Ինչու են Հայրիկյանին տարել հենց «Գրիգոր Լուսավորիչ» հիվանդանոց
«Հրապարակը» գրում է. «Ըստ որոշ աղբյուրների` Հայրիկյանի դեմ մահափորձից անմիջապես հետո դեպքի վայր ժամանած շտապօգնությունը նախ դիմել է 1-ին հիվանդանոցին` առանց տեղեկացնելու, թե ում մասին է խոսքը, ասել, որ հրազենով վիրավոր են բերում, սակայն պատասխանել են, որ տեղ չունեն, Հայրիկյանին տարել են «Գրիգոր Լուսավորիչ»:
«Շտապօգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը թերթի հետ զրույցում ասել է, որ նման դեպքերում հրազենով վիրավորվածին պետք է տանել այնպիսի հիվանդանոց, որը բազմապրոֆիլ է և կարող է բազմակողմանի հետազոտություն ու բուժում իրականացնել. այդպիսիք Երևանում «Գրիգոր Լուսավորիչ», «Էրեբունի» և «Արմենիա» հիվանդանոցներն են: 1-ին, 2-րդ և 3-րդ հիվանդանոցները, որոնք տարածքի առումով մոտ են, չունեն այն տեխնիկական հագեցվածությունը, կրծքային վիրաբուժության բաժանմունքները, որ կան վերը նշված հիվանդանոցներում: Բացի այդ` մյուս հիվանդանոցները, ի տարբերություն վերը նշվածների, սահմանափակ թվով հիվանդներ կարող են ընդունել:

Пресса дня 10:57 13/02/2013
Газета «Грапарак» пишет, что прибывшая на место покушения на кандидата в президенты Паруйра Айрикяна бригада «Скорой помощи» обратилась в больницу номер 1, где, однако, ответили, что у них нет мест, и Айрикяна доставили в медицинский центр «Св. Григория Просветителя».
Директор ЗАО «Скорая помощь» Тагуи Степанян в беседе с корреспондентом издания отметила, что в таких случаях пострадавшего с огнестрельным ранением необходимо доставить в такую больницу, которая является многопрофильной, а таковыми в Ереване являются больницы «Св. Григорий Просветитель», «Эребуни» и «Армения».
Больницы номер 1,2 и3 близко расположены в центре, но не имеют того технического оснащения, отделений грудной хирургии, которыми обладают вышеперечисленные медучреждения.