Սպորտ 15:30 08/02/2013
Բրազիլիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի հարձակվող Ռոնալդինյոն Անգլիայի ընտրանու հետ ընկերական խաղից (1:2) հետո խոսել է այն մասին, թե ինչու չի իրացրել 11 մետրանոց հարվածը:
«Սովորաբար ես այդ անկյունը չեմ խփում: Բայց դարպասապահ Ջո Հարտը խաբեց ինձ, ուստի չկարողացա իրացնել 11 մետրանոցը: Գիտեինք, թե այդ խաղում ինչպիսի դժվարություններ են մեզ սպասվում: Ի վերջո, Անգլիայում առաջնությունը մոտենում է վերջնագծին, իսկ մեզ մոտ շատ ֆուտբոլիստներ նոր են սկսում մասնակցել պաշտոնական հանդիպումների: Օրինակ` ես միայն մեկ խաղ եմ անցկացրել»,- Ռոնալդինյոյի խոսքերը մեջբերել է goal.com-ը:

Sport 19:14 08/02/2013
Ronaldinho has said England goalkeeper Joe Hart's tactics were to blame for his missed penalty during Brazil's 2-1 defeat on Wednesday, according to Goal.com.
Hart made a fine save to deny the Brazilian from the spot, which helped England to their first victory over Brazil in 23 years as the English Football Association celebrated their 150th anniversary at Wembley.
The Brazilian playmaker put his shot to the left of Hart, and Ronaldinho told reporters: "Normally I don't aim for that corner.
"The goalkeeper deceived me and I ended up missing the penalty."
Goals from Wayne Rooney and Frank Lampard cancelled out Fred's second-half strike, and Ronaldinho admitted his side's lack of match fitness cost his team.
"We knew the difficulty of playing against a team that is nearing the end of their season," he said.
"In Brazil, some players are only just starting their competitions. I've only played one game this year."