Իրանը Հայաստանին պետրոքիմիական անհրաժեշտ արտադրանքով կապահովի
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, հայտարարել է Իրանի Արևելյան Ատրպատական (Արևելյան Ազարբայջան) նահանգի առևտրաարդյունաբերական կազմակերպության փոխնախագահ Ղոլամ Ալի Ռասթին:
Իրանցի պաշտոնյան տեղեկացրել է, որ օրերս ՀՀ Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի՝ Արևելյան Ատրպատական կատարած այցի շրջանականերում իրանական կողմի հետ պետրոքիմիական արտադրանքի, տրակտորների և կոմբայների գնման մասին փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել:
Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունը Իրան կատարած այցի շրջանակներում, այցելել է «Արաս ազատ տնտեսական գոտի» կազմակերպություն և վերջինիս գործադիր տնօրեն Սադեղ Նաջաֆիի հետ քննարկել Իրանի և Հայաստանի միջև ընդհանուր տնտեսական գոտի հիմնելու հարցը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 15-ին Սյունիքի մարզպետը Թավրիզում հանդիպում էր ունեցել նաև ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատականի (Արևելյան Ազարբայջան) նահանգապետ Ահմադ Ալիռեզա Բեյգիի հետ: Կողմերը շեշտել էին երկկողմ առևտրատնտեսական կապերն ամրապնդելու անհրաժեշտությունը:
Նախորդող տեղեկատվություն՝ Թավրիզում կայացել է ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատականի նահանգապետի և ՀՀ Սյունիքի մարզպետի հանդիպումը

Экономика 13:02 21/01/2013
Иран будет снабжать Армению необходимой петрохимической продукцией. Об этом, как сообщает иранское официальное информагентство «ИРНА», заявил заместитель председателя Торгово-промышленной организации иранской провинции Восточный Атрпатакан (Восточный Азарбайджан) Голам Али Расти.
Иранский чиновник добавил, что на днях в рамках визита губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна в Восточный Атрпатакан между Арменией и Ираном был подписан меморандум о взаимопонимании по покупке петрохимической продукции, тракторов и комбайнов.
Возглавляемая Суреном Хачатряном делегация в рамках визита в Иран посетила и организацию свободной экономической зоны (СЭЗ) «Арас» и обсудила с исполнительным директором организации Садегом Наджафи вопрос о создании общей экономической зоны между Арменией и Ираном.
Напомним, что 15 января глава Сюникской области Армении Сурен Хачатрян в Тебризе встретился с губернатором иранской провинции Восточный Атрпатакан (Восточный Азарбайджан) Ахмадом Алиреза Бейги. Стороны подчеркнули необходимость укрепления двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
Глава Сюникской области Армении встретился с губернатором иранской провинции Восточный Азарбайджан в Тебризе