Հարցում. Ընտրություններին կմասնակցի քվեարկողների մինչև 76 տոկոսը
«Հասարակական կարծիքի համառուսաստանյան կենտրոնի» (ВЦИОМ) կողմից Հայաստանում իրականացված հարցման 1624 մասնակիցներից 76 տոկոսը մտադիր է փետրվարի 18-ին գնալ ընտրատեղամասեր: Այս մասին այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտնեց «Հասարակական կարծիքի համառուսաստանյան կենտրոնի» տնօրեն Վալերի Ֆյոդորովը՝ զգուշացնելով, որ սոցհարցման անճշտությունները կազմում են 2 տոկոս:
Նրա խոսքով՝ ընտրությունները ՀՀ բնակչության համար կարևոր սոցիալ-քաղաքական թեմաներից մեկն է, թեև երկրում նախընտրական իրավիճակի շուրջ կարծիքը տարբեր է:
«Հարցվածների 2/3 կամ 64 տոկոսը գոհ չէ երկրում տիրող իրավիճակից, իսկ մեծամասնությունը՝ 57 տոկոսը նշել է վիճակի վատթարացման մասին:
Հարցման մասնակիցները երկրի ամենակարևոր հիմնախնդիրը համարում են գործազրկությունը, ապա՝ ցածր աշխատավարձերը, ակնկալելով այդ հարցերի լուծման վրա կառավարության ուշադրության սևեռումը», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործունեությունը դրական է գնահատել հարցվածների 56 տոկոսը: Ավելի շատ բացասական, քան դրական գնահատականներ են ստացել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և ՀՀ Կառավարությունը: «Վարչապետը ստացել է ընդհանուր առմամբ դրական գնահատականի 42 տոկոսը, Կառավարությունը՝ 37»- նշեց նա, նաև տեղեկացրեց, որ բավական բարձր դրական գնահատականներ ունեն Երևանի քաղաքապետը և ՏԻՄ ղեկավարները՝ համապատասխանաբար` 67 և 71 տոկոսներ:
Երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքին հետևում է բնակչության մեծամասնությունը՝ 75 տոկոսը: Առավել մեծ ուշադրություն են դարձնում տարեց մարդիկ:
Ամփոփելով այդ տվյալները՝ Վալերի Ֆյոդորովը կարծիք հայտնեց, որ ընտրությանը կմասնակցի քվեարկելու իրավունք ունեցողների 65 տոկոսը: Նա նաև շեշտեց, որ հարցումը կատարվել է հունվարի 25-ից 29-ը՝ մինչև ՀՀ Նախագահի թեկնածուի հետ տեղի ունեցած դեպքը, որը, թեև, նրա կարծիքով՝ էապես չի ազդելու բնակչության տրամադրության վրա:

Комментарии 12:42 05/02/2013
76 % из 1624 респондентов, принявших участие в организованном Всероссийским центром изучения общественного мнения (ВЦИОМ) опросе, намерены 18 февраля принять участие в президентских выборах Армении. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил генеральный директор Центра Валерий Федоров, добавив, что число неточностей в ходе опроса составляет 2%.
По словам Валерия Федорова, выборы остаются одной из важных социально-политических тем для населения Армении, хотя бытующие мнения относительно предвыборной ситуации в стране разнятся.
«2/3 или 63% опрошенных недовольны царящей в республике ситуацией, а большинство (57%) указали на ухудшение положения.
Самой главной проблемой страны участники опроса назвали безработицу, низкую зарплату. При этом они надеются на то, что правительство сконцентрирует внимание на решение этих проблем», – подчеркнул он.
Валерий Федоров добавил, что деятельность кандидата в президенты РА, председателя Республиканской партии Армении, действующего главы государства Сержа Саргсяна положительно оценивают 56% респондентов. «Больше отрицательных оценок, чем положительных получили премьер-министр Армении Тигран Саркисян (42% положительных) и правительство Армении (37% положительных)», – отметил Федоров, добавив, что высокой положительной оценки удостоилась деятельность мэра Еревана Тарона Маргаряна и руководителей органов местного самоуправления– 67% и 71% соответственно.
За социально-экономической жизнью страны следит большинство населения (75%).
Обобщая данные опроса, Валерий Федоров заявил, что в предстоящих выборах примут участие 65% граждан, имеющих право на участие в выборах. Он добавил, что опрос проводился в период с 25 по 29 января с.г. до инцидента с кандидатом в президенты Паруйром Айрикяном, который, не существенно повлияет на общественные настроения.