Տարածաշրջան 12:55 28/01/2013
Այդ մասին իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի մարդու իրավունքների հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Ազիզ Ջավանփուրը:
Իրանցի իրավապաշտպանը, անդրադառնալով Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտման դեպքերին, մասնավորապես նշել է. «Վերջին օրերին Ադրբեջանի ոստիկանությունն ու անվտանգության ուժերը ամենախիստ եղանակով պատասխանեցին զինվորի մահվան առթիվ, ինչպես նաև Իսմայիլի շրջանում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերին, որի ընթացքում բազմաթիվ ցուցարարներ բռության ենթարկվեցին, ոմանք էլ՝ ձերբակալվեցին»:
«Ադրբեջանի իսլամական կուսակցության նախագահ Մոհսեն Սամադովի և տասնյակ կրոնական գործիչների ձերբակալությունները մարդու իրավունքների սահմանափակումների ամենաակնհայտ փաստերն են: 12 տարի ազատազրկման դատապարտված Սամադովը զրկված է ոչ միայն տեղեկատվություն ստանալուց, այլ նաև բժշկից»,-նշել է Ազիզ Ջավանփուրը:
«Արաննյուզ»-ի հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի իսլամական կուսակցության նախագահ Մոհսեն Սամադովի ֆրանսիացի փաստաբան Անդրե Շամինն էլ վերջերս հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի դատական իշխանությունների կողմից իր պաշտպանյալին տեսակցելու հնարավորությունից զրկելը միջազգային իրավական նորմերի խախտում է:

Общество 14:00 28/01/2013
Факты нарушений прав человека в Азербайджане неприемлемы. Об этом, как сообщает иранский сайт «аранньюз.ир», заявил представитель комиссии по правам человека в Иране Азиз Джаванпур.
Касаясь случаев нарушения прав человека в Азербайджане, иранский правозащитник, в частности, отметил: «В последние дни полиция и силы безопасности Азербайджана самым строгим образом откликнулись на случаи убийства солдата, а также акции протеста в Исмаиллинском районе Азербайджана, в ходе которых множество демонстрантов подверглись давлению, а некоторые были арестованы».
«Арест председателя Исламской партии Азербайджана Мохсена Самадова и десятков религиозных деятелей являются самыми очевидными фактами ограничений прав человека. Осужденный к 12 годам лишения свободы Самадов лишен не только права на получения информации, но и помощи врачей», – подчеркнул Азиз Джаванпур.
По информации «аранньюз.ир», французский адвокат председателя Исламской партии Азербайджана Мохсена Самадова Андре Шамин недавно заявил, что решение судебных властей Азербайджана лишить его возможности навещать подзащитного является нарушением международных правовых норм.