ԵԱՀԿ նախագահը կողմերին կոչ է արել քաղաքական կամք ցուցաբերել տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ուկրաինայի արտգործնախարար Լեոնիդ Կոժարան փետրվարի 5-ին հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ժակ Ֆիորի և Յան Քելլիի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ՝ քննարկելու ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծմանն ուղղված գործընթացը:
Ինչպես տեղեկացնում են ԵԱՀԿ լրատվական ծառայությունից, համանախագահների հետ հանդիպման հիմնական թեման եղել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների փարիզյան հանդիպումը, երբ նրանք քննարկել են խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ առաջարկները, որը կողմերին ներկայացվել էր դեռ նախորդ տարվի: Հանդիպման ընթացքում նաև փոխանակվել են կողմերի միջև փոխվստահությանն ուղղված կարծիքներ:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը, ըստ աղբյուրի, բացարձակ աջակցություն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման հարցում և օգնությունը՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում: «ԵԱՀԿ-ում Ուկրաինայի առաջնահերթությունն է աշխատել կողմերի հետ՝ գործընթացը առաջ տանելու նպատակով: Հետևաբար ես կողմերին կոչ եմ անում պատրաստակամություն և քաղաքական կամք ցուցաբերել տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար», -ասել է ԵԱՀԿ նախագահը:

Политика 10:38 06/02/2013
Председатель ОБСЕ призвал стороны карабахского конфликта проявить политическую волю для установления мира в регионе
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Украины Леонид Кожара 5 февраля провел встречу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Жаком Фором, Яном Келли, а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком, в ходе которой был обсужден процесс урегулирования карабахского конфликта.
Как сообщает пресс-служба ОБСЕ, основной темой встречи с сопредседателями была встреча глав МИД Армении и Азербайджана в Париже, в ходе которой обсуждались предложения по мирному урегулированию конфликта, которые были представлены сторонам еще в минувшем году. На встрече состоялся обмен мнениями относительно создания атмосферы взаимного доверия между сторонами.
Действующий председатель ОБСЕ выразил абсолютную поддержку Минской группе ОБСЕ в вопросе укрепления режима прекращения огня и мирного урегулирования карабахского конфликта.
«Приоритетом для украинского председательства ОБСЕ является работа со сторонами конфликта с целью достижения прогресса в процессе урегулирования. Следовательно, я призываю стороны выразить готовность и проявить политическую волю для установления мира в регионе»,- заявил председатель ОБСЕ.