Հասարակություն 12:50 16/01/2013
Մշտադիտարկում. ԶԼՄ-ը ՀՀ նախագահի հնարավոր թեկնածուների նկատմամբ խտրականություն և բացահայտ կողմնակալ վերաբերմունք չեն դրսևորել
Նախընտրական շրջանում ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ԶԼՄ-ները քաղաքական ուժերի կամ Հայաստանի նախագահի հնարավոր թեկնածուների նկատմամբ խտրականություն և բացահայտ կողմնակալ վերաբերմունք չեն դրսևորել: Նման եզրակացության եկել է Երևանի մամուլի ակումբը` ՀՀ 2013 թ. նախագահական ընտրությունների լուսաբանման մշտադիտարկում իրականացնելու ընթացքում: Մշտադիտարկման միջանկյալ հաշվետվությունը (2012 թ. հոկտեմբերի 1 – դեկտեմբերի 15) լրագրողներին ներկայացրեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը:
Երևանի մամուլի ակումբի կողմից իրականացվող մշտադիտարկումը «Աջակցություն Հայաստանում երկու ընտրական փուլերին» ծրագրի շրջանակներում է արվում` ԵՄ-ի ֆինանսական օժանդակությամբ: Մշտադիտարկումն իրականացվում է երկու փուլով. առաջին փուլն ընդգրկում է այս տարվա հոկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահավածը, երկրորդ փուլն ընդգրկելու է պաշտոնական քարոզչության ժամանակահատվածը:
Հետազոտության օբյեկտ են 6 համազգային հեռուստաալիքներ` Հ1, «Արմենիա», «Շանթ», «Երկիր մեդիա», «Կենտրոն», Հ2, «Շանթ», մեկ մայրաքաղաքային հեռուստաալիք` «Արմնյուզ», նաև` Հանրային ռադիոն և «Արմռադիո FM 107» ռադիոալիքը:
Մշտադիտարկման ընթացքում` հոկտեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում որպես նախագահի թեկնածու հիշատակվել են Հայաստանի 41 քաղաքացի:
Բ. Նավասարդյանն ասաց, որ այդ ընթացքում ձևավորված քաղաքական անորոշությունը բերել էր նրան, որ ԶԼՄ-ների կողմից հնարավոր թեկնածուներին հատկացված ուշադրության մեծ մասը բաժին է ընկել նրանց, ովքեր հետագայում չեն առաջադրվել: «Այն ութ թեկնածուները, որոնք առաջադրվել են, ստացել են ուշադրության ընդհանուր 40 տոկոսը, 60 տոկոսը վատնվել է այն գործիչների, քաղաքական ուժերի համար, որոնք որևէ դերակատարություն առայժմ չեն ունենում նախընտրական պայքարում: Դա իհարկե, չի ստեղծում բարենպաստ պայմաններ ընտրողների համար` կողմնորոշվել` ինչ անել ընտրությունների օրը»,- ասաց ԵՄԱ նախագահը:
Ուսումնասիրված ժամանակաշրջանում քաղաքական ուժերի ու հնարավոր թեկնածուների նկատմամբ ամենամեծ ուշադրությունը դրսևորել է «Արմնյուզ» հեռուսաալիքը, այնուհետև` «Արմռադիոն», «Երկիր մեդիա» ու «Կենտրոն» հեռուսաալիքները: Ամենաքիչը` «Շանթն» ու «Արմենիան»:
Հայաստանյան հեռարձակողների ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել հինգ քաղաքական ուժեր` ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ, «Ժառանգություն»:
Հետազոտման ողջ ժամանակահատվածում հնարավոր թեկնածուներից առավել հաճախ հիշատակվել է ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը, այնուհետև` Գագիկ Ծառուկյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Վարդան Օսկանյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը, Վարդան Սեդրակյանը, Պարույր Հայրիկյանը:
Թեկնածուների նկատմամբ ամենամեծ «չեզոքությունը», եթե դատելու լինեն այս կամ այն թեկնածուի կողմ / դեմ արտահայտությունների քանակով, դրսևորել են «Շանթ», «Հ1», «Արմենիա» հեռուսաալիքները:
«Եթե 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ մեր գոհունակությունը լրատվամիջոցներին վերաբերում էր նախընտրական քարոզչության շրջանին, այս դեպքում մենք կարող ենք գոհունակության մասին խոսել նախընտրական քարոզչությունից առաջ ընկած ժամանակաշրջանում: Սա վկայում է այն մասին, որ միտումները դրական են»,- ասաց Բ. Նավասարդյանը:
