Քաղաքական 13:00 16/01/2013
Նախագահ Օբամայի կողմից որպես պաշտպանության հաջորդ նախարար առաջադրված թեկնածու, նախկին սենատոր Չակ Հեյգելի հաստատման առիթով քաղաքական մեկնաբանների մեծ մասը Զինված ուժերի հանձնաժողովում, իսկ հետո Սենատի լիագումար նիստում, վիճելի լսումներ են կանխատեսում:
Սենատում անցկացրած իր 12 տարիների ընթացքում հանրապետական Հեյգելը հասցրել է վիրավորել բազմաթիվ ընտրողների, այդ թվում՝ իր հարազատ կուսակցության պահպանողական սենատորներին, ինչպես նաև հրեա ամերիկացիներին, ամերիկահայերին, կուբայական ծագում ունեցող ամերիկացիներին և միասեռականներին: Սենատոր Հեյգելն իր քննադատներին հանգստացնելու և Սենատի հաստատումն ապահովելու նպատակով, վերջին օրերին զբաղված էր հերքումներ տարածելով և տարբեր խմբերից ներողություններ խնդրելով:
Հրեա ամերիկացիներն իմանալով Հեյգելի թեկնածության առաջադրման մասին, խստորեն քննադատել են նրան՝ Իրանի հանդեպ մեղմ և Իսրայելի հանդեպ կոշտ լինելու, ինչպես նաև նրա՝ «հրեական լոբբին» Միացյալ Նահանգներում «շատ մարդկանց է սարսափեցնում» արտահայտության համար:
Սենատոր Հեյգելը հունվարի 7-ին պատասխանել էր «The Lincoln Journal Star» թերթին՝ ասելով, որ իր տեսակետը ցուցադրում է «միանշանակ, լիակատար աջակցություն Իսրայելին» և կոշտ տնտեսական պատժամիջոցների կիրառում Իրանի դեմ: «Կասկածի նշույլ անգամ չկա, որ ես հակաիսրայելական եմ, իսկ [Սենատի] ոչ մի քվեարկություն չի վնասել Իսրայելին», ասել է Հեյգելը թերթին:
Թեկնածուն նաև հրաժարվել է 1998 թվականին առաջարկված դեսպան Ջեյմս Հորմելի թեկնածությանը իր դեմ լինելուց, ում նա անվանել էր «բացահայտ, ագրեսիվ միասեռական»: Անցյալ շաբաթ նա ներողություն է խնդրել միասեռականների իրավունքների խմբերից՝ նշելով, որ իր նախկին մեկնաբանությունները «անզգայուն» են եղել:
Այդուհանդերձ, պաշտպանության նախարարի թեկնածուն դեռևս ներողություն չի խնդրել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր խիստ անզգայուն տեսակետների համար:
2005 թվականի հունիսի 2-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ սենատոր Հեյգելն իր առարկությունն է արտահայտել Կոնգրեսում ներկայացված Հայոց ցեղասպանության բանաձևի վերաբերյալ. «Այն պետք է դիտարկվի պատմաբանների և ուրիշների կողմից: Սակայն ես չեմ կարծում եմ, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը, այս կամ այլ ձևով պետք է միջամուխ լինի այդ խնդրի մեջ բանաձևի միջոցով կամ մի այլ կերպ: Այն ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին, տեղի է ունեցել 1915 թվականին: Որպես Միացյալ Նահանգների սենատորներից մեկը, ես կարծում եմ, որ այս հարցի լուծման լավագույն ճանապարհը՝ այն պատմաբաններին և այլոց բաց քննարկմանը հանձնելն է, որոնք կպարզեն, թե ինչ է տեղի ունեցել և ինչու»: Հենց այսպիսին է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ թուրքական ժխտողական վարչակարգի դիրքորոշումը:
Շարունակելով՝ սենատոր Հեյգելը հայ լրագրողներին ասել է. «Հարցն այն է, որ այս տարածաշրջանը պետք է առաջ շարժվի: Մեզ անհրաժեշտ են կայուն, խաղաղ հարաբերություններ Թուրքիայի և Հայաստանի և տարածաշրջանի այլ երկրների միջև: Ես համոզված չեմ, որ հետ նայելով և գործելով այնպես, որ դա, որոշ առումով, այս կամ այն կողմին վատ դրության մեջ կդնի, կօգնի խաղաղության գործընթացն առաջ տանելուն»: Այս մեկնաբանությունները, պարզապես նպատակ ունեին քողարկել Հայոց ցեղասպանության թուրքական ոճրագործությունը:
