Սպանության գործով ապացույց կեղծելու կասկածանքով ձերբակալվել է ոստիկանության քննիչը
Առանձնապես ծանր հանցագործության՝ Գրիգոր Պապյանի սպանության վերաբերյալ քննվող քրեական գործով ապացույց կեղծելու կասկածանքով 2013 թ. հունվարի 15-ին ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում ձերբակալվել է ոստիկանության Սյունիքի մարզի քննչական բաժնի քննիչ Արման Ենգոյանը (ՀՀ ոստիկանության պետի հրամանով 07.09.2012 թ. ազատվել է պաշտոնից և գրանցվել ՀՀ ոստիկանության կադրերի ռեզերվում): Այս մասին հայտնեցին ոստիկանությունից:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ 2010 թ. օգոստոսի 28-ին, ժամը 20-ի սահմաններում, Քաջարանի մշակույթի տան մոտակայքում գործող սրճարանի բացօթյա հատվածում Գրիգոր Պապյանի հետ Գևորգ Թոսունյանի և Սահակ Սահակյանի վիճաբանելու, միմյանց նկատմամբ բռնություն գործադրելով խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցված, ինչպես նա նույն օրը ժամը 22:30-ի սահմաններում Գրիգոր Պապյանին սպանելու դեպքով Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող քրեական գործերով ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում իրականացված նախաքննությամբ պարզվել էր, որ քրեական գործերով նախաքննություն և հետաքննություն իրականացրած առանձին պաշտոնատար անձինք չարաշահել են իրենց պաշտոնեական լիազորությունները և առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույց են կեղծել:
Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույց կեղծելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 308-րդ հոդված 1-ին մասի հատկանիշներով 2012 թ. նոյեմբերի 9-ին հարուցվել է նոր քրեական գործ, որի նախաքննությունը նույնպես իրականացվում է ՀՀ քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում:
Կատարված նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնի պետի օպերատիվ գծով նախկին տեղակալ Գագիկ Դանիելյանը, հանդիսանալով հետաքննություն իրականացնող պաշտոնատար անձ, առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով կեղծել է ապացույց` որպես վկա է ներգրավել Ն. Հ-ին, ով վերջինիս ուղղորդմամբ տվել է ակնհայտ սուտ ցուցմունք այն մասին, որ ականատես է եղել 2010 թ. օգոստոսի 28-ին, ժամը 22:30-ի սահմաններում, Սահակ Սահակյանի կողմից Քաջարան քաղաքի զբոսայգում Գրիգոր Պապյանի հետ վիճաբանելուն, ինչպես և դանակի բռնակով Գրիգոր Պապյանի գլխին հարվածելուն, մինչդեռ Ն. Հ.-ն ոչ միայն ականատես չի եղել, այլև առհասարակ հանցագործության կատարման ժամանակ դեպքի վայրում չի գտնվել:
2012 թ. դեկտեմբերի 5-ին Գագիկ Դանիելյանը ձերբակալվել է` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 349 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով:
Ըստ աղբյուրի, դեռևս սեպտեմբերի 6-ին ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանի հրամանով Գագիկ Դանիելյանի լիազորությունները դադարեցվել են: Նախաքննությունը շարունակվում է:

В Армении по подозрению в подделке доказательств по факту убийства задержан следователь полиции
15 января по подозрению в подделке доказательств по уголовному делу о совершении особо тяжкого преступления – убийства Григора Папяна – в отделе по особо важным делам Главного следственного управления Полиции Армении был задержан следователь следственного отдела полиции Сюникской области Арман Енгоян. Указом начальника полиции Армении, он отстранен от должности и включен в кадровый резерв.
Как сообщает пресс-служба полиции Армении, в отделе по особо важным делам Главного следственного управления Полиции Армении было проведено предварительное следствие по уголовным делам, расследуемым в суде общей юрисдикции Сюникской области и возбужденным в следственном отделе полиции Сюникской области по признакам п.1 ч.3 ст.258 УК Армении по факту ссоры между Григором Папяном, Геворгом Тосуняном и Сааком Саакяном, хулиганства и применения насилия, а также убийства Григора Папяна, совершенного в тот же день. Выяснилось, что должностные лица, осуществившие предварительное следствие и расследование, злоупотребили должностными полномочиями и подделали доказательства по уголовным делам о совершении особо тяжкого преступления.
9 ноября 2012 года по признакам п.1 ч.3 ст.349 и ч.1 ст.308 УК Армении было возбуждено новое уголовное дело по факту подделки доказательств и злоупотреблению должностными полномочиями в деле по тяжким преступлениям. Предварительное следствие по новому делу осуществляется в отделе по особо важным делам Главного следственного управления Полиции Армении.
В ходе следствия были получены доказательства того, что бывший заместитель начальника Капанского отдела Сюникского областного управления полиции Армении Гагик Даниелян, являющийся проводящим расследование должностным лицом, подделал доказательство по уголовному делу о совершении особо тяжкого преступления и привлек в качестве свидетеля Н. Г., который, по его распоряжению, дал ложные показания о том, 28 августа 2010 года был свидетелем ссоры между Сааком Саакяном и Григором Папяном в одном из кафе города Каджаран, а также нанесения удара Григору Папяну, между тем как сам он на тот момент в действительности не находился на месте преступления.
5 декабря 2012 года Гагик Даниелян был задержан по подозрению в совершении преступления, предусмотренного п.1 ч.3 ст.349 УК Армении.
По информации источника, еще 6 сентября указом начальника полиции Владимира Гаспаряна полномочия Гагика Даниеляна были прекращены. Предварительное следствие продолжается.