Այսօր կինոյի միջազգային օրն է. Հայկական կինոարտադրությունն ունի 90 տարվա պատմություն
Այսօր կինեմատոգրաֆիստների և կինոյի միջազգային օրն է: 115 տարի առաջ այս օրը` 1985 թվականի դեկտեմբերի 28-ին, Փարիզի Կապուցինով բուլվառում տեղի է ունեցել Լյումեր եղբայրների առաջին կինոսեանսը: Այդ օրը ցուցադրվել է աշխարհում առաջին կարճամետրաժ ֆիլմը` «Գնացքի ժամանումը Լա Սոտա կայարան»: Դա առաջին ֆիլմն էր, որը ցուցադրվել է հանրությանը փողի դիմաց: Ֆիլմի ցուցադրումը իսկական խուճապ էր առաջացրել կինոդիտողների մոտ. նրանք վեր էին կենում ու խուճապահար դուրս վազում դահլիճից` կարծելով, որ գնացքը իրենց վրա է ընթանում:
Հենց այդ օրն էլ համարվում է կինոյի ծննդյան օր ու դեկտեմբերի 28-ը նշվում է որպես կինոյի միջազգային օր: Դրանից հետո կինոմատոգրաֆիան զարգացման երկար ճանապարհ է անցել և հսկայական փոփոխությունների է ենթարկվել` համրից հնչյունային, սև ու սպիտակից` գունավոր, ժապավենից մինչև թվային:
Այսօր ամբողջ աշխարհում անցկացվում են տարբեր կինոփառատոներ` «Օսկար», Կաննի, Վենետիկյան միջազգային կինոփառատոներ, Լյումեր եղբայրների անվան, Մոսկովյան միջազգային կինոփառատոն և այլ:
Հայաստանում արդեն հաջորդ տարի կանցկացվի «Ոսկե ծիրանի» 10-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որի ընթացքում հայ հանրությանն է ներկայացվում ինչպես հայկական, այնպես արտասահմանյան կինոֆիլմեր:
Նշենք նաև, որ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնն այս տարվանից անցկացնում է «Հայակ» ազգային կինոյի մրցանակաբաշխություն: Հայկական ֆիլմերը ներկայացվում են նաև տարբեր միջազգային կինոփառատոներում ու արժանանում մրցանակների:
Ոլորտի մասնագետները, պատասխանատուները փաստում են, որ հայկական կինոն այսօր զարգանում է. «միտված է աճելու` լավանալուն, մշակութային արժեք դառնալու, համաշխարհային կինոարտադրությանը ինտեգրվելու» (Կինոկենտրոնի տնօրեն Գ. Գևորգյան): Իհարկե, միաժամանակ նշում են մի շարք խնդիրներ, որոնք շուտափույթ լուծում են պահանջում:
Հայկական կինոկենտրոնի ծննդյան վկայականը համարվում է Հայաստանի կառավարության 1923 թվականի ապրիլի 16-ի «Պետկինոյի կազմակերպման մասին» դեկրետը, որն ամիջապես կյանքի կոչելով` հայկական կինոյի հիմնադրումը, կինոարտադրության կազմակերպումը վստահվել է տաղանդավոր ու փորձառու կինոգործիչներին` Դանիել Դզնունուն (արվեստաբան, 1923-37 թվականներին` «Հայկինոյի» տնօրեն, Հայկական ՍՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, Աշխատանքային կարմիր դրոշի կրկնակի շքանշանակիր) և Համո Բեկնազարյանին (կինոդերասան, սցենարիստ, կինոռեժիսոր, Հայկական ՍՍՀ ժողովրդական արտիստ):
1923 թվականի աշնանը «Պետկինոն» վերակազմավորվել է «Պետֆոտոկինո» բաժնետիրական ընկերության, որը սկզբում կոչվել է «Կինոֆաբրիկա», 1924-ից գործել է որպես կինոլաբորատորիա, 1928-ին անվանվել «Հայկինո», 1938-ին` «Երևանի կինոստուդիա», 1957-ին` «Հայֆիլմ», իսկ Հ. Բեկնազարյանի մահից մեկ տարի անց` 1966 թվականին վերանվանվել է նրա անունով:
1924-ին նկարահանվել է հայկական առաջին վավերագրական ֆիլմը «Խորհրդային Հայաստան» (օպերատորական խմբի ղեկավար Ի. Կրասլավսկի):
