Քաղաքական 16:35 10/01/2013
Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլին Ապշերոնից պարտադիր զինծառայության կանչված և Դաշքեսանի զորամասում հունվարի 8-ին կասկածելի հանգամանքներում կյանքից հեռացած զինվոր Ջեյհուն Գուբադովի մահվան փաստի հետ կապված «Twitter» սոցիալական կայքի իր էջում հաղորդագրություն է թողել:
«Բանակում մեր զավակներին սպանողը մարդասպանը Իլհամ Ալիևի ստեղծած հանցավոր ռեժիմն է: Ռեժիմն ամեն օր հանցագործություններ է իրականացնում: Մենք էլ՝ որպես հասարակություն, խթանում ենք այդ ամենին կամ մեր անգործությամբ, կամ էլ թաքցնելով հանցագործությունը», -գրել Ալի Քերիմլին:
Նրա այդ գրառումը մեջբերել է «Ազադլիգ» թերթը և 7 ժամվա ընթացքում այն ընթերցել է 85 հազար մարդ, իսկ օրվա վերջում` 95 հազար մարդ: Ընդդիմադիր գործիչը հավելել է նաև, որ անհիմն են պնդումներն այն մասին, թե Ադրբեջանի ժողովուրդը հաշտվել է իր ճակատագրի հետ, և կոչ է արել հասարակությանը ակտիվ գործողությունների անցնել:
Ըստ պաշտոնական վարկածի, նորակոչիկ զինվոր Գուբադովի մահվան պատճառը պահակակետում ծառայության պահին սրտի կաթվածն է եղել: Սակայն, նրա հարազատները դիահերձարանում արված լուսանկարներ և տեսանյութ են ներկայացրել ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին, որոնցում հստակ երևում է, որ զինվորը սպանվել է դաժան ծեծի արդյունքում:
Նշվում է նաև, որ մի խումբ երիտասարդներ հունվարի 11-ին ժամը 16.00-ին Բաքվի «Շատրվանների» հրապարակում զինվորի մահվան փաստի առնչությամբ պատրաստվում են բողոքի ցույց անցկացնել: Այդ մասին տեղեկատվություն է տարածվել սոցիալական կայքերում: «Մշտապես զինվորների մահվան մասին լուրեր են տարածվում: Դրանց մեղավորները չեն պատժվում: Եթե մենք այս ամենին վերջ չտանք, ուրիշ ոչ ոք չի անի: Մենք հրավիրում ենք յուրաքանչյուր ադրբեջանցու, ով անտարբեր չէ այս ամենի նկատմամբ: Մենք մեր բողոքը ներկայացնում ենք ցիվիլ կերպով: Պետք չէ մոռանալ, որ սա քաղաքական ակցիա չէ»,- նշված է հայտարարությունում:
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության աշխատակից Օրխան Մանսուրզադեն նշել է, որ «Ցանկացած ոչ օրինական ցույց կանխվելու է ոստիկանության կողմից: Այդ հրապարակում շատ մարդիկ են հավաքվում և այն նախատեսված է հանգիստ անցկացնելու համար: Այդ իսկ պատճառով նման վայրում ցույց անցկացնելը անթույլատրելի է: Ոստիկանությունը կանխելու է ցանկացած անօրինական ցույց, որը չի համաձայանեցվի Բաքվի գործադիր իշխանության հետ»,- նշել է Մանսուրզադեն:

Общество 16:00 10/01/2013
Лидер Партии народного фронта Азербайджана Али Керимли оставил в Твиттере сообщение в связи со смертью при сомнительных обстоятельствах 8-го января новобранца азербайджанской армии Джейхуна Губадова, призванного Апшеронским военкоматом в войсковую часть в Дашкесане.
«Убийцей наших детей в армии является преступный режим, созданный Ильхамом Алиевым. Режим ежедневно совершает преступления. А мы, как общество, способствуем этому либо своей бездеятельностью, либо сокрытием преступлений»,- пишет Али Керимли.
Данное сообщение лидера ПНФА процитировала газета «Азадлыг» и запись в течение 7 часов просмотрели 85 человек, а в конце дня число аудитории увеличилось до 95 тысяч. Оппозиционный лидер также отметил, что заявления о смирении азербайджанского общества со своей участью являются беспочвенными, и призвал общество прибегнуть к активным действиям.
Согласно официальной версии, новобранец Джейхун Губадов скончался от сердечного приступа во время несения воинской службы, однако его родители направили в азербайджанские СМИ фотографии и видеоролик из морга, где явно видны следы побоев и травмы на теле погибшего.
Также сообщается, что группа молодежи 11 января в 16.00 проведет акцию протеста на площади Фонтанов в Баку в связи с фактом смерти солдата. Информация об этом распространилась в социальных сетях. «Постоянно приходят известия о смерти солдат. Виновные в этом не наказываются. Если мы не скажем СТОП, то никто не скажет. Мы приглашаем каждого азербайджанца, которому небезразлично происходящее, принять участие в акции. Мы выразим свой протест в цивилизованной форме. Не следует забывать, что это не политическая акция», - говорится в послании.
Между тем, начальник отдела пресс-службы Министерства внутренних дел Азербайджана Орхан Мансурзаде отметил, что проведение акций регулируется действующим законодательством. «Любые незаконные акции будут предотвращаться со стороны полиции. Площадь фонтанов является территорией массового скопления и отдыха населения. Поэтому проведение акций в таком месте недопустимо. Полиция будет предотвращать любые незаконные акции, которые не были согласованы с Исполнительной властью города Баку», - отметил он.
«Зеркало»: Солдаты азербайджанской армии продолжают умирать от болезней, несмотря на хваленую медицинскую службу
Обнародовано видео, разоблачающее истинную причину смерти «скончавшегося от болезни» азербайджанского солдата