Սաֆրաստյան. Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների մեկնարկի դեպքում Ադրբեջանը Արցախի դեմ նոր պատերազմ կսկսի
2013 թ Ադրբեջանի իշխանությունները կշարունակեն սահմանամերձ շրջաններում լարվածության միտումնավոր ուժեղացման ուղղված ճիգեր գորածադրել: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում հնարավոր զարգացումներին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը` հավելելով, որ այդ միջոցով պաշտոնական Բաքուն կփորձի կոնսոլիդացնել սեփական հասարակությունը այս տարի կայանալիք նախագահական ընտրությունների նախաշեմին:
«2012թ.-ը տարածաշրջանում շարունակվեց Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, որը նաև արտահայտվեց զենքի օգտագործմամբ: Սահմանամերձ շրջաններում լարվածության միտումնավոր ուժեղացումն Ադրբեջանի ներկայիս ղեկավարության ռազմավարության մաս է կազմում: Ադրբեջանի բոլոր գործողությունները Հայաստանի դեմ հարձակում սկսելու փորձեր են և սոսկ ագրեսիվ նկրտումներ: Այս ամեն ին շարունակությունն կստանա նաև 2013թ-ին»,- նշեց Սաֆրաստյանը:
Բանախոսը նշեց, որ Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների մեկնարկի դեպքում, Ադրբեջանը կփորձի օգտվել տարածաշրջանում ստեղծված լարվածությունից և վերսկսել ռազմական գործողությունները ԼՂ հակամարտության գոտում:
«Նման պայմաններում մենք պետք է լինենք ակտիվ, հատկապես խաղաղ բանակցային գործընթացում՝ նոր առաջարկներ անելու առումով, ինչպես նաև պետք է ակտիվ լինել մեր դաշնակիցների հետ հարաբերություններում:
Պետք է ակտիվացնել մեր գործողությունները այն ռազմաքաղաքական դաշինքի հետ, որի անդամ ենք մենք, այսինքն՝ ՀԱՊԿ-ի, որը մեզ համար ամուր հենարան է »,- ասաց Սաֆրաստյանը:
Ինչ վերաբերում է բուն բանակցային գործընթացին, ապա այն, ըստ բանախոսի, վերջին մեկ տարվա ընթացքում կորցրել է իր ինտենսիվությունը:

Тюрколог: Если начнется война против Ирана, Азербайджан может возобновить боевые действия в зоне карабахского конфликта
В 2013 году власти Азербайджана продолжат прилагать усилия, направленные на преднамеренное усиление напряженности в приграничных районах. Об этом на встрече с журналистами директор Института востоковедения НАН Рубен Сафрастян, касаясь карабахской проблемы.
По его словам, таким образом официальный Баку попытается консолидировать общество в преддверии президентских выборов.
«В 2012 году Азербайджан продолжил агрессивную риторику в регионе. Такое поведение проявлялось и использованием оружия. Преднамеренное усиление напряженности в приграничных районах является частью стратегии нынешнего руководства Азербайджана. Все действия Азербайджана являются попыткой начать нападение и лишь агрессивными претензиями. Такая политика продолжится и в 2013 году»,- подчеркнул Рубен Сафрастян.
По мнению тюрколога, в случае возможного начала боевых действий против Ирана Азербайджан попытается воспользоваться сложившейся в регионе напряженностью и возобновить боевые действия в зоне карабахского конфликта.
«В таких условиях мы должны проявить активность, особенно в переговорном процессе по мирному урегулированию конфликта: выдвигать новые предложения, проявлять активность в отношениях с нашими союзниками. Необходимо активизировать действия с теми военно-политическими альянсами, членами которого мы являемся, а именно с Организацией Договора о коллективной безопасности, являющейся надежной опорой для нас», – считает он.
Что касается переговорного процесса, то, по мнению Рубена Сафрастяна, в течение 2012 года он стал менее интенсивным.