«Լևոն Տեր-Պետրոսյանը չի լքի մեծ քաղաքականությունը, սակայն նրա ազդեցությունը ՀԱԿ-ի ներսում կարող է որոշակիորեն նվազել»
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը չի լքի մեծ քաղաքականությունը, սակայն նրա ազդեցությունը ՀԱԿ-ի ներսում կարող է որոշակիորեն նվազել: Պատասխանելով Panorama.am-ի այն հարցին, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ նա կարող է դառնալ ՀԱԿ-ի հիմքի վրա ձևավորվելիք նոր կուսակցության խորհդանշական առաջնորդ, արդյո՞ք դա չի նշանակում, թե նա պատրաստվում է լքել ակտիվ քաղաքականությունը, նման տեսակետ հայտնեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը:
Նշենք, որ պարբերականներից մեկին տված հարցազրույցում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, անդրադառնալով ՀԱԿ-ի հիմքի վրա ձևավորվելիք նոր կուսակցությանը, նշել է. «Ես ջանք չեմ խնայելու այդ կուսակցությունը կայացնելու և մեր երկրի ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժերից մեկը դարձնելու գործում։ Իսկ եթե ինձ վստահեն, թեկուզ խորհրդանշական կարգավիճակով, առաջնորդել նորաստեղծ կուսակցությունը, ապա դա ինձ համար մեծ պատիվ կհամարեմ ու ամենայն պատասխանատվությամբ կկատարեմ իմ պարտականությունը»:
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանի` կազմավորվելիք նոր կուսակցության խորհրդանշական առաջնորդի դերում հանդես գալը կնշանակի, որ տվյալ կուսակցության դե յուրե առաջնորդը որոշումներ կայացնելուց առաջ խորհդակցելու է սիմվոլիկ, մի գուցե, դե ֆակտո առաջնորդի հետ: Մյուս կողմից` մի գուցե Տեր-Պետրոսյանը փորձում է նվազեցնել կառույցում իր ազդեցությունը և իրականացնել որոշակի սերնդափոխություն: Իսկ ՀԱԿ-ում դրա կարիքը զգացվում է»,- նշեց Ա. Մարկարովը:
Անդրադառնալով Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձի վերաբերյալ Տեր-Պետրոսյանի հայտնած կարծիքին, այն է` շուտափույթ չբացահայտումով «անջնջելի բիծ է ընկնելու թե՛ ընտրությունների օրինականության, թե՛ ընդհանրապես պետության վարկի վրա», քաղաքագետը նշեց.
«Իմ կարծիքով, այս հանցագործության դժվար թե ազդի ընտրությունների օրինականության վրա: Դա ընդամենը որոշակի ֆորսմաժորային իրավիճակ է, որը հստակ կարգավորվում է գործող օրենսդրությամբ»:

Комментарии 18:47 07/02/2013
Левон Тер-Петросян не уйдет из большой политики, однако его влияние внутри Армянского национального конгресса (АНК) может начать ослабевать. Об этом заявил директор армянского филиала Института СНГ, политолог Александр Маркаров, отвечая в беседе с корреспондентом Panorama.am на вопрос о том, не означает ли намерение Левона Тер-Петросяна стать символическим лидером новой партии, которая будет создана на основе АНК, его готовность уйти из активной политики.
Напомним, сегодня руководитель оппозиционного «Армянского национального конгресса» (АНК) Левон Тер-Петросян в интервью газете «Чоррорд инкнишханутюн» заявил, что настало время, чтобы АНК превратился из свободного блока в единую партию. «Обсуждения на эту тему уже проводятся. Партия будет проповедовать социально-либеральную идеологию. Я не пожалею усилий, чтобы эта партия состоялась и стала одной из влиятельных в стране», - отметил Л.Тер-Петросян.
«Если Левон Тер-Петросян выступит в роли символического лидера новой партии, это будет означать, что де-юре лидер данной партии перед принятием решений будет совещаться с символическим, возможно, де-факто лидером. С другой стороны, возможно, Тер-Петросян пытается ослабить степень своей влиятельности в партии и осуществить определенную смену поколений, необходимость в которой внутри АНК ощущается», – подчеркнул политолог.
Комментируя мнение Левона Тер-Петросяна по поводу покушения на лидера «Объединения „Национальное самоопределение» Паруйра Айрикяна (которое сводится к тому, что если власти не раскроют преступление в скором времени, то «оно станет несмываемым пятном на легитимности выборов и рейтинге государства вообще»), Александр Маркаров заявил:
«На мой взгляд, вряд ли это преступление повлияет на легитимность выборов. Это лишь форс-мажорная ситуация, которая четко регулируется согласно действующему законодательству».
Намерение Левона Тер-Петросяна создать партию нового формата является адекватным сегодняшней ситуации. Комментирует Арам Манукян
Если АНК станет партией, АОД перестанет существовать. Правовые механизмы пояснил министр юстиции Армении Г. Товмасян