Հարցում. Ր. Հովհաննիսյանը բարելավում է դիրքերը, բայց Ս. Սարգսյանի` առաջին փուլում հաղթելու հավանականությունը դեռ ամենամեծն է
Եթե նախագահական ընտրությունները կայանային նախորդ շաբաթ, նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը կհավաքեր 58,0%, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` 33,0%: Դեռևս չպարզված հանգամանքներում ուսին հրազենային վնասվածք ստացած թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի ընտրողները հիմա շատ ավելի վստահ են, որ իրենց որոշումը վերջնական է, նաև աճել է հասարակության տեղեկացվածությունը Հայրիկյանի մասին: Այնուամենայնիվ, նրա ընտրողների թիվը մնում է կայուն՝ կազմելով 4,9%: Հրանտ Բագրատյանն այժմ հավաքում է 1,6% պակաս ձայն, քան հունվարին՝ ստանալով 2,8% վավեր քվե: Ինչպես և հունվարին, հարցվածները մեծամասամբ ծանոթ չեն մյուս չորս թեկնածուներին, ովքեր միասին հավաքում են 1,5%-ից պակաս վավեր քվե:
Սա է վկայում «Հայաստանը՝ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին» հարցման արդյունքները, որոնք բնութագրում են հայաստանցի ընտրողների տրամադրությունները և մտադրությունները, ինչպես նաև թեկնածուների ընթացիկ քարոզարշավի վերաբերյալ մարդկանց տեսակետները:
TNS opinion-ը այս հարցումն իրականացրել է իր հայկական գործընկերոջ՝ «Այ Փի Էս Սի» Քաղաքական և սոցիոլոգիական խորհրդատվությունների ինստիտուտի հետ միասին հետ համատեղ. 2013-ի հունվարի 31-ից մինչև փետրվարի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում 1.609 դեմառդեմ հարցազրույց է անցկացվել ՀՀ բոլոր 10 մարզերում և Երևանի 12 համայնքներում՝ կիրառելով հնարավոր ամենաբարձր չափանիշները և որակի լայնածավալ վերահսկում: Հարցումը պատվիրել է Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ (ՀԵԲ) հասարակական կազմակերպությունը ընտրություններին ընդառաջ փաստացի տվյալների վրա հիմնված քննարկումները խրախուսելու համար:
Հիշեցնենք, որ ՀԵԲ-ի պատվերով նախորդ հարցումը արվել էր հունվարի 15-20-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այս հարցման ժամանակ Ս. Սարգսյանի օգտին քվեարկել էին հարցվածների 68,6%, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին` 20,8%:
Համաձայն այդ վերլուծության՝ Ր. Հովհաննիսյանն այժմ գտնվում է 26%-34% միջակայքում, իսկ Ս. Սարգսյանը՝ 58%-66%, և առաջին փուլում գործող նախագահի հաղթանակը շատ հավանական է՝ հիմնվելով ընտրություններից երկու շաբաթ առաջ տիրող իրավիճակի վրա:
«Այժմ մենք տեսնում ենք, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կրկին ունի առավել վստահ ընտրողներ, որոնց թիվը գրեթե երկու անգամ գերազանցում է նրան հաջորդող Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համակիրներին: Այդուամենայնիվ, հարցվածները նշում են, որ առայժմ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի քարոզարշավն ավելի համոզիչ է թվում՝ կենտրոնանալով հիմնականում տնտեսական խնդիրներին ուղղված քարոզչության վրա: Հետաքրքրական է, որ նա այժմ ԲՀԿ-ի համակիրների ավելի մեծ աջակցություն է ստանում, քան գործող նախագահը, ինչը հստակ տարբերվում է մեր նախորդ հարցման տվյալներից»,- հարցման արդյունքները ներկայացնելիս ասաց TNS opinion բրյուսելյան գրասենյակի՝ մեթոդների եւ վիճակագրության տնօրեն դոկտոր Սթիվ Շվարցերը:
Նա նաև նշեց ընտրությունների նկատմամբ հարցվածների վստահությունը, ինչը կարևոր հանգամանք է Հայաստանի ժողովրդավարության և քաղաքական կերպարի համար: ՀԵԲ-ի գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քամբեքի խոսքով, ընտրողների ավելի քան 2/3-ը հավատում է, որ առաջիկա նախագահական ընտրությունները նախորդներից ավելի կազմակերպված կլինեն, նրանք նաև կարծում են, որ ԶԼՄ-ների լուսաբանումը ավելի չեզոք և անաչառ է, քան նախկինում:
Մարդկանց թիվը, ովքեր հաստատում են ընտրություններին մասնակցելու պատրաստակամությունը, գրեթե նույնն է, ինչ 2012-ի մայիսի առավել մրցակցային ընտրությունների ժամանակ:

Комментарии 13:38 09/02/2013
Число потенциальных избирателей Сержа Саргсяна почти вдвое превышает число сторонников Раффи Ованнисяна. Данные опроса EuFoA
