Այս տարի շտապօգնության կանչերի թիվը նվազել է
Հունվարի 3-ի լույս 4-ի գիշերը, Երևանի Շտապօգնության ծառայությունը սպասարկել է 640 կանչ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 41-ով պակաս է: Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Շտապ բուժօգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը, կանչերը հիմնականում կապված են սրտային հիվանդությունների, ճնշման տատանումների, բարձր ջերմության հետ:
Թ.Ստեփանյանի խոսքերով` նախորդ տարվա հետ համեմատած այս տարի կանչերի թիվը նվազել են: Այսպիսով, ըստ նրա, հունվարի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Երևանում գրանցվել է 705 կանչ` նախորդ տարվա 725 կանչի դիմաց, հունվարի 2-ի լույս 3-ի գիշերը գրանցվել է 655 կանչ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 67-ով պակաս է:
Ինչ վերաբերում է ստամոքսի խանգարման կանչերին, ապա Թ.Ստեփանյանը նշեց, որ միայն հունվարի 3-ին է գրանցվել 14 դեպք. հիմնականում դրանք կապված են եղել ուտելիքի չարաշահման հետ: Ալկոհոլային թունավորումների դեպքեր նույնպես չեն գրանցվել, պարզապես եղել են ալկոհոլային խմիչքի չարաշահման դեպքեր: Մասնավորապես, հունվարի 2-ին և 3-ին գրանցվել է 17 –ական կանչ:

Общество 13:19 04/01/2013
В Службе скорой помощи Еревана с 3 по 4 января обслужили 640 вызовов. Число вызовов, по сравнению с показателями прошлого года за аналогичный период, сократилось на 41. Как сообщила Panorama.am директор ЗАО «Скорая помощь» Тагуи Степанян, вызовы в основном связаны с сердечно-сосудистыми заболеваниями, перепадами давления и высокой температурой у больных.
По словам Т. Степанян, в 2013 году в столице наблюдается уменьшение числа вызовов. В ночь с 1 по 2 января в столице Армении зарегистрировано 705 вызовов /вместо прошлогодних 725/, а в ночь со 2 по 3 января зафиксировано 655 вызовов /вместо прошлогодних 722/.
Что касается случаев отравления и расстройств желудка, то, по словам Т.агуи Степанян, 3 января было зафиксировано 14 случаев. Случаев, связанных с алкогольным отравлением, не было зафиксировано, и вышеуказанные случаи были связаны со злоупотреблением алкоголем. В частности, 2 и 3 января в Службе скорой помощи Еревана обслужили 17 вызовов.