ԼՂՀ ՊԲ. Դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 68.700 կրակոց
Ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի, 2012թ. ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 14.000 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տեսակի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 68.700 կրակոց: Այս մասին տեղեկցնում է ԼՂՀ ՊԲ Լրատվության բաժինը:
Հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման ինտենսիվություն հատկապես նկատվել է պետական նշանակության միջոցառումների և տոն օրերի ժամանակ ու դրանց նախորդած շրջանում:
Չնայած հակառակորդի դրսևորած այսօրինակ ակտիվությանը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը ողջ տարվա ընթացքում հավատարիմ են մնացել հրադադարի պահպանման ռեժիմին և լիովին վերահսկել իրավիճակը հակառակորդի հետ շփման գծում՝ հարկ եղած դեպքում ձեռնարկելով նաև կանխարգելիչ գործողություններ և ստիպելով վերջինիս հրաժարվել իր նկրտումներից:

Region 14:12 29/12/2012
The Azerbaijani army violated ceasefire regime at the line of contact between Karabakh and Azerbaijani armed forces about 14,000 times during the year 2012, firing more than 68,700 shots towards Armenian defensive posts, NKR Defense Army reported.
Azerbaijan most intensively violated the ceasefire during state and national holidays as well as in days preceding them.
Despite the rival’s activity, NKR Defense Army remained committed to the ceasefire regime, completely controlled the situation at the line of contact and if necessary, took action to silence the rival.