1925-ին նկարահանվել է առաջին խաղարկային համր ֆիլմը` «Նամուսը» /ռեժ. Հ.Բեկնազարյան/, 1926-ին` առաջին կատակերգությունը` «Շոր և Շորշորը» /ռեժ. Հ.Բեկնազարյան/, 1926-ին «Հայկինոն» առաջին անգամ պատկերել է այլազգիների կյանքը` «Զարե» ֆիլմով /ռեժ». Հ.Բեկնազարյան/,
1931-ին նկարահանվել է առաջին քաղաքական, երգիծական խաղարկային ֆիլմը` «Մեքսիկական դիպլոմատները» /ռեժ. Ա. Մարտիրոսյան, Լ. Քալանթար/:
1935-ին ստեղծվել է հայկական առաջին հնչյունային ֆիլմը` «Պեպոն» /ռեժ. Հ. Բեկնազարյան/, 1938-ին նկարահանվել է առաջին գունավոր մուլտֆիլմը` «Շունն ու կատուն» /ռեժ. Լև Ատամանով/:
1941-1945թթ. երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին նկարահանվել է ազգային ազատագրական պայքարի թեմայով պատմական «Դավիթ Բեկ» ֆիլմը (1944թ., ռեժ. Հ.Բեկնազարյան), ռազմահայրենասիրական այլ խաղարկային ժապավեններ, երկրորդ աշխարհամարտը փաստագրած շատ ֆիլմեր և Հայաստանի, հայ ժողովրդի անցած դարավոր ուղու մասին պատմող «Երկիր հայրենի» լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմը (1945թ., ռեժ. Լ. Իսահակյան, Գ. Բալասանյան, Հ. Զարգարյան):
1960-ականներին «Հայֆիլմը» ունեցել է ստեղծագործական բարձր նվաճումներ, կատարվել են նաև հայկական համր ֆիլմերի վերականգնման ու կրկնօրինակման աշխատանքներ: 20-րդ դարի վերջերին «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում տարեկան կրկնօրինակվում էր 42-45 ֆիլմ: 1967-ից մուլտֆիլմերի արտադրությունը դարձել է մշտական:
1990-ականներին, ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո, Հայաստանի տնտեսության մեջ շուկայական հարաբերությունների հաստատմամբ` կինոարտադրությանը հատկացվող ֆինանսական ներդրումները եղել են նվազագույն, որի պատճառով կտրուկ կրճատվել է ֆիլմարտադրության ծավալը:
2000 թվականից ի վեր` աճել է ինչպես կինոարտադրության ծավալը, այնպես էլ ստեղծագործական հաջողությունները:

Тема дня 09:33 28/12/2012
28 декабря 1895 года в Париже в «Гранд-кафе» на бульваре Капуцинок прошел первый сеанс синематографа братьев Люмьер. Именно эта дата и стала днем празднования Международного дня кино.
Чуть ранее, в том же 1895 году, французы Огюст и Луи Люмьер получили патент на изобретенный ими аппарат «Синематограф». 22 марта 1895 года братья устраивают в Париже первый в истории киносеанс. Они показывают — пока только узкому кругу друзей- коротенькую ленту «Выход рабочих с завода Люмьер».
Но днем рождения кино считают именно 28 декабря 1895 года, когда в парижском кафе на бульваре Капуцинок Люмьеры представили уже широкой публике первый в мире короткометражный фильм «Прибытие поезда на вокзал Ла Сьота». Это был первый фильм в истории кинематографа, который был показан публике за деньги.
Демонстрация «Прибытия поезда на вокзал Ла Сьота» вызвала настоящую панику у зрителей: они вскакивали с мест и убегали из зала, боясь, что приближающийся на экране поезд раздавит их…
Международный день кино - это праздник кинематографистов - работников этого удивительного искусства - и его любителей по всему миру.
В Армении в будущем году будет проведен 10-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос», в ходе которого на суд армянского зрителя будут представлены фильмы как отечественного, так и зарубежного производства.