Սենատոր Հեյգելի հայտարարություններն ընդդեմ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման շեշտում են նրա հիացմունքային արտահայտությունները թուրքական հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի մասին, ով շարունակել է նախորդ վարչակարգի նախաձեռնած ցեղասպանությունը: Զարմանալի չէ, որ Ամերիկայի Աթաթուրքի ընկերությունը 2005 թվականի մայիսի 19-ին սենատոր Հեյգելին ներկայացրել էր Աթաթուրքի ընկերության ղեկավարության մրցանակին, նրա՝ Հայաստան կատարելիք այցից ընդամենը երկու շաբաթ առաջ, սատարելով Հայոց ցեղասպանության հարցում թուրքական կառավարության ունեցած դիրքորոշմանը:
«Հյուրիեթ» թերթը մեջբերում է կատարել սենատոր Հեյգելի 2008 թվականի ելույթից, որտեղ նա հետևյալ բարձր գովասանական հայտարարությունն է արել ժամանակակից Թուրքիայի հիմնադրի մասին. «Աթաթուրքը 21-րդ դարի ամենաարժեքավոր ղեկավարներից մեկն է: Միացյալ Նահանգների երեխաներն այս մեծ առաջնորդի մասին ոչինչ չգիտեն: Նրա մասին երեխաներին պետք է դասավանդել դպրոցներում և գրել պատմության դասագրքերում: Աթաթուրքը առաջատար դեր է խաղացել ներկայիս աշխարհի ձևավորման գործում»:
Ադամ Կրեդոն, Վաշինգտոնի «Free Beacon» թերթում հրապարակած «Չակ Հեյգելը հայկական խնդիր ունի» խորագիրը կրող մի հոդվածում մեջբերումներ է կատարել ամերիկահայերի և մարդու իրավունքների պաշտպանների ասածներից, ովքեր խորապես մտահոգված են Հեյգելի առաջադրմամբ: Ահա նրանց հայտարարություններից մի քանիսը.
-- «Մենք շարունակում ենք մտահոգված մնալ նախկին սենատոր Հեյգելի կողմից՝ Անկարայի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին ամերիկյան անկեղծության վերաբերյալ «բերան փակելու» քաղաքականության ընդունմամբ», հայտարարել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
-- «Մենք ակնկալում ենք հաստատման խիստ գործընթաց, որը նաև հնարավորություն կընձեռի սենատոր Հեյգելին՝ ուղղակիորեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Միացյալ Նահանգների պատմությունը», ասել է Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին: -- «Հոլոքոստի նախօրեին, Հիտլերը ծաղրանքով ասել է «Ո՞վ է, այսքանից հետո, այսօր խոսում է հայերի բնաջնջման մասին»: Ակնհայտ է՝ ոչ Չակ Հեյգելը», ասել է «Դավիդ Ս. Վայման» Հոլոքոստի ուսումնասիրությունների ինստիտուտի տնօրեն Ռաֆայել Մեդոֆը:
-- «Այն ինչ Չակ Հեյգելն ասել է Հայաստանում 2005 թվականին կայացած իր մամլո ասուլիսում թուրքերի կողմից հայերի Ցեղասպանության մասին, ամոթալի է», ասել է Միացյալ Նահանգների Հոլոքոստի հիշատակի թանգարանի նախկին տնօրեն Վոլտեր Ռեյխը: «Նրա հաստատման առաջիկա լսումներում սենատորները պետք է հակադրվեն նրան՝ իր ասածի համար և ակնկալեն, որ նա կանդրադառնա դրան»:
-- «Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը Հեյգելի դեմ լինելը «հայտնում է բարոյական ղեկավարության ցնցող բացակայության մասին», հայտարարել է Ֆորդհամի համալսարանի իրավաբանության պրոֆեսոր Թեյն Ռոզենբաումը:
Եթե սենատոր Հեյգելը ներողություն չխնդրի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր «անզգայուն» դիտողությունների համար, ապա ամերիկահայերը պետք է կոչ անեն Սենատին խոչընդոտել նրա հաստատմանը:

Analysis 12:35 16/01/2013
Most political observers predict a contentious hearing in the Armed Services Committee and later in the full Senate on the confirmation of former Sen. Chuck Hagel, Pres. Obama’s nominee as the next Secretary of Defense.
