Հասարակություն 09:05 04/02/2013
Դինոզավրերի ձվերը, որոնք միջազգային հատուկ շուկաներում կարող էին արժենալ մինչև 10 միլիոն ռուփի՝ շուրջ 190 հազար դոլար, Հնդկաստանում վաճառվում են 500 ռուփիով՝ ընդամենը 9 դոլարով: Իշխանությունները փորձում են վերջ տալ դրանց ապօրինի վաճառքին:
Տեղի մամուլը գրոմ է, որ 145-66 միլիոն տարի առաջվա դինոզավրերի ձվերը կարելի է ազատորեն հավաքել Դհար շրջանի 89 հեկտար տարածքով հրապարակում, որտեղ նախկինում դինոզավրերի բներ են եղել: Այս վայրը հայտնի է դարձել դեռ 2007 թվականին, սակայն մինչ այժմ որևէ կերպ չի ցանկապատվել: Տեղացիները, որոնք չգիտեն ձվերի իրական արժեքը, հավաքում են դրանք ու չնչին գնով վաճառում մաքսանենգներին, իսկ վերջիններս իրական գնով վաճառում են հնագետներին:

Общество 09:15 04/02/2013
Яйца динозавров, которые на международных специальных рынках могли бы стоить до 10 миллионов рупий каждое (около 190 тысяч долларов), продаются в центральном индийском штате Мадхья-Прадеш по 500 рупий (около девяти долларов), власти пытаются положить конец нелегальной торговле окаменелостями.
Относящиеся к Меловому периоду (примерно 145-66 миллионов лет назад) яйца динозавров можно свободно собирать на участке площадью 89 гектаров в округе Дхар, где раньше были гнезда динозавров. Это место получило известность еще в 2007 году, однако до сих пор оно никак не огорожено.
Местные жители, которые не знакомы с истинной ценностью яиц, собирают их и сбывают контрабандистам по 500 рупий, а те затем продают их по настоящей цене палеонтологам, передает РИА Новости.
Правительство Мадхья-Прадеша с целью положить конец нелегальной торговле составило Акт о сохранении окаменелостей. В ближайшем будущем его должен рассмотреть местный парламент.