Cumhuriyet. Հայերը պատրաստվում են 2015-ին, տեսնենք թուրքերն ի°նչ կանեն
Թուրքական «Ջումհուրիյեթ» (Cumhuriyet) օրաթերթի սյունակագիր Ութքու Չաքըրօզերն անդրադարձել է 40 տարի առաջ ԱՍԱԼԱ-ի (Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակ - Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia) զինյալների կողմից ոչնչացված Հայոց ցեղասպանությունը հերքող թուրք դիվանագետներ՝ Լոս-Անջելեսի գլխավոր հյուպատոս Մեհմեթ Բայդարի և հյուպատոս Բահադըր Դեմիրի պատմությանը:
Հոդվածագիրը նշում է, որ պետք է սպանված թուրք դիվանագետների հիշատակի միջոցառումներ կազմակերպեն: Ուշադրություն է հրավիրում այն բանի վրա, որ 2015-ին ընդառաջ հայերը նախապատրաստվում են համաշխարհային մասշտաբով նշել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը:
«2015-ին մնացել է 2 տարի: Տեսնենք Թուրքիան ներկայացնելու համար սպանված առաջին դիվանագետներին թուրք ժողովուրդը ինչպե°ս ու ինչքա°ն կհիշի»,- տարակուսանքով եզրափակում է Ութքու Չաքըրօզերը:
Հիշեցնենք, որ ԱՍԱԼԱ-ն (Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակ - Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia) 1980-ականներին դարձել էր հայոց պայքարի ու վրեժի խորհրդանիշը: ԱՍԱԼԱ-ն բնական հակազդեցությունն էր ցեղասպանությունից փրկվածների այն զավակներին, որոնք տասնամյակներ շարունակ լռելուց հետո ստիպված եղան զենք բարձրացնել: ԱՍԱԼԱ-ն պայքարում էր ոչ միայն զենքով, այլև ուներ իր պաշտոնաթերթը` «Հայաստանը», որ լույս էր տեսնում հինգ լեզուներով ` հայերեն, անգլերեն, արաբերեն, ֆրանսերեն և թուրքերեն: 10 տարվա ընթացքում ԱՍԱԼԱ-ի զինյալներն իրականացրեցին ավելի քան 200 հարձակում թուրք դիվանագետների և քաղաքական գործիչների դեմ աշխարհի տարբեր երկրներում: Այդ տարիներին թուրքական կառավարությունը գնաց ծայրահեղ քայլի. Անկարան սկսեց իր արտակարգ և լիազոր դեսպաններին զինել և հատկացնել զրահապատ մեքենաներ: 1990-ականների սկզբին ԱՍԱԼԱ-ն ընդհատակ անցավ, բայց երբեք չի հայտարարել իր գործունեությունը կասեցնելու մասին:

Общество 12:33 26/01/2013
Журналист турецкой газеты Cumhuriyet Утку Чакырозер в одной из своих статей коснулся истории уничтоженных 40 лет назад боевиками «Армянской секретной армии освобождения Армении» (Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia -ASALA) турецких дипломатов – генерального консула Лос-Анджелеса Мехмета Байдара и консула Бахадира Демира, опровергающих факт Геноцида армян.
Автор пишет, что необходимо организовать мероприятия, посвященные памяти убитых турецких дипломатов. При этом он обращает внимание на то, что к 2015 году, в связи 100-летней годовщиной Геноцида армян, армяне начали большой поход в мировом масштабе.
«До наступления 2015 года осталось два года. Посмотрим, как и как долго турецкий народ будет помнить первых дипломатов, убитых за то, что они представляли Турцию», – с сомнением пишет Утку Чакырозер.
Отметим, “Армянская секретная армия освобождения Армении” образовалась в 1975 году в Ливане в ответ на историческую несправедливость и безнаказанность организаторов Геноцида армян 1915 года - непризнание факта Геноцида Турцией и оккупацию Западной Армении. Началом деятельности ASALA считается нападение 20 января 1975 г. на “Всемирный Церковный Конгресс”. Первоначально организация предпринимала нападения на турецких дипломатов, чтобы добиться решения “Армянского Вопроса”, т.е. признания Турцией исторического факта армянского геноцида. В последующем предприняли ряд операций против представителей западных стран, поддерживающих Турцию и удерживающих боевиков ASALA в заключении. С 1975 по 1986 ASALA совершила более 200 акций против турецкой государственности. Главным результатом деятельности организации было привлечение международного внимания к проблеме статуса национальных меньшинств в Турции, осуждение Геноцида Францией, Канадой, Австралией и Европарламентом.