, որ ո՛չ ԲՀԿ-ն, և ո՛չ էլ ՀԱԿ-ը չկարողացան գալիք նախագահական ընտրություններում թեկնածուներ առաջադրել:
«ՀՀԿ-ԲՀԿ դիմակայությունն ավարտվեց բավականին վաղ, որը ծանր վիճակ ստեղծեց ՀԱԿ-ի համար: Լևոն Տեր-Պետրոսյանի «քաղաքագիտական վերլուծություն» ռազմավարության ձախողումն ու ՀԱԿ-ի ներսում առկա հակասություններն են այն հիմնական պատճառները, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը չառաջադրեց իր թեկնածությունը: ՀԱԿ-ն այժմ կանգնած է գոյություն ունենալու կամ չունենալու խնդրի առաջ»,- ընդգծեց Ս. Սաֆարյանը:
Վերջինս պատահական չհամարեց «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանի առաջադրումը նախագահական ընտրություններում, որը, ըստ նրա, ունի մեկ նպատակ՝ փորձել շահել ՀԱԿ-ի կորսվող էլեկտորատը:
Բանախոսի դիտարկմամբ, նախագահական ընտրությունների նախաշեմին առկա է շփոթահար և հիասթափված էլեկտորատ, որին հույս էր տրվել, թե կլինի միասնական թեկնածու, որը, սակայն, տեղի չունեցավ:
«Չեմ կիսում այն կարծիքը, թե խաղի ելքը կանխորոշված է: Հայաստանում միասնական թեկնածուի հարցը վերածվել է ընդդիմադիր հիմնական թեկնածուի հարցի, և ես կարծում եմ, որ այդ հիմնական թեկնածուն Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է: Ստեղծված իրավիճակում «Ժառանգության» թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դառնում է առկա թեկնածուների մեջ ամենածանրակշիռ և իշխանության առաջին մրցակիցը»,- նշեց Ստյոպա Սաֆարյանը:

Topic of the day 15:56 26/12/2012
The year 2012 was marked by protracted conflicts, and the parliamentary elections did not help to solve the conflicts between the political forces, Heritage party’s general secretary Stepan Safaryan told reporters, summing up the passing year.
“The ruling party and Serzh Sargsyan used every method to weaken the opposition,” said Safaryan, adding that the strategic failure of the opposition led to a situation when neither Prosperous Armenia Party nor Armenian National Congress was able to nominate a presidential candidate.
“The confrontation between Republican Party and Prosperous Armenia Party ended quickly and led to a complicated situation in ANC. The main reasons of Levon Ter-Petrosyan’s refusal to run for president are the failure of the strategy of political scientific analysis and the contradictions within ANC,” Stepan Safaryan noted.
It is not accidental that Liberty leader Hrant Bagratyan runs for president, Heritage member said, because his decision aims to retain ANC’s electorate.
“I do not share the opinion that the result of the game is predetermined,” Safaryan said. “In this situation, Heritage candidate Raffi Hovannisian becomes the most weighty one among the current candidates as well as the first rival of the authorities.”