Նախորդող նորություն՝ Նախագահական ընտրություններում հավանական թեկնածուներ ԶԼՄ-ներով հիշատակվել են 33 քաղաքական գործիչներ

Общество 14:32 16/01/2013
В предвыборный период наиболее часто в СМИ упоминалось имя президента Сержа Саргсяна. Итоги мониторинга
В общей сложности в Армении в предвыборный период местные СМИ не проявляли дискриминацию и открыто предвзятое отношение к политическим силам и возможным кандидатам в президенты. Об этом заявил председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, представляя промежуточный отчет по мониторингу освещения местными СМИ темы предстоящих президентских выборов в Армении (с 1 октября 2012г. по 15 декабря).
Проводимый Ереванским пресс-клубом мониторинг осуществляется в рамках программы «Содействие двум избирательным этапам в Армении», финансируемой ЕС. Мониторинг проводится в два этапа: первый этап охватывает период с 1 октября по 15 декабря, а второй – период официальной агитации.
Объектами исследования являются 6 телеканалов - Первый общественный телеканал H1, «Армения», «Шант», «Еркир Медиа», «Кентрон», Второй армянский телеканал, или Н2, один столичный телеканал («Армньюз»), а также Общественное радио и радиостанция «Армрадио FM 107».
В период с 1 октября по 15 декабря 2012 года в качестве наиболее реальных претендентов на пост президента Армении в СМИ упоминались имена 41 политических деятелей.
По словам Бориса Навасардяна, сложившаяся в этот период политическая неопределенность привела к тому, что СМИ уделяли больше внимания тем возможным кандидатам, которые впоследствии не выдвинули свою кандидатуру.
«40% СМИ уделяли внимание тем восьми кандидатам, которые выдвинули свою кандидатуру, а 60% – тем кандидатам и политическим силам, которые не участвуют в предвыборной борьбе. Это, конечно, не создает благоприятных условий для избирателей для того, чтобы сориентироваться в день выборов», – отметил он.
Согласно данным мониторинга, в указанный период наибольшее внимание к политическим силам проявлял телеканал «Армньюз». Следом идут радиостанция «Армрадио FM 107», телеканалы «Еркир Медиа» и «Кентрон». Наименьшее внимание к политическим силам проявляли телеканалы «Шант» и «Армения TV».
В центре внимания армянских телеканалов, по итогам проведенного мониторинга, оказались пять политических сил: Республиканская партия Армении(РПА), партия «Процветающая Армения»(ППА), Армянский национальный конгресс(АНК), АРФ «Дашнакцутюн», партия «Наследие».
За весь указанный период наиболее часто упоминалось имя президента Сержа Саргсяна. Следом идут лидер ППА Гагик Царукян, лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян, лидер АНК Левон Тер-Петросян, депутат фракции ППА Вардан Осканян, второй президент Армении Роберт Кочарян, специалист по эпосу Вардан Седракян и лидер Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян.
В наибольшей степени нейтральное отношение к кандидатам проявляли телеканалы «Шант», «Армения TV» и Первый общественный канал Армении - H1.
«Если во время парламентских выборов 2012 года мы выражали удовлетворение работой СМИ в период предвыборной агитации, то в данном случае мы можем выразить удовлетворение работой, проделанной в период, предшествующий предвыборной агитации. Это является положительной тенденцией», – резюмировал Борис Навасардян.