Քաղաքական 11:17 14/01/2013
Երեկ ադրբեջանական լրատվամիջոցները «տեղեկություն» էին տարածել, թե իբր Լիտվայի խորհրդարանի Եվրոպական ակումբի և տեղեկատվական գրասենյակի կողմից հունվարի 10-ին կազմակերպած քննարկման ժամանակ, պատասխանելով Լիտվայում Ադրբեջանի դեսպանի հարցին՝ Վրաստանի ԱԳ նախարար Մայա Փանջիկիձեն ասել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը պիտի լուծում գտնի միմիայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սահմաններում։
Սույն հարցի վերաբերյալ հայկական մի շարք լրատվամիջոցներ հարցում են կատարել Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարություն՝ խնդրելով պարզաբանել, արդյոք նմանատիպ հայտարարություն եղել է։
Վրաստանի ԱԳՆ-ից պատասխանել են, որ քննարկման ընթացքում Վրաստանի արտգործանախարարը պատասխանելով հարցին, նշել է, որ Վրաստանը հարգում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց դա որևէ կերպ չի կապել Լեռնային Ղարաբաղի հետ և որևէ կերպ չի հիշատակել Լեռնային Ղարաբաղը ՝ չնայած Ադրբեջանի դեսպանի համառ պնդումներին կապել այդ երկու հարցերը։
Ավելին Վրաստանի ԱԳՆ-ից տրամադրել են այդ հանդիպման տեսագրության հղումը, որտեղ ամեն ինչ պարզ երևում է։ Տեսագրությունից պարզ է դառնում, որ պատասխանելով Լիտվայում Հայաստանի դեսպան Արա Այվազյանի հարցին, Վրաստանի ԱԳ նախարարն ընգծել է, որ յուրաքանչյուր հակամարտություն յուրահատուկ է և ունի իր լուծման ճանապարհը։

Тема дня 12:09 14/01/2013
Накануне азербайджанские СМИ распространили «сведения» о том, что якобы министр иностранных дел Грузии Майя Панджикидзе на организованном Европейского клубом при парламенте Литвы и информационным офисом обсуждении, отвечая на вопрос посла Азербайджана в Литве, заявила, что карабахский конфликт должен быть урегулирован лишь только в пользу территориальной целостности Азербайджана.
Ряд армянских СМИ обратились в МИД Грузии с просьбой разъяснить, действительно ли было сделано такое заявление.
В МИД Грузии сообщили, что в ходе обсуждения министр иностранных дел Грузии, отвечая на вопрос, отметила, что Грузия уважает территориальную целостность Азербайджана, при этом она не указала на то, что связывает это c Нагорным Карабахом, и не упоминала Нагорный Карабах, несмотря на настойчивые утверждения посла Азербайджана связать два вопроса друг с другом.
Более того, МИД Грузии предоставил ссылку на видеозапись этой встречи, в которой четко видно, что отвечая на вопрос посла Армении Ара Айвазяна, министр иностранных дел Грузии подчеркнула, что каждый из конфликтов специфичен и имеет свой путь решения.