Առաջադրված թեկնածուներից 8-ը չգրանցվելու ռիսկի տակ են
Փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում առաջադրման հայտ ներկայացրած 15 թեկնածուներից 8-ը հնարավոր է չգրանցվեն: Բանն այն է, որ ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց ԿԸՀ մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը, առաջադրման փաստաթղթերը Ընտրական օրենսգրքի համաձայն ամբողջական, այսինքն ընտրագրավի մասին անդորրագիրը ներառյալ, ներկայացրել են միայն 7 թեկնածուներ:
Այդ թեկնածուներն են «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, «Ռադիո հայ» ՍՊԸ-ի ժողովի նախագահ Անդրիաս Ղուկասյանը, Արման Մելիքյանը, Պարույր Հայրիկյանը, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը և գործող նախագահ, Հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, եթե թեկնածուները մինչև գրանցման համար նախատեսված ժամկետը 48 ժամվա ընթացքում չեն ամբողջացնում փաստաթղթերը, ապա նրանք չեն գրանցվում: Այսինքն, այսօրվանից սկսած ԿԸՀ-ն թեկնածուներին տրամադրելու է հավելյալ 48 ժամ ժամանակ ներկայացնելու ընտրագրավի մասին անդորրագրերը:
Փաստորեն, չգրանցվելու ռիսկի տակ են հայտնվում Հայաստանի մարտական կարատե կոբուդոյի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ, անկուսակցական Տարոն Աբրահամյանը, անկուսակցական, «Հայ-ռուսական հասարակական միավորում» ՀԿ նախագահ Ռոբերտ Ահարոնյանը, Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում փաստաբան է. Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության անդամ Ռուբեն Այվազյանը, Ֆիզիկոս Մհեր Հայրապետյանը, Ազգային համաձայնություն կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը, Նարինե Մկրտչյանը, թոշակառու Պավլիկ Սարգսյանը, «Քաշաթաղ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ռոբերտ Սիմոնյանը:
Այսօր ժամը 18:00-ին ավարտվել է թեկնածուների առաջադրման ժամկետը և սկսվելու է նրանց գրանցումը, որը կշարունակվի մինչև հունվարի 14-ը:

Интервью 19:00 04/01/2013
Восемь из 15 кандидатов, подавших документы для участия в предстоящих 18 февраля президентских выборах, возможно, не будут зарегистрированы. Дело в том, что, как сообщила в интервью Panorama.am пресс-секретарь ЦИК Армении Эрмине Арутюнян, документы для регистрации, включая квитанции об оплате необходимой для участия в выборах суммы, подали лишь семь кандидатов: бывший премьер-министр, лидер партии «Свобода», депутат НС Армении Грант Багратян, председатель правления партии «Наследие» Раффи Ованнисян, беспартийный директор «Радио Ай» Андриас Гукасян, экс-глава МИД НКР, политический советник сети гражданского общества «Беженцы и международное право» Арман Меликян, глава Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян, специалист по эпосу Вардан Седракян, действующий президент Армении, лидер Республиканской партии Армении Серж Саргсян.
Отметим, что в соответствии с Избирательным кодексом Армении, при наличии неправильностей в документах или неполноте документов, представленных для регистрации кандидата, выдвинутого в Президенты Республики, Центральная избирательная комиссия дает 48 часов на устранение указанных неправильностей или восполнение документов. В случае неустранения в этот срок неправильностей или невосполнения документов в регистрации отказывается.
Таким образом, в регистрации могут отказать председателя Национальной федерации боевого каратэ Армении, беспартийному Тарону Абрамяну, председателю общественной организации «Армяно-российское общественное объединение», Роберту Агароняну, адвокату в Европейском суде по правам человека Рубену Айвазяну, физику Мгеру Айрапетяну, лидеру партии «Национальное согласие» Араму Арутюняну, директору Национального пресс-клуба, преподавателю Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна Нарине Мкртчян, пенсионеру Павлику Саркисяну, а также беспартийному председателю общественной организации "Кашатаг" Роберту Симоняну.
Напомним, предвыборная кампания стартует 21 января и продлится до 16 февраля 24:00 по ереванскому времени. Заявки о самоотводе кандидатов будут приниматься до 8 февраля 2013 г.