Հասարակություն 16:41 07/01/2013
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ադմինիստրացիայի կայքում կազմակերպվել է ստորագրահավաք` հայ-թուրքական սահմանի բացման համար: Ստորագրահավաքի մասնակիցները ցանկանում են, որ Թուրքիան առանց նախապայմանների բացի սահմանը Հայաստանի հետ` առնվազն սիրիահայ փախստականների համար:
Ստորագրահավաքին մասնակցելու համար պետք է մտնել  հղումով և անցնել շատ կարճ գրանցումը, ապա էլեկտրոնային փոստից գրանցումը հաստատելուց հետո սեղմել «sign this petition» կոճակը:
Բաց սահմանի դեպքում հնարավոր կլինի առավոտյան Հալեպից դուրս գալով ուշ երեկոյան հասնել Երևան, իսկ այսօր սիրիահայերը անցնում են կրկնակի երկար ճանապարհ, մտնում են իրենց համար բացարձակապես անծանոթ և անցագիր պահանջող Վրաստան:
Ստորագրահավաքի հայտարարության (դիմումի) տեքստում գրված է.
«Մենք` Օբամայի ադմինիստրացիային ուղղված ստորագրահավաքի մասնակիցներս, խնդրում ենք`
Կոչ անել Թուրքիայի կառավարությանը բացել Հայաստանի հետ իր սահմանը` Սիրիայից փախստականների համար
Ավելի քան 60.000 մարդ է սպանվել Սիրիայում ընթացող պատերազմի հետևանքով:
500.000 փախստականներ փախչելով փրկվել են պատերազմից ու մահից... Բայց միլիոնավոր մարդիկ չեն կարողանում անել դա:
Շատ քիչ ավիաընկերություններ են թռիչքներ իրականացնում Սիրիա, տոմսերի քանակն էլ խիստ սահմանափակ է: Հիմնականում, մարդիկ փախչում են Սիրիայից ավտոբուսներով և մեքենաներով:
Սիրիայում բնակվում են 200.000 հայեր, որոնց մեծ մասը ցանկանում է փախչել Հայաստան, որտեղ անվտանգ է, որտեղ իրենք կարող են իրենց ապահով զգալ, կարող են գտնել բնակարան, աշխատատեղ և դպրոց գնալ:
Սիրիայից Հայաստան եկող ճանապարհը անցնում է Թուրքիայով, որը փակել է Հայաստանի հետ սահմանը դեռ 1993-ին, և դա մեծ դժվարություններ է ստեղծում Սիրիայից փախստականների համար:
Ուստի, մենք խնդրում ենք կոչ անել Թուրքիային, որ վերջինս բացի իր ցամաքային սահմանը Հայաստանի հետ (աեռնվազն փախստականների համար) առանց որևէ նախապայմանների:
21-րդ դարում փակ սահմաններ չպետք է լինեն»:
Նշենք, որ ստորագրահավաքը շարունակվելու է մինչև փետրվարի 4-ը: Անհրաժեշտ է 25 հազար ստորագրություն: Այս պահին արդեն 70 ստորագրություն կա:

Society 17:08 07/01/2013
A petition has been started on the US president Obama administration web page to call to open the Turkish-Armenian border. Those who have signed the petition want the border to be opened, at least for refugees from Syria.
To sign the petition you need to follow this link: https://petitions.whitehouse.gov/register?destination=petition/call-government-turkey-open-its-border-armenia-refugees-syria/nbmX159C
After, you need to approve your registration from your e-mail address and press the “sign this petition” button.
Here is the text of the petition:
WE ASK THE OBAMA ADMINISTRATION TO:
Call the government of Turkey to open its border with Armenia for refugees from Syria
More than 60.000 people have been killed in the war in Syria.
500.000 refugees have escaped from war and death... But many millions are unable to do that.
Only few air companies still fly there and tickets are strongly limited. Mostly, people escape from Syria by buses and cars.
There are 200.000 ethnic Armenians living in Syria and most of them want to escape to Armenia where they can feel safe, comfortable, find a job, a place to live and go to schools.
Тhe road from Syria to Armenia goes through Turkey which closed its border with Armenia in 1993. It creates a big problem for Armenian refugees.
Thus, we are kindly asking to call Turkey to open the land border with Armenia (at least, for refugees) without any preconditions.