Հասարակություն 12:50 15/01/2013
«Freedom House». Հայաստանը քաղաքական իրավունքների առումով գնահատվել է 5 միավորով` գրանցելով առաջընթաց
«Freedom House» իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է «Հավասարակշռության մեջ ժողովրդավարության նվաճումները» վերնագրով 2013թ զեկույցը:
Զեկույցում Հայաստանը քաղաքական իրավունքների առումով, 7 միավորանոց համակարգով, գնահատվել է 5` գրանցելով առաջընթաց, իսկ քաղաքացիական ազատություններում` 4 միավոր:
Ադրբեջանը դասվել է ոչ ազատ երկրների շարքում` քաղաքական իրավունքների առումով գնահատվել է 6, իսկ քաղաքացիական ազատությունները՝ 5 միավոր:
Հարևան Վրաստանը մասամբ ազատ երկրների շարքում է` քաղաքական իրավունքների առումով 3 միավոր, քաղաքացիական ազատությունները 3 միավոր:
Թուրքիան ևս մասամբ ազատ երկրների թվում է` քաղաքական իրավունքների առումով` 3 միավոր, քաղաքացիական ազատությունների՝ 4 միավոր, այդ առումով Թուրքիան հետընթաց է գրանցել:
ՌԴ-ն ոչ ազատ երկրների շարքում է` քաղաքական իրավունքների առումով` 6 միավոր, քաղաքացիական ազատությունները՝ 5 միավոր:
Իրանը` ոչ ազատ` քաղաքական իրավունքների առումով` 6, քաղաքացիական ազատություններով` 6 միավոր:
«Վիճելի տարածքներ» խմբում ներառված Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչվել է մասամբ ազատ` քաղաքական իրավունքների համակարգում գնահատվել է 5` գրանցելով առաջընթաց, քաղաքացիական ազատությունները՝ 5 միավոր:
«Վիճելի տարածքներ»-ի խմբում ներառված Աբխազիան նույնպես մասամբ ազատ է ճանաչվել` քաղաքական իրավունքների առումով 4 միավոր`առաջըթնաց է գրանցել, իսկ քաղաքացիական ազատությունները՝ 5 միավոր:

Freedom House повысила в рейтинге «Свобода в мире 2013» позицию Армении и НКР. Азербайджан по-прежнему «несвободен»
В опубликованном сегодня докладе «Свобода в мире 2013», составленном американской правозащитной организацией «Freedom House», Армения и Нагорный Карабах отнесены к категории «частично сводных» стран. Азербайджан же по-прежнему находится в списке «несвободных» государств.
При этом позиции Нагорного Карабаха улучшились: из категории «несвободных» стран он перешел в категорию «частично свободных».
«Показатели политических свобод Нагорного Карабаха улучшились, поднявшись с отметки 6 до отметки 5, и он перешел из категории „несвободных” в категорию „частично свободных” благодаря участию реальной оппозиции в президентских выборах в июле», – говорится в докладе.
Армения также указана в докладе как страна, улучшившая ситуацию с политическими правами. Политические свободы имеют отметку 5, а гражданские – 4.
«Показатель политических прав Армении улучшился благодаря отсутствию поствыборного насилия после выборов в мае и вхождению в парламент подлинной оппозиционной партии», – говорится в докладе.
«Freedom House» отмечает, что Азербайджан, наряду с Узбекистаном, Туркменистаном и Беларусью, продолжает оставаться в числе самых репрессивных государств мира. Политические свободы в Азербайджане по-прежнему имеют отметки 6, а гражданские – 5, и страна остается в числе «несвободных».