Թուրք փորձագետները Հեյդար Ալիևին մեղադրում են Թուրքիայի նախկին նախագահի սպանության մեջ (Տեսանյութ)
Թուրքական «Ulke TV» հեռուստաալիքը սկանդալային տեղեկատվություն է հրապարակել Ադրբեջանի հանգուցյալ նախագահ Հեյդար Ալիևի վերաբերյալ: Հեռուստաալիքի «Արտահերթ» ծրագրի փետրվարի 7-ի թողարկման ժամանակ քննարկվել է Թուրքիայի հանգուցյալ նախագահ Թուրգութ Օզալի թունավորման թեման: Օզալի թունավորման մեջ մեղադրել են Հեյդար Ալիևին:
Ինչպես տեղեկացնում է ադրբեջանական «Ազադլիգ» թերթը, գրող-հետազոտող Օմեր Օզքայան պնդում է, որ Օզալին թունավորել են լիմոնադի մեջ թույն խառնելու միջոցով: Լիմոնադը Օզալիին տվել է «Ադրբեջանի ղեկավարության վստահելի անձը»: Հետազոտության հիման վրա Օզքայան եկել է այն եզրահանգման, որ այդ անձը Հեյդար Ալիևն է եղել: Ըստ Օզքայայի, այս տեղեկությունը Թուրքիային փոխանցել է Բուլղարիայի հատուկ ծառայություններում աշխատող մի մարդ, ով ասել է, որ թույնն իրենից են վերցրել:
Ինչպես հաստատում է թուրք փորձագետը, տեղեկատվությունը փոխանցելուց որոշ ժամանակ անց հատուկ ծառայությունների այդ աշխատակցին գտել են մահացած վիճակում: Ըստ պաշտոնական տվյալների, վերջինս ինքնասպանություն է գործել, բայց դիակի փորձաքննությունը պարզել է, որ նա սպանվել է:
Ադրբեջանի իշխանությունը շտապել է հերքել թուրքական հեռուստաալիքի այդ պնդումը` նշելով, որ 1992 թ-ին Հեյդար Ալիևը զբաղեցնում էր Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության նախագահի պաշտոնը և այդ ժամանակ նա, իբր, Բաքվում չի եղել:
Հիշեցնենք, որ օրերս հայտնի է դարձել, որ Թուրքիայի ԲՈւՀ-երի իրավաբանական ֆակուլտետների ուսանողների համար նախատեսված «Սահմանադրական իրավունք» գրքում Ադրբեջանի նախկին նախագահ, «համազգային առաջնորդ» Հեյդար Ալիևի անունը Սադամ Հուսեյնին և Պինոչետին զուգահեռ ներկայացված է որպես արդի ժամանակաշրջանի բռնապետի օրինակ:

Society 17:08 11/02/2013
Shocking information was announced about the last Azerbaijani President Heydar Aliyev on the Turkish TV channel "Ulke TV". On February 7, in the program “Special Edition”, the issue concerning the poisoning of the dead Turkish President Turgut Ozal was discussed. You can watch the video here.
According to Azadlyg writer Omer Ozkaya says that Turgut Ozal was poisoned by mixing poison with the lemonade which he got from the hands of the “trusted person in the Azerbaijani leadership.” As a result of inquiry Ozkaya came to the conclusion that that person was Heydar Aliyev. The evidence for this hypothesis the Turkish side received from the intelligence services of Bulgaria from whom it had actually obtained the poison.
According to Turkish expert, after having transferred this information, the Bulgarian secret service agent was found dead. According to the official version, he committed suicide, but the examination showed that he was killed.
Azerbaijani authorities hastened to refute the information that Turgut Ozal was poisoned in Baku by Heydar Aliyev. Allegedly, Aliyev was not in Baku during this time, as far as in 1992 he was the head of the Nakhichevan Autonomous Republic.
Recently it was reported that in the textbook of “Constitutional Law” for law students of Turkish universities the former president of Azerbaijan, “National leader” Heydar Aliyev is brought as an example of a modern dictator in the same line with Saddam Hussein and Pinochet.