«Սոցիոմետր». Արցախի լրիվ անկախանալուն կողմ է արցախցիների 44 %-ը, հայաստանցիների` 30,8%-ը
«Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի կողմից Հայաստանի և Արցախի ընտրողների շրջանում անցկացվել է սոցհարցում` պարզելու նրանց վերաբերմունքը հայ-թուրքական հարաբերություններն առանց նախապայմանների կարգավորման, Ղարաբաղի հարցի հրատապությունը սոցիալ-քաղաքական խնդիրների շարքում և Ղարաբաղի հարցի լուծման առավել իրատեսական տարբերակների շուրջ:
Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց կենտրոնի տնօրեն, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը, հարցումների արդյունքում պարզվել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների առանց նախապայմանների կարգավորմանը դրական վերաբերմունք ունեն ՀՀ քաղաքացիների 41.5%-ը, ԼՂՀ քաղաքացիների 31.5%-ը, իսկ բացասական վերաբերմունք ունեն ՀՀ-ում հարցվածների 55.2%-ը, ԼՂՀ-ում՝ 65.5%-ը:
Ղարաբաղի հարցի հրատապության հարցը Հայաստանում գտնվում է 8-րդ, իսկ Արցախում` 7-րդ տեղում: «Տնտեսական զարգացում, աշխատատեղերի ստեղծում, թոշակների, աշխատավարձերի բարձրացում, կրթական, առողջապահական, դատական, իրավական բարեփոխումներից հետո նոր գալիս է Ղարաբաղի հիմնահարցը»,- ասաց Ա.Ադիբեկյանը:
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի հարցի լուծման առավել իրատեսական տարբերակներին, ապա ԼՂՀ բնակիչների 44%-ը կողմ է, որ Ղարաբաղը միանա Հայաստանին, անկախանա լրիվ` 44.0%-ը ,ինչպես կա` փաստացի անկախ մնա` 8.8%-ը, վերադառնա Ադրբեջանի կազմ` 0.2%-ը, դժվարացել են պատասխանել` 3.0%:
Հայաստանցիների շրջանում Ղարաբաղի հարցի լուծման առավել իրատեսական տարբերակներից Հայաստանի հետ միավորմանը կողմ են հարցվածների 48.4%-ը: Լրիվ անկախանալու տարբերակին կողմ են արտահայտվել հարցվածների 30.8%-ը, իսկ 14.6%-ը` փաստացի անկախությանը: Հարցվածների 0.6%-ը կողմ է Ղարաբաղի վերադարձին Ադրբեջանի կազմ:
Ըստ սոցիոլոգի, ռուս և ամերիկացի վերլուծաբանները գտնում են, որ ղարաբաղյան հիմնահարցը լուծում չունի, և ոչ մի գերտերություն այս հարցը չի լուծի: Եթե նման շարժառիթ լիներ, ապա լուծումը բավականին շուտ կգտնեին, մասնավորապես, Կոսովոյի օրինակի ձևաչափով: «Պարզ է, որ կողմերին շահավետ է, որ ղարաբաղյան հարցը մնա այնպես, ինչպես կա, և դա թողնեն այն սերունդներին, որոնք կլինեն ավելի տոլերանտ, ժողովրդավարական»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնահարցին` ՀՀ նախագահի թեկնածուների դիրքորոշումներին, Ա.Ադիբեկյանը նշեց, որ թեկնածուներից ավելի իրատեսական է գործող նախագահի նախընտրական ծրագիրը:

Соцопрос выявил два равных лагеря среди жителей НКР: по 44% выступают за объединение с Арменией и за независимость Карабаха
Руководитель независимого социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян представил сегодня на встрече с журналистами результаты опроса, проведенного среди граждан Армении и Нагорно-Карабахской Республикис целью уточнить их отношение к нормализации армяно-турецких отношений без предусловий, срочности вопроса карабахского урегулирования в числе социально-экономических проблем и реалистичности представленных вариантов по решению карабахского конфликта.
По словам Агарона Адибекяна, позитивное отношение к нормализации армяно-турецких отношений без предусловий выказали 41.5% опрошенных граждан Армении и 31.5% граждан НКР, против этого выступают 55.2% граждан РА и 65.5% граждан НКР.
Вопрос срочности урегулирования карабахского конфликта в Армении находится на 8 месте, а в НКР – на 7-м. «Данный вопрос следует лишь за проблемами экономического развития, создания рабочих мест, повышения пенсий и зарплат, за вопросами реформирования в сфере образования, здравоохранения, права», – уточнил социолог.
Что касается ответа на вопрос о самых реалистичных из представленных вариантов по решению карабахского конфликта, то, согласно подученным результатам, 44% жителей НКР выступают за объединение с Арменией, 44% являