Արցախի նախագահ. Պետք է անել ամեն ինչ, որ հարկահավաքման գործընթացը չխոչընդոտի ձեռնարկատիրական գործունեությանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր այցելել է ԼՂՀ ԿԱ հարկային պետական ծառայություն: Նախագահը ծանոթացել է գերատեսչության շենքային և աշխատանքային պայմաններին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, Բակո Սահակյանը կարևորել է ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան աշխատանքային պայմանների առկայությունը` ընդգծելով, որ այն իր դրական ազդեցությունն է թողնում համակարգի գործունեության վրա:
Այնուհետև երկրի ղեկավարը մասնակցել է հարկային պետական ծառայության հաշվետու խորհրդակցությանը: Կառույցի աշխատանքների մասին զեկույցներով հանդես են եկել ծառայության պետ Արտակ Բալայանը և գերատեսչության տարբեր ստորաբաժանումների պատասխանատուները:
Նախագահ Սահակյանն իր խոսքում բավարար է գնահատել հարկային պետական ծառայության աշխատանքը` հավելելով, որ հաշվետու ժամանակաշրջանում կառույցի գործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներում արձանագրվել են բարձր ցուցանիշներ:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ դրական տեղաշարժերի հետ մեկտեղ ոլորտում կան նաև շատ անելիքներ: Որպես ռազմավարական ամենակարևոր խնդիր` Բակո Սահակյանը նշել է տնտեսության մեջ սեփական ներուժի բնականոն զարգացման խթանումը: Նախագահի խոսքով` պետք է անել ամեն ինչ, որպեսզի հարկահավաքման գործընթացը խոչընդոտ չհանդիսանա ձեռնարկատիրական գործունեության, հատկապես` փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման համար, ինչը չափազանց կարևոր է հանրապետությունում միջին խավի ձևավորման համար:
Նախագահ Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել գերատեսչության ղեկավարությանը աշխատանքների պատշաճ իրականացման ուղղությամբ` նշելով, որ հանրապետության իշխանությունները կշարունակեն մշտական աջակցություն ցուցաբերել համակարգին` ուշադրության կենտրոնում պահելով նրա հիմնախնդիրներն ու դրանց լուծման գործընթացը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Սպարտակ Թևոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Политика 17:53 23/01/2013
Бако Саакян принял участие в отчетном совещании Государственной налоговой службы при правительстве НКР
23 января президент НКР Бако Саакян посетил Государственную налоговую службу при правительстве НКР, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент ознакомился с рабочими условиями ведомства. Бако Саакян отметил важность наличия соответствующих современным стандартам рабочих условий, подчеркнув, что это окажет положительное воздействие на деятельность системы.
Затем глава государства принял участие в отчетном совещании Государственной налоговой службы.
С докладами о работах структуры выступили начальник службы Артак Балаян и сотрудники различных подразделений ведомства.
Президент Саакян в своем слове дал удовлетворительную оценку работе государственной налоговой службы, добавив, что за отчетный период практически во всех сферах деятельности структуры были зарегистрированы высокие показатели.
Глава государства подчеркнул, что наряду с положительными сдвигами в сфере еще многое предстоит сделать. В качестве самой важной стратегической задачи Бако Саакян отметил стимулирование естественного развития собственного потенциала в экономике. По словам президента, необходимо сделать все возможное, чтобы процесс сбора налогов не стал препятствием для предпринимательской деятельности, в особенности, для развития малого и среднего бизнеса, что крайне важно для формирования среднего класса в республике.
Бако Саакян дал конкретные поручения руководству ведомства по должному выполнению работ, отметив, что власти республики продолжат оказывать постоянное содействие системе, уделяя особое внимание ее проблемам и процессу их решения.
В мероприятии приняли участие министр финансов и экономики НКР Спартак Тевосян, другие должностные лица.