Ինչու են որոշել Սյունիքի մարզի արոտավայրերը վարձակալությամբ տրամադրել Իրանին
Հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության համատեքստում իշխանությունները պատրաստվում են Սյունիքի մարզի արոտավայրերը վարձակալությամբ տրամադրել Իրանին: Այս մասին գրում է «Ժողովուրդը» և հղում անում իրանական լրատվամիջոցներին, ըստ որոնց` հունվարի 16-ին Թավրիզում Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի ու Իրանի Արևելյան Ադրբեջան նահանգի նահանգապետ Ալիռեզա Բեիգիի կողմից արդեն ստորագրվել է այդ կապակցությամբ ինչ-որ հուշագիր:
Սակայն, ըստ թերթի, ՀՀ իշխանությունները փորձում են փաստը գաղտնի պահել: «Սա ուշագրավ է այն առումով, որ ընդամենը նոյեմբերին նույն Իրանը դադարեցրել էր մոտ 52 անուն տարատեսակ ապրանքների ներկրումը Հայաստան, ընդ որում առանց որևէ բացատրության: ՀՀ կառավարությունն էլ ԱԳՆ-ին հանձնարարել էր բանակցություններ վարել ու լուծել խնդիրը: ԱԳՆ-ն մինչ օրս չի հրապարակել իր վարած բանակցությունների արդյունքները, թեև եթե դրանք դրական լինեին, ապա վաղուց կհայտարարվեր «ձեռքբերումների» մասին»,- գրում է թերթը:

«Жоховурд»: Пастбища в Сюникской области Армении будут сданы в аренду Ирану?
В рамках армяно-иранского сотрудничества власти Армении намерены предоставить пастбища на территории Сюникской области в аренду иранской стороне. Как пишет газета «Жоховурд» со ссылкой на иранские СМИ, 16 января в Тавризе губернатор Сюникской области Сурен Хачатрян и губернатор Восточного Азербайджана Алиреза Беиги подписали соответствующий меморандум. Однако, как отмечает газета, власти Армении пытаются держать в тайне это соглашение.
«Это примечательная информация в том плане, что в ноябре прошлого года Иран, без каких-либо объяснений, прекратил экспорт в Армению 52 наименований товаров. Правительство Армении поручило МИД провести переговоры с Ираном и уладить этот вопрос. МИД до сих пор не обнародовал результаты переговоров, хотя, если бы они были положительными, то давно бы было заявлено о «достижениях»», - пишет газета.