During his 12 years in the Senate, Hagel, a Republican, managed to offend a slew of constituencies, including conservative Senators of his own political party, as well as Jewish Americans, Armenian-Americans, Cuban-Americans, and gays.
In order to appease his critics and secure Senate’s confirmation, Sen. Hagel has been busy in recent days issuing retractions and apologies to various groups.
Upon learning of Hagel’s nomination, Jewish-American organizations harshly criticized him for being soft on Iran and hard on Israel, and for stating that "the Jewish lobby" in the United States "intimidates a lot of people."
Sen. Hagel responded by telling The Lincoln Journal Star on January 7 that his record demonstrates "unequivocal, total support for Israel" and endorsement of tough economic sanctions against Iran. There is "not one shred of evidence that I’m anti-Israeli, not one [Senate] vote that matters hurt Israel," Hagel told the newspaper.
The nominee also backed down from his opposition to ambassadorial nominee James Hormel in 1998 whom he had called "openly, aggressively gay." He issued an apology last week to gay rights groups, stating that his earlier comments were "insensitive."
However, the nominee for Defense Secretary remains unapologetic regarding his highly insensitive remarks on the Armenian Genocide.
During a press conference in Yerevan on June 2, 2005, Sen. Hagel expressed his opposition to a pending congressional resolution on the Armenian Genocide: "Historians and others should deal with it. But, I don’t think that the United States Government should become involved in the issue based on a resolution or any other way. What happened in 1915, happened in 1915. As one United States Senator, I think the better way to deal with this is to leave it open to historians and others to decide what happened and why." This happens to be the exact position of the denialist Turkish regime on the Armenian Genocide.
Sen. Hagel went on to tell Armenian journalists: "The fact is that this region needs to move forward. We need to find a lasting peace between Turkey and Armenia and the other nations of this region. I am not sure that by going back and dealing with that in some way that causes one side or the other to be put in difficult spot, helps move the peace process forward." These comments were simply intended to cover-up the Turkish crime of genocide.
Sen. Hagel’s pronouncements against the recognition of the Armenian Genocide are highlighted by his expressions of admiration for Mustafa Kemal Ataturk, the founder of the Turkish Republic, who continued the genocide initiated by the predecessor regime. It is not surprising that the Ataturk Society of America presented Sen. Hagel, the Ataturk Society’s Leadership Award on May 19, 2005, two weeks before going to Armenia and endorsing the Turkish government’s views on the Armenian Genocide.
Hurriyet newspaper quoted Sen. Hagel as making the following highly laudatory statement about the Father of modern Turkey in a 2008 speech: "Ataturk is one of the most valuable leaders of the 21st century. Children in the United States know nothing about this great leader. They should teach about him in schools and write about him in history books. Ataturk played a leading role in shaping today’s world."
Armenian-Americans and human rights activists, who are deeply concerned about Hagel’s nomination, were quoted in an article by Adam Kredo in Washington Free Beacon titled, "Chuck Hagel has an Armenian Problem." Here are some of their statements:
-- "We remain troubled by former Senator Hagel’s acceptance of Ankara’s gag-rule on American honesty about the Armenian Genocide," ANCA Executive Director Aram Hamparian stated.
-- "We expect a rigorous confirmation process which will also serve as an opportunity for Senator Hagel to forthrightly acknowledge the U.S. record on the Armenian Genocide," stated Bryan Ardouny, Executive Director of the Armenian Assembly of America.
-- "On the eve of the Holocaust, Hitler mockingly asked, ‘Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?’ Not Chuck Hagel, apparently," stated Rafael Medoff, Director of the David S. Wyman Institute for Holocaust Studies.
-- "What Chuck Hagel said in his press conference in Armenia in 2005 regarding the genocide of Armenians by Turks is shameful," said Walter Reich, former director of the United States Holocaust Memorial Museum. "In his forthcoming confirmation hearings, senators should confront him with what he said and should expect him to address it."
-- Hagel’s opposition to U.S. recognition of the Armenian genocide "betrays a shocking lack of moral leadership," stated Thane Rosenbaum, Fordham University Law Professor.
Unless Sen. Hagel apologizes for his "insensitive" remarks on the Armenian Genocide, Armenian-Americans should urge the Senate to block his confirmation.