Քաղաքական 20:13 21/01/2013
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովը, որի գործունեությունը վերականգնվեց ազգությամբ թուրք ԵԽԽՎ նախկին քարտուղար Մևլութ Չավուշօղլուի օրոք, ըստ էության չի գործում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը անդրադառնալով այդ հարցին, հայտարարեց ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Ժան Կլոդ Մինյոնը, Ստրասբուրգից փոխանցում է Panorama.am-ի թղթակիցը:
ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղարն ասաց, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի պատվիրակությունների ղեկավարների հետ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով պարբերաբար հանդիպումներ ունենում է, որոնք, ինչպես Մինյոնն ասաց, պաշտոնական ու հանրային չեն:
«Ես չեմ ցանկանում վերականգնել ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի գործունեությունը հենց միայն այն պատճառով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շատ կարևոր գործ է կատարում հակամարտությունը լուծելու ուղղությամբ», -հայտարարեց Մինյոնը` ընդգծելով, որ ինքը վստահում է հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը:

В мире 20:27 21/01/2013
Возобновление деятельности подкомиссии ПАСЕ по Нагорному Карабаху не желательно, поскольку Минская группа ОБСЕ выполняет очень важную функцию по решению карабахского конфликта. Об этом сегодня на пресс-конференции в Страсбурге заявил президент Парламентской ассамблеи Совета Европы Жан-Клод Миньон (Jean-Claude Mignon), подчеркнув, что он доверяет деятельности именно МГ ОБСЕ.
По его словам, подкомиссия, деятельность которой была возобновлена во время нахождения на посту бывшего секретаря ПАСЕ М. Чавушоглу (турок по национальности), на сегодня по сути не функционирует.
Миньон также подчеркнул, что он время от времени проводит встречи с главами делегаций Армении и Азербайджана по вопросу Нагорного Карабаха, однако данные встречи не официальны и не публичны.
Подкомиссия ПАСЕ по Нагорному Карабаху исчерпала себя. Ж.-К. Миньон дает резкую оценку и говорит о «деле Сафарова»