Տնտեսություն 10:38 15/02/2013
«Փետրվարի 14-ին, Կենտրոն ՀԸ «Ուրվագիծ» հաղորդաշարի ընթացքում, պատասխանելով հետուստադիտողի` «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲ ընկերությանը վերաբերող հարցին, ՀՀ նախագահի թեկնածու Հրանտ Բագրատյանը թույլ է տվել կոպիտ սխալ, տեղեկացնելով, որ Նաիրիտը չի կարող վերագործարկել քլորոպրենային կաուչուկի ստացման բութադիենային եղանակը, քանի որ խորհրդային իշխանության տարիներին բութադիենը Հայաստան էր բերվում Սումգաիթից, իսկ հիմա, հայտնի պատճառներով, այդ ճանապարհի վերականգնումը բացառվում է»,-նման հայտարարություն է տարածել «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայությունը:
Ընկերությունից տեղեկացնում են, որ Նաիրիտի համար բութադիենը երբևէ չի բերվել Սումգաիթից, քանի որ հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է` այն քլորոպրենային կաուչուկի ստացման համար որակի բավարար հատկանիշներ չունի:
«1979թ-ից սկսած, երբ Նաիրիտում գործարկվել է բութադիենային տեխնոլոգիայով կաուչուկի ստացման հոսքագիծը, բութադիենը բերվել է Ռուսաստանի Նովոկույբիշևսկ քաղաքում գտնվող նավթավերամշակման գործարանից` մինչև 1992թվականը:
Պարոն Բագրատյանի տվյալներն իրականությանը չեն համապատասխանում, և այսօր միջազգային մրցույթի ներկայացված «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ արդիականացման և վերագործարկման» ծրագիրը ներառում է բութադիենային եղանակով քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության վերականգնման շատ իրատեսական հնարավորությունը»,-ասված է ծառայության տարածած հայտարարության մեջ:

Экономика 11:04 15/02/2013
«14 февраля в рамках телепередачи «Урвагиц», транслирующейся по телеканалу «Кентрон», отвечая на вопрос телезрителя касательно деятельности ЗАО «Завод Наирит», кандидат в президенты, экс-премьер Грант Багратян допустил грубую ошибку, сообщив, что завод «Наирит» не может вновь возобновить производство хлоропренового каучука с использованием бутадиеновой технологии, так как в годы советской власти бутадиен импортировался в Армению из Сумгаита, а теперь по неизвестным причинам использование этой технологии исключается»,– с таким заявлением выступила пресс-служба ЗАО «Завод Наирит».
Как сообщили в компании, бутадиен для завода «Наирит» никогда не импортировался из Сумгаита, так как в результате исследований выяснилось, что он не обладает достаточными свойствами для получения хлоропренового каучука.
«С 1979 года, когда в заводе „Наирит” был разработан и процесс получения каучука по бутадиеновой технологии, бутадиен до 1992 года завозили из завода, расположенного в городе Новокуйбышевск.
Данные Гранта Багратяна не соответствуют действительности, и сегодня представленная на участие в международном конкурсе программы «Модернизации и восстановления ЗАО „Завод Наирит”» предусматривает довольно реальную возможность возобновления производства хлоропренового каучука с использованием бутадиеновой технологии», – говорится в заявлении компании.