Քաղաքական 12:16 17/01/2013
«2013 թվականի նախագահական ընտրությունները լինելու են հետաքրքիր ոչ թե նրանով, թե ով է հաղթելու, այլ՝ ինչ արդյունքներ կունենան», - այսօրվա ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Կարեն Քոչարյանը: Ըստ բանախոսի՝ փետրվարի 18-ից հետո կսկսվի լուրջ մրցապայքար՝ հենց իշխանության ներսում, թե որ ճամբարը՝ օլիգարխիկ կամ քաղաքական, արտաքին քաղաքականության որ ուղղությունը՝ եվրոպական, թե եվրասիական կընտրի Հայաստանը, ինչ նոր ընդդիմությունն ի հայտ կգա:
«Հենց ընտրություններից հետո քաղաքական ամբողջ դաշտում գնալու է լուրջ պայքար՝ թե քաղաքական, թե տնտեսական, և թե այլ ոլորտներում ոչ միայն տեղերի և դիրքերի վերաբաշխման, այլ նաև՝ ազդեցությունների», - ասաց նա:
Քաղաքագետի կարծիքով՝ նման քաղաքական իրավիճակ երկրում ստեղծեց հենց հայաստանյան ընդդիմությունը, և ընտրություններից հետո մեծ դժվարությամբ այն նորից կարող է դուրս գալ փողոց, մանավանդ, որ չմասնակցելով՝ արդեն իսկ հաղթանակը նվիրեց գործող նախագահին:
«Փետրվարի 18-ը կլինի ոչ թե գործող նախագահի հաղթանակը, այլ՝ փաստացի, երդմնակալությունը», - ասաց նա: Ըստ բանախոսի՝ ընտրությունների արդյունքում երկրորդը կարող է լինել կամ «Ժառանգություն» կուսակցության Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կամ Հրանտ Բագրատյանը:
Քաղաքագետի կարծիքով՝ թե ընտրական գործընթացի և թե արդյունքների վրա որևէ կերպ դեռ չեն կարող ազդել քաղաքացիական նախաձեռնությունները: «Հայաստանում քաղաքացիական նախաձեռնությունը դեռ ձևավորվում է, ֆեսյբուքի շնորհիվ: Մենք տեսանք դրա սաղմնավորման դրսևորումները Մաշտոցի պուրակում, Թեղուտում և Թռչկանում, բայց ունենք այն, ինչ ունենք՝ դրանք նախաձեռնություններ են հարց լուծելու համար, սակայն դեռ լոկալ մասշտաբով: Քվեաթերթիկներ փչացնելը որևէ նոր արդյունքի չի բերի, բայց արդեն քայլ է», - ասաց նա՝ անդրադառնալով քվեաթերթիկներն անվավեր դարձնելու՝ որոշ քաղաքացիական նախաձեռնությունների կոչերին:
Բանախոսի կարծիքով՝ ընտրություններից հետո պետք է վերջնականապես կողմնորոշվի նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը: «ԲՀԿ-ն պետք է միանա կոալիցիային, քանի որ որպես ընդդիմություն նա հանրության մոտ չի ընկալվում, հակառակ դեպքում կկորցնի և իր ընտրազանգվածն ու անդամներին, մանավանդ, որ որոշակի զանգված միացավ կուսակցությանը կամ համակրեց որպես ՀՀԿ-ին այլընտրանք: Եթե ԲՀԿ-ն քայլեր չանի, դա կբերի վերջինսի կազմալուծմանը», - նշեց քաղաքագետը:

Политика 13:14 17/01/2013
Политолог: Своим отказом от выдвижения кандидата оппозиция подарила действующему президенту Армении возможность одержать победу
«Предстоящие в 2013 году президентские выборы будут примечательны не в плане того, кто одержит победу, а в плане их результатов», - об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил политолог Карен Кочарян.
По его словам, после выборов начнется серьезная внутривластная борьба с целью выяснить то, к какому лагерю примкнет страна –олигархическому или политическому, какой внешнеполитический курс выберет – европейский или евразийский, а также того, кем будет представлена новая оппозиция.
«Сразу после выборов на всей политической арене начнется серьезная политическая и экономическая борьба   не только за распределение мест и позиций, но и степень влиятельности», – отметил политолог.
По словам Карена Кочаряна, подобную политическую ситуацию в стране создала именно оппозиция, которая своим отказом от выдвижения кандидата уже подарила действующему президенту возможность одержать победу.
«На президентских выборах 18 февраля мы станем свидетелями не победы действующего президента, а, фактически, его инаугурации», – считает политолог. По итогам выборов второе место, по его словам, займет лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян или экс-премьер Грант Багратян.
Гражданские инициативы, как отметил Карен Кочарян, никак не повлияют на избирательный процесс и итоги выборов. «Гражданские инициативы в Армении пока переживают этап становления благодаря Facebook. Призывы представителей ряда гражданских инициатив признать недействительными избирательные бюллетени не приведут к новым результатам, но это уже является предпринятым шагом», – заявил политолог.
После выборов, как отметил Карен Кочаряна, партия «Процветающая Армения» (ППА) должна окончательно определиться. «Эта партия должна присоединиться к коалиции, поскольку она не воспринимается общественностью как оппозиция, в противном случае, она потеряет свой электорат и членов партии, тем более, что некоторые уже присоединились к партии или примкнули к ней как альтернативе Республиканской партии Армении. Если ППА не предпримет мер, то это приведет к ее расформированию», – резюмировал он.