Իրավունք 09:43 14/01/2013
Ջավախցի քաղաքական -հասարակական գործիչ Վահագն Չախալյանի անունը հանվել է այն դատապարտյալների ցանկից, որոնք Վրաստանոմ «Համաներման մասին» օրենքի ընդունումից հետո պետք է ազատ արձակվեն: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Չախալյանի փաստաբան, ՀՀ Փաստաբանների պալատի փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը:
Նա ասաց, որ այս պահին զուտ մարտավարական տակտիկայից ելնելով, չի կարող որևէ բան ասել առաջիկա քայլերի վերաբերյալ, բայց ամենայն հավանականությամբ, իրենք դատարանում կբողոքարկեն որոշումը:
«Առաջիկա չորս օրերի ընթացքում ես կայցելեմ Վահագնին, մենք կխոսենք, կհստակեցնենք մեր անելիքը նոր միայն ես մամուլի համար հայտարարություն կանեմ», -փոխանցեց փաստաբան Ոսկանյանը:
«Համաներման մասին» օրինագիծը, որը Վրաստանի նախագահ Միխեյիլ Սաակաշվիլին բոյկոտել էր, իսկ խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլին հունվարի 12-ին ստորագրել, կիրակի, հունվարի 13-ին մտել է ուժի մեջ և արդեն տվել առաջին պտուղները. 190 քաղբանտարկյալ ու դատապարտյալներ ազատ են արձակվել: Ազատ արձակվածների թվում են նաև Աջարիայի հայ համայնքի հայտնի գործիչներ Արմեն Գևորգյանը և Ռուբեն Շեկոյանը:
Վրացական իշխանությունները ձերբակալել էին Վահագն Չախալյանին դեռ 2008-ին, իսկ ահա 2009-ին նա դատապարտվել էր 10 տարվա ազատազրկման՝ մեղադրվելով հանրային կարգը խախտող զանգվածային միջոցառումների կազմակերպելու, խուլիգանության և զենքի պահպանման համար:

Law 10:18 14/01/2013
The name of Georgian-Armenian activist Vahagn Chakhalyan has been removed from the list of prisoners who will be set free following the adoption of amnesty law in Georgia, Chakhalyan’s lawyer, Stepan Voskanyan, told Panorama.am.
The activist’s lawyer refused to reveal the next step from tactical considerations but said that in all probability they would appeal this decision.
“I am going to visit Vahagn during the coming four days, we will talk and clarify our future tasks and only after it I will make a statement for the media,” Voskanyan noted.
Vahagn Chakhalyan was arrested in summer 2008 on accusations of possession of weapons and incitement to disorders and sentenced to 10 years in prison. On October 5, 2011, Chakhalyan announced hunger strike demanding to put an end to illegal pressure on him and improve prison conditions. On October 12, he stopped the hunger strike in respect for call of the head of the Armenian Diocese of Georgia.