Если бы президентские выборы в Армении прошли на минувшей неделе, то кандидат в президенты РА, председатель Республиканской партии Армении Серж Саргсян получил бы 58,0% голосов избирателей, а лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян – 33,0%. Представители электората главы «Объединения „Национальное самоопределение”» Паруйра Айрикяна, на которого недавно было совершено покушение, сейчас стали более уверены в том, что их решение окончательное, кроме того возрос уровень популярности Айрикяна среди населения. Тем не менее, число граждан, готовых проголосовать за него, остается стабильным– 4,9%. В пользу экс-премьера, лидера партии «Свобода» готовы отдать свои голоса 1,6% граждан, а этот показатель меньше, чем данные опроса, проведенные в январе(2,8%).
Большинство избирателей, как и в ходе опроса в январе, не знакомы с остальными четырьмя кандидатами, число голосов в пользу которых в целом составляет 1,5%.
Таковы данные исследования общественного мнения на тему «Картина в Армении в преддверии президентских выборов», проведенного TNS opinion и Институтом политических и социологических консультаций (IPSC). Опрос был заказан организацией «Европейские друзья Армении» для стимулирования основанных на статистических данных обсуждений. В период с 31 января по 5 февраля 2013 года были опрошены 1609 человек в совершеннолетнем возрасте со всех областей Армении, а также столицы.
Предыдущий опрос был проведен в период с 15 по 20 января. В ходе опроса выяснилось, что в пользу Сержа Саргсяна готовы отдать голоса 68,6% потенциальных избирателей, а в пользу Раффи Ованнисяна – 20,8%.
Согласно результатам исследования Раффи Ованнисян 26-34%, а Серж Саргсян – 58-66%, в первом туре выборов победа действующего главы государства вполне вероятна, если судить по ситуации, царящей в стране за две недели до выборов.
«Сейчас мы видим, что электорат Сержа Саргсяна представлен более уверенными людьми, а их число почти вдвое превышает число сторонников Раффи Ованнисяна. Тем не менее, респонденты отмечают, что пока агитационная кампания Раффи Ованнисяна, опирающаяся главным образом на экономические проблемы, более убедительна.
Примечательно, что пока он пользуется большей поддержкой сторонников партии «Процветающая Армения», чем действующий президент. В этом состоит одно из отличий текущих данных от предыдущих», – подчеркнул представитель TNS opinion Стивен Шварцер.
В свою очередь, генеральный секретарь организации «Европейские друзья Армении» (EuFoA), доктор Майкл Камбек заявил, что свыше 2/3 избирателей верят в то, что предстоящие президентские выборы будут более организованными, чем предыдущие, а освещение выборов СМИ является более нейтральным и объективным, чем раньше.
Число лиц, подтвердивших готовность участвовать в выборах, почти такое же, что и в преддверии парламентских выборов 2012 года.
Напомним, предвыборная кампания к президентским выборам в Армении стартовала 21 января и продлится до 16 февраля 24:00 по ереванскому времени. Заявки о самоотводе кандидатов будут приниматься до 8 февраля 2013 г. Для участия в выборах 18 февраля ЦИК зарегистрировала 8 кандидатов в президенты: действующего президента РА, председателя Республиканской партии Армении Сержа Саргсяна; бывшего премьер-министра РА, лидера партии «Свобода», депутата парламента Армении Гранта Багратяна; главу Объединения «Национальное самоопределение» Паруйра Айрикяна; председателя правления партии «Наследие» Раффи Ованнисяна; беспартийного директора «Радио Ай» Андриаса Гукасяна; политического советника сети гражданского общества «Беженцы и международное право» Армана Меликяна; специалиста по эпосу Вардана Седракяна; лидера партии «Национальное согласие» Арама Арутюняна (накануне объявил о самоотводе).