Հասարակություն 09:05 04/02/2013
Դինոզավրերի ձվերը, որոնք միջազգային հատուկ շուկաներում կարող էին արժենալ մինչև 10 միլիոն ռուփի՝ շուրջ 190 հազար դոլար, Հնդկաստանում վաճառվում են 500 ռուփիով՝ ընդամենը 9 դոլարով: Իշխանությունները փորձում են վերջ տալ դրանց ապօրինի վաճառքին:
Տեղի մամուլը գրոմ է, որ 145-66 միլիոն տարի առաջվա դինոզավրերի ձվերը կարելի է ազատորեն հավաքել Դհար շրջանի 89 հեկտար տարածքով հրապարակում, որտեղ նախկինում դինոզավրերի բներ են եղել: Այս վայրը հայտնի է դարձել դեռ 2007 թվականին, սակայն մինչ այժմ որևէ կերպ չի ցանկապատվել: Տեղացիները, որոնք չգիտեն ձվերի իրական արժեքը, հավաքում են դրանք ու չնչին գնով վաճառում մաքսանենգներին, իսկ վերջիններս իրական գնով վաճառում են հնագետներին:

Illegal sales of dinosaur eggs in India
India’s government plans to introduce a ban on illegal sales of dinosaur eggs that are millions of years old, Russian Radio reported, citing The Times of India.
The Fossils Preservation Act, which has been sent to a local parliament, aims at stopping the sales of the eggs by local citizens at the site of dinosaur nesting in Padlya, in central India's Madhya Pradesh state.
The site covers the area of some 89 hectares and has been unprotected since 2007, “making it a fertile hunting ground for egg smugglers”, the newspaper said.
The eggs, dating back to the Cretaceous period 145 to 66 million years ago, are sold by local citizens for just $10 while experts believe they are worth some $190,000 on the international market.
"There is no count of how many dinosaur eggs have been removed. But with the impending passage of the Act, we can prohibit possession and sale of fossils”, Madhya Pradesh's forest minister Sartaj Singh said.