Отметим, что Национальный киноцентр Армении с 2012 года проводит ежегодную церемонию вручения национальной кинопремии Армении «Айак». Армянские фильмы бывают представлены также на разных международных кинофестивалях и удостаиваются наград.
Специалисты в сфере киноиндустрии констатируют, что сегодня армянское кино нацелено на развитие, совершенствование, устремлено на то, чтобы стать культурной ценностью, интегрироваться в процесс мирового кинопроизводства. Такого мнения придерживается и директор Национального киноцентра Армении Геворг Геворгян. По его словам, сегодня более активными стали режиссеры, сценаристы, актеры, увеличилось число фильмов совместного производства.
Свидетельством рождения киностудии считается декрет правительства Армении "Об организации государственного кино" от 16 апреля 1923г., который, заложив основы армянского кино, организацию кинопроизводства доверил Даниелю Дзнуни ( заслуженный деятель культуры Армении, дважды орденоносец Трудового знамени, с 1923 -37г директор "Армкино", культуровед) и Амо Бекназаряну ( народный артист Армении, киноартист, сценарист, кинорежиссер).
Осенью 1923 года "Госкино" переформировалось в "Госфотокино" акционерное общество, которое сначала называлось «Кинофабрикой», а с 1924 года lдействовало как кинолаборатория, с 1928 г. переименовалось в "Армкино», затем в 1938 году в "Ереванскую киностудию", а в 1957 в "Арменфильм". Спустя год после смерти А.Бекназаряна в 1966г. названа его именем.
В 1924 году был снят первый армянский документальный фильм "Советская Армения" ( руководитель операторской группы И.Краславский), после чего, снимая в год от 1-5 фильмов, последовательно были засняты на ленту все события, имеющие место в стране, все экономические и культурные достижения народа, дневники политических съездов, встречи, юбилеи и др. события.
В 1925 году был снят первый игровой фильм "Совесть", режиссер Амо Бекназарян.
В 1926 году была снята первая комедия "Шор и Шоршор", режиссер Амо Бекназарян.
В 1926 г."Армкино" впервые запечатлела жизнь других народов в фильме "Заре", режиссер А.Бекназарян.
В 1931 году в первый политический игровой фильм "Мексиканские дипломаты", режиссеры А.Мартиросян, Л.Калантар.
В 1935 году был создан первый звуковой фильм "Пепо", реж. А.Бекназарян.
В 1938 году был снят первый мультфильм "Собака и кот", цветной, реж. Л.Атаманов.
В 1940 году был заложен дубляжный цех и в тот же год впервые был дублирован игровой полнометражный фильм "Член правительства".(1940г., реж. И.Елфиц и А.Зархи, режиссер дубляжа Л.Исаакян) . Исполнительницу главной роли В.Марецкой дублировала известная артистка армянского театра Арус Восканян, другие роли : Гурген Габриелян, Давид Малян и др. известные артисты.
В годы Великой Отечественной войны с 1941-1945 г. были сняты фильмы на тему национально-освободительной борьбы : исторический фильм"Давид Бек".(1944г.,реж. А.Бекназарян), военно-патриотические ленты, много фильмов, запечатлевших вторую мировую войну, документальный полнометражный фильм «Еркир Айрени», рассказывающий о пройденном вековом пути народа Армении (1945 г., реж. Л.Исаакян, Г.Баласанян,- Заргарян).
С 1954 года киностудия начала восстанавливать ритм предвоенных лет и производство игровых фильмов.
В 1960-е годы «Арменфильм» имела большие творческие достижения, проводились также работы по восстановлению и дублированию армянских немых фильмов. В конце 20 века на киностудии «Арменфильм» в год дублировалось от 42-45 фильмов.
С 1967 года производство мультфильмов носит постоянный характер.
С 1978 года киностудия располагается в новом здании, приобретает новую производственную технику, расширяя кинопроизводство, выпускает в год от 6-7 фильмов, получая заказы от центрального телевидения СССР, снимая фильмы совместно с киностудией «Мосфильм», достигает новых творческих высот.
С 1990 года производственный союз документальных фильмов в составе киностудии «Арменфильм» отделился, преобразовавшись в киностудию хронико-документальных фильмов «Айк» со своей фильмотекой.