Ա. Հարությունյան. Փետրվարի 8-ին հանում եմ թեկնածությունս
«Իմ «մինիմալ» ծրագիրն է՝ ես անձամբ փետրվարի 8 ին ժամը 17: 00-ին հանում եմ իմ թեկնածությունը, փետրվարի 7-ին նստում եմ ԿԸՀ-ի դիմաց հացադուլի, կոչ եմ անում նաև մյուս թեկնածուներին թողնել Սերժ Սարգսյանին միայնակ»,- այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Արամ Հարությունյանը:
Ըստ բանախոսի՝ ովքեր կհանեն թեկնածությունները կապացուցեն, որ եղել են անկախ թեկնածուներ:
«Արդեն ակնհայտ է դառնում, որ ընտրապայքարը ծրագրերի միջև չի լինելու: Որևէ գաղափարական մրցակցություն էլ անիմաստ է», - ասաց նա, և հավելեց. «ով մնում է ընտապայքարի մեջ, լեգիտիմացնում է ընտրությունները»:
Ըստ բանախոսի՝ կա նաև «մաքսիմալ» ծրագիր. «Գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանում է թեկնածությունը, դառնում նոր, ազնիվ և թափանցիկ ընտրությունների երաշխավորը»:
«Այս ընտրություններին մասնակցելու նպատակն իրավիճակն ուսումնասիրելն է և գնահատելը: Այս ընտրությունները կլինեն առանց խախտումների, բայց մեկ է՝ լեգիտիմ չեն լինելու», - իր առաջադրումը պարզաբանեց նա:
Հանրապետության Նախագահի թեկնածուն քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 10 օր առաջ` մինչև ժամը 18.00-ը, դիմում ներկայացնելու դեպքում իրավունք ունի հանելու իր թեկնածությունը:
Ինքնաբացարկի մասին դիմումը վավերացվում է նոտարական կարգով, կամ թեկնածուն ինքնաբացարկի մասին իր դիմումը հաստատում է հանձնաժողովի նիստում:
Ինքնաբացարկի դեպքում կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը թեկնածուի գրանցումը ճանաչում է ուժը կորցրած, իսկ թեկնածուն պարտավոր է հատուցել իր նախընտրական քարոզչության համար պետության կատարած ֆինանսական ծախսերը:

Политика 15:26 22/01/2013
Кандидат в президенты Армении Арам Арутюнян заговорил о самоотводе, пикете напротив здания ЦИК и голодовке
Кандидат в президенты Армении, лидер партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян заявил, что «минимальным» в его предвыборной кампании является снятие своей кандидатуры в 17:00 8 февраля, предваряемое сидячим пикетом и голодовкой напротив здания ЦИК – 7 января, а также обращение с призывом к другим кандидатам оставить соперника в лице действующего главы государства «в одиночестве» на выборах. Все эти положения политик изложил на сегодняшней пресс-конференции.
По его словам, те лица, которые снимут кандидатуры, докажут свою независимость как кандидатов.
«Уже становится очевидно, что борьба развернется не между предвыборными программами. Да и какое бы то ни было идеологическое соперничество также бессмысленно. Тот, кто останется в предвыборной гонке, легитимирует выборы», – считает А. Арутюнян.
«Максимальное» же в его предвыборной кампании предусматривает следующий сценарий политических развитий. «Действующий президент снимает свою кандидатуру и становится гарантом новых, честных и прозрачных выборов», – пояснил А. Арутюнян.
Политик пояснил и мотивы своего выдвижения: «Участие в выборах преследовало одну цель – изучить и оценить ситуацию. Эти выборы пройдут без нарушений, но все равно не будут легитимными».