Տնտեսություն 10:27 17/01/2013
«Վերջապես իրականություն է դարձել այն, ինչի մասին խոսվում էր տարիներ շարունակ. կազմվել է ծրագրային բյուջե, որը սկզբունքորեն բացառում է գործառույթներում կամայական մոտեցումները՝ ի տարբերություն նախորդ բյուջեների»,- ընթացիկ տարվա բյուջեի վերաբերյալ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը:
Տնտեսագետի համոզմամբ, թեև առաջընթաց նկատվում է, սակայն 2013-ի բյուջեն բավարար չափով չի ներառում բոլոր այն հնարավորությունները, տնտեսական ներուժը և ռեսուրսները, որոնք խիստ կարևոր են վերջինիս համար։
Անդրադառնալով նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման փաստին Մանասերյանը նշեց, որ դեռևս չի գործում այն օրենքը, որի համաձայն կենսապահովման զամբյուղի հաշվարկը պետք է դրվի նվազագույն աշխատավարձի հիմքում։ Նրա համոզմամբ, կա հնարավորություն՝ նվազագույն աշխատավարձի չափը սահմանել 56-58 հազար դրամ, ինչը կարող է, նաև 2013-ի սպառողական գների ինդեքսի աճը հաշվի առնելով, զրոյական մակարդակի բերել գոնե կենսապահովման զամբյուղի հետ հակասությունը:
Տնտեսագետը մեծ ձեռքբերում է համարում արդյունաբերության ռազմավարության ընդունումը։
«Ես ոգևորված եմ, որ վերջապես պաշտոնապես ընդունվեց արդյունաբերության ռազմավարությունը, որի ուղղությամբ ժամանակին, իհարկե, լուրջ քայլեր արվել էին: Անհրաժեշտ է նաև հստակեցնել հիմնավորումները, այն չափորոշիչները, որոնցով ճշտվել են մրցակցային առավելությունները և կազմվել է առաջնահերթությունների հայեցակարգը»:
Թաթուլ Մանասերյանի փոխանցմամբ, տնտեսության զարգացման խթաններից մեկը եղել և մնում է ճիշտ իրականացված մրցակցային քաղաքականությունը։
«Մրցակցության իրականացումն ապահովում է աշխատանքի արդյունավետություն, ուրեմն բարձր արտադրողականություն և բարձր վարձք: Պետական համակարգում խնդրի կարգավորումը կարող է կապվել աշխատողների թվի օպտիմալացման հետ»,- նշում է տնտեսագետը։

Экономика 11:15 17/01/2013
Экономист: Армения имеет возможность установить размер минимальной заработной платы в сумме 56-58 тыс. драмов
«Наконец все то, о чем мы говорили на протяжении долгих лет, стало реальностью: составлен программный бюджет, который, в отличие от предыдущих, в принципиальном отношении исключает произвольные подходы к функциям», – об этом заявил экономист Татул Манасерян, комментируя в беседе с корреспондентом Panorama.am бюджет текущего года.
По его убеждению, хотя прогресс ощущается, тем не менее, бюджет 2013 года не в полной мере включает все возможности, экономический потенциал и ресурсы, которые крайне важны для него.
Касаясь повышения минимальной заработной платы в Армении, Татул Манасерян отметил, что пока в стране не действует закон, согласно которому в основу минимальной заработной платы ставится расчет потребительской корзины.
По словам экономиста, страна имеет возможность установить размер минимальной заработной платы в сумме 56-58 тыс. драмов.
Татул Манасерян назвал большим достижением принятие стратегии развития промышленности. «Я приветствую то, что наконец на официальном уровне принята стратегия развития промышленности. Безусловно, в этом направлении были предприняты серьезные меры и в минувшие годы.
Необходимо также уточнить обоснования, те критерии, в соответствии с которыми и были уточнены конкурентные преимущества и составлена концепция первоочередностей», - подчеркнул он.
Одним из факторов, стимулирующих развитие экономики, как считает Татул Манасерян, была и остается грамотно осуществленная конкурентная политика.
«Осуществление конкурентной политики обеспечивает эффективность труда, а значит и производительность и высокую оплату труда. Урегулирование проблемы в государственной системе может быть связано с оптимизацией числа работников», – резюмировал Татул Манасерян.