Փորձագետ. Արցախի իշխանությունները ցանկացած դեպքում օդանավակայանը շահագործելու են
Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովն այսօր հայտարարել է, թե 2010 թվականից հետո բանակցություններում ոչ մի զարգացումը չի նկատվել: Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի, ԼՂՀ օդանավակայանի շահագործման շուրջ վերջին սրացումների, ինչպես նաև՝ բանակցությունների վրա բացասական ազդեցություն ունեցող գործոնների առնչությամբ Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքական հարցերով փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանի հետ:
«Արցախի օդանավակայանը ռազմավարական նշանակություն ունի և՛ երկրի անվտանգության և՛ տնտեսական զարգացման տեսանկյունից: Նման ժամանակակից օդանավակայան կառուցելու համար բավականին մեծ ռեսուրսներ են ներդրվել, իսկ դա նշանակում է, որ Արցախի իշխանությունները ցանկացած դեպքում օդանավակայանը շահագործվելու նպատակ ունեն:
Այն, որ Արցախի անկախությունը միջազգայնորեն ճանաչված չէ, դա չի նշանակում, որ Արցախի ժողովուրդը իրավունք չունի օգտվելու միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքներից, այդ թվում՝ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից»,- նշեց Տ. Աբրահամյանը:
Հարցին, թե Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարը հայտարարել է, որ 2010 թվականից հետո բանակցային գործընթացում ոչ մի կոնկրետ զարգացում չի եղել, փորձագետը նշեց. «Այն, որ բանակցային գործընթացում լուրջ առաջընթաց չի գրանցվել, միանշանակ է, սակայն զարգացումների առումով, այնուամենայնիվ, կարևոր իրադարձություններ տեղի ունեցել են: Այդ ժամանակվա ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ 2011 թվականին տեղի է ունեցել Սոչիի հանդիպում, որի ժամանակ կողմերը ըստ էության համաձայնության էին եկել շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերը հետաքննող մեխանիզմների ստեղծմանը, իսկ ավելի ուշ՝ հունիսին, Կազանում տեղի ունեցավ ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որտեղ կողմերին ներկայացվել էր հիմնարար սկզբունքների մասին փաստաթուղթը (այն քննարկվել էր Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ և դրա մասին նշվում էր նաև Կազանի հանդիպումից առաջ համանախագահ երկրների նախագահների Դովիլյան հայտարարությունում), սակայն Ադրբեջանը հանդես գալով լրացուցիչ 10 առաջարկներով, ըստ էության մերժեց բանակցությունների սեղանին առկա փաստաթուղթը: Այն, որ Ադրբեջանը 2010-ից հետո մերժել կամ հետ է կանգնել տարբեր հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, դա դեռ չի նշանակում, որ 2010 թվականից հետո գործընթացում որևէ զարգացում կամ իրադարձություն տեղի չի ունեցել»:
Հարցին, թե պաշտոնական Բաքուն նշում է, որ Ղարաբաղի օդանավակայանի շահագործումը կվնասի բանակցային պրոցեսին, Տ. Աբրահամյանը նշեց.
«Չեմ կարծում, թե հայկական կողմը օդանավակայան կառուցելուց առաջ չի հաշվարկել դրա շահագործման հնարավորությունն ու հնարավոր հետևանքներ: Հենց այդպես այդքան գումարներ չէին ներդրվի նման օբյեկտի կառուցման համար, մանավանդ, որ պաշտոնական Երևանն ինքն ամեն ինչ անում է տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության ու խաղաղության հաստատման համար:
Երկրորդ, ինչ վերաբերում է օդանավակայանի շահագործմանն ու դրանով բանակցություններին վնասելուն՝ ընդգծեմ, որ եթե Ադրբեջանն իսկապես մտահոգ լիներ բանակցային գործընթացի վրա ազդող բացասական երևույթներով, ապա 2011 թվականին տեղի ունեցած Կազանյան հանդիպման ժամանակ հետ քայլ չէր կատարի, իր համաձայնությունը կտար դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս բերելուն, շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի առնչությամբ հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելուն, ինչպես նաև՝ զերծ կմնար սպառազինությունների մրցավազք հրահրելուց ու խաղաղ պայմաններում հայ սպա կացնահարած մարդուն հերոսացնելուց: Սրանք են այն հիմնական գործոնները, որոնք ոչ միայն բացասականորեն են անդրադառնում բանակցային պրոցեսի վրա, այլ լրջորեն սպառնում տարածաշրջանային անվտանգությանը:
Հարցին, թե այդ դեպքում ո՞րն է պատճառը, որ Ադրբեջանը նման հայտարարություն է հնչեցնում, փորձագետը նշեց. «Այդ երկրում տարիներ ի վեր հայատյացության քարոզչության հետ մեկտեղ անընդհատ ժողովրդին խաբել են, թե իբր Ղարաբաղում գրեթե հայեր չկան, մարդիկ սոված են, շուտով Ղարաբաղն իրենցն է լինելու: Իսկ այսօր նրանք չեն կարողանում իրենց հասարակությանը բացատրել, թե ինչպես է «սոված հայերին» հաջողվել տնտեսություն զարգացնել, բանակ ստեղծել, միջազգային հանրության ուշադրությունում հայտնվել և վերջապես ժամանակակից լուծումներով օդանավակայան կառուցել: Արցախի զարգացումն այնքան ակնհայտ է դարձել, որ պաշտոնական Բաքուն ստիպված է դրա հետ հաշվի նստել:

Комментарии 20:01 04/02/2013
Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов заявил сегодня, что с 2010 года на переговорах по карабахской проблеме не достигнуто конкретного прогресса. Относительно процесса карабахского урегулирования, эксплуатации аэропорта в Степанакерте, влияющих на переговоры негативных факторов корреспондент Panorama.am побеседовал с экспертом по политическим вопросам Тиграном Абраамяном.
