Արման Մելիքյանը գուցե չմասնակցի քվեարկությանը
«Ընտրությունների օրինականությունը չապահովվեց, և այս ընտրությունների արդյունքները չեն կարող ճանաչվել օրինական», - այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանը, տեղեկացնելով, որ փետրվարի 18-ին քվեարկությանը կարող է չմասնակցել: Միաժամանակ` բանախոսը կոչ արեց իր համակիրներին գնալ ընտրատեղամասեր և քվեարկել իր օգտին:
«Իմ անունը մնում է քվեաթերթիկում, բայց գուցե ես չեմ մասնակցի քվեարկությանը, սակայն առաջարկում եմ ոչ միայն իմ համակիրներին, այլ նրանց, ովքեր դեմ են կեղծ ընտրություններին, քվեարկեն իմ օգտին, դրանով վերածելով ընտրությունները կեղծարարության դեմ համազգային հանրաքվեի: Նրանք կքվեարկեն ոչ թե իմ օգտին, այլ ընտրությունների դեմ: Չգնալով ընտրություններին, մարդիկ չեն կարողանա ակտիվ քաղաքական դիրքորոշում դրսևորել, և այս տեսակետից ևս իրենց իրավունքները կոտնահարվեն», - ասաց Ա. Մելիքյանը:
Նախագահի թեկնածուի կարծիքով` փետրվարի 18-ից հետո նոր քաղաքական իրավիճակ է ձևավորվելու: «Այս փուլը ջրբաժան է լինելու մինչ այժմ եղած և ձևավորվելիք քաղաքական իրավիճակի միջև: Քաղաքական կուսակցությունները մինչև փետրվարի 18-ը պետք է հստակ դիրքորոշում հայտնեն, և կարողանան որոշակի տեղ զբաղեցնել մեր քաղաքական դաշտում»,-ասաց բանախոսը:
Ըստ Ա. Մելիքյանի, եթե ընտրություններին մասնակցի ընտրողների 56 տոկոսը, «այս տարբերությունը հսկայական է լինելու նախորդ խորհրդարանական ընտրությունների համեմատ, ինչը պետք է լուրջ մտահոգություն պատճառի գործադիր իշխանությանը, պատճառ հանդիսանա, որ ներկայիս խորհրդարանը ցրեն, մաքրեն գործարար պատգամավորներից»:

Политика 16:28 15/02/2013
«Легитимность выборов не была обеспечена, и результаты выборов не могут считаться законными», – об этом на встрече с журналистами заявил кандидат в президенты Арман Меликян, отметив, что он может не принять участия в предстоящих 18 февраля выборах. Вместе с тем, он призвал своих сторонников участвовать в голосовании и отдать голоса в его пользу.
«Мое имя будет числиться в бюллетене, но я, возможно, не буду участвовать в выборах, однако я предлагаю не только своим сторонникам, но и тем, кто выступает против фиктивных выборов, проголосовать за меня, превратив тем самым выборы в общенациональный референдум против фальсификаций. Они проголосуют не в мою пользу, а против выборов. Отказавшись участвовать в выборах, люди не смогут выразить активную политическую позицию и с этой точки зрения их права будут попраны», - заявил кандидат.
По мнению Армана Меликяна, после выборов будет сформирована новая политическая ситуация. «Это будет водораздел между политической ситуацией, которая царила в стране до сих пор, и той, которая будет сформирована. Политические партии до 18 февраля должны выразить четкую позицию и суметь занять определенное место на политической арене», – подчеркнул кандидат.
Арман Меликян добавил, что если в выборах примут участие 56% избирателей, «эта разница будет огромной по сравнению с предыдущими парламентскими выборами, а это должно вызвать серьезную обеспокоенность среди исполнительной власти, а также стать причиной роспуска парламента».