Քաղաքական 15:47 21/01/2013
Համաձայն տեղեկատվության՝ Ադրբեջանի՝ իրանցի թյուրքախոս ազարիների շրջանում անջատողական քարոզչություն իրականացնող արբանյակային «գյունազ.թիվի» հեռուստաընկերությունը շուտով կհեռարձակվի նաև թուրքերեն լեզվով:
Իրանական աղբյուրը նշում է, վերոնշյալ հեռուստաընկերության ներդրողներից մեկը՝ Ահմադ Օբալը, «Թըդեյ զաման» պարբերականին տված հարցազրույցում նշել է, որ 2006թ. հավանաբար Իրանի ճնշման արդյունքում արգելվել էր «գյունազ.թիվի»-ի թուրքերեն լեզվով հեռարձակումը, սակայն առաջիկայում այն կրկին կվերսկսի հեռարձակումը:
Նշենք, որ ըստ իրանական ԶԼՄ-ների՝ օրերս Թուրքիայի պետական «TRT» հեռուստաալիքը նախ Իրանի թյուրքալեզու բնակչություն ունեցող նահանգներն անվանել էր «Հարավային Ադրբեջան», իսկ այնուհետև հավելել, թե Իրանում ապրող 30 միլիոն ազարիները ճնշումների են ենթարկվում: Բացի այդ, հակաիրանական անջատողական ուղղվածություն ունեցող «Ազարիների ազգային խորհուրդ» և «Հարավային Ադրբեջանի ազգային ազատագրական ճակատ» կազմակերպությունները վերջերս Անկարայում «Հարավային Ադրբեջանի դերը թյուրքական աշխարհում» թեմայով կոնֆերանս էին կազմակերպել, որին ներկա են եղել Թուրքիայի ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկա պետական պաշտոնյաներ: Ավելին, Էրդողանի ենթակայությամբ գործող հեռուստաալիքներից մեկով հեռարձակվող «Գայլերի լեռնահովիտը» բազմասերիանոց ֆիլմի հակաիսրայելական և հակաամերիկյան ուղղվածություն ունեցող սցենարը վերջերս փոխվել է հակաիրանականի:

Политика 16:39 21/01/2013
Турция и Азербайджан провоцируют сепаратистские настроения среди иранских азари. Об этом говорится в статье, опубликованной на иранском сайте «табнак.ир».
Согласно информации, вскоре телеканал «GünAz TV», осуществляющий сепаратистскую пропаганду среди тюркоязычных иранских азари, будет транслироваться и на турецком.
Иранский источник добавляет, что один из соучредителей телекомпании Ахмад Обал в интервью изданию Today Zaman отметил, что в 2006 году, по всей видимости, в результате давления со стороны Ирана была запрещена трансляция телеканала «GünAz TV» на турецком языке, однако в ближайшем будущем телеканал возобновит трансляцию турецких спутниковых каналов.
По информации иранских СМИ, на днях турецкий государственный телеканал «TRT» назвал иранские провинции с тюркоязычным населением «Южным Азербайджаном», затем добавил, что проживающие в Иране 30 млн азари подвергаются давлениям.
Кроме этого, недавно в Анкаре организация «Национальный совет азари» и «Национальный освободительный фронт Южного Азербайджана» организовали конференцию на тему «Роль Южного Азербайджана в тюркском мире», на которой присутствовали бывшие и нынешние государственные чиновники Турции.
Более того, антиизраильская и антиамериканская направленность сценария многосерийного фильма «Горная долина волков», транслируемого в эфире одного из телеканалов, близких к возглавляемой премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом партии, сменилась на антииранскую.