«Аэропорт Нагорно-Карабахской Республики имеет стратегическое значение с точки зрения и безопасности, и экономического развития НКР. В строительство современного аэропорта инвестированы значительные ресурсы, а это означает, что власти Арцаха имеют цель в любом случае задействовать аэропорт. Международная непризнанность НКР не означает, что народ Арцаха не имеет права пользоваться международно зафиксированными правами, в том числе правом на свободное передвижение», – отметил Т. Абраамян.
Комментируя высказывание замглавы МИД Азербайджана о том, что после 2010 года никакого конкретного развития отмечено не было, эксперт сказал: «Однозначно, что в переговорном процессе серьезных подвижек не зафиксировано, однако в плане развитий, тем не менее, произошли важные события. По инициативе президента России Дмитрия Медведева в 2011 году состоялась встреча в Сочи, во время которой стороны, по сути, достигли договоренности о создании механизмов, расследующих инциденты на линии соприкосновения, а позднее в Казани состоялась встреча президентов России, Армении и Азербайджана, где сторонам был предложен документ об основополагающих принципах (он был обсужден на встрече в Сочи, и об этом указывалось в Довильском заявлении президентов стран-сопредседателей). Однако Азербайджан, выступив с 10 дополнительными предложениями, по сути, отверг лежавший на столе переговоров документ. То, что Азербайджан после 2010 года отказывался или отвергал достигнутые на различных встречах договоренности, еще не означает, что после 2010 года в процессе не происходило каких-либо развитий или событий».
Говоря об утверждении Баку, будто эксплуатация аэропорта в НКР нанесет вред переговорному процессу, специалист заявил: «Не думаю, что армянская сторона до строительства аэропорта не рассчитала возможности и последствия эксплуатации. Просто так такие суммы не инвестируются, особенно, когда официальный Ереван делает все возможное для установления в регионе долгосрочного мира и стабильности».
«Во-вторых, если б Азербайджан, действительно, был бы обеспокоен влияющими на переговоры негативными явлениями, то не сделал бы шага назад на Казанской встрече, дал бы согласие на отвод снайперов с передовой линии, создание механизмов по расследованию инцидентов на линии соприкосновения, отказался бы от развязывания гонки вооружения и героизации человека, зарубившего топором армянского офицера в мирных условиях (имеется в виду Рамиль Сафаров, убивший в 2004г. в Будапеште армянского офицера Гургена Маргаряна. – Примеч. ред.). Это основные факторы, которые не только негативно влияют на переговорный процесс, но и ставят под серьезную угрозу региональную безопасность», – отметил Т. Абраамян.
На вопрос, в чем же причина подобных заявлений Азербайджана, эксперт ответил: «На протяжении лет параллельно с антиармянской пропагандой население этой страны обманывают, что в Карабахе якобы почти нет армян, люди голодают и Карабах скоро станет азербайджанским. Сегодня же они не могут объяснить своей общественности, каким образом „голодные армяне” смогли развить экономику, создать армию, оказаться в центре внимания международной общественности и построить современный аэропорт. Развитие Арцаха стало настолько очевидным, что официальный Баку вынужден считаться с этим».
Напомним, 18 января с.г. правительство Азербайджана утвердило Правила использования воздушного пространства Азербайджанской Республики. Правилами установлена пограничная полоса воздушного пространства шириной в 25 км, имеющая особый режим использования. Оговорена также возможность установления в воздушном пространстве Азербайджана запрещенных зон и зон с ограничением полетов. Нарушениями правил пользования воздушным пространством страны считаются полеты без направления запроса, оповещения ВВС Азербайджана, без разрешения соответствующего оперативного органа, неисполнение команд пунктов управления полетами или истребителей-перехватчиков, а также полеты в запрещенных зонах или зонах ограничения полетов без специального разрешения. Принятый документ дает возможность открывать огонь в направлении летающих объектов на территории НКР и сбивать армянские гражданские самолеты.
Ранее в интервью Panorama.am начальник главного информационного управления аппарата президента НКР Давид Бабаян заявил, что решение правительства Азербайджана, позволяющее азербайджанским ВВС сбивать гражданские самолеты над территорией Нагорно-Карабахской Республики, является проявлением терроризма, и международное сообщество должно выступить с соответствующим, более резким отзывом. Д. Бабаян отметил, что самой эффективной реакцией на поведение Азербайджана будет то, чтобы пассажирами первого рейса были именно сопредседатели Минской группы ОБСЕ.
«Этим мы продемонстрируем, что подобное поведение и манера Азербайджана являются недопустимыми для мирового сообщества и современной политики», – подчеркнул Д. Бабаян и добавил: «Этим шагом международное сообщество укажет Азербайджану его место, что, по моему мнению, повлияет и на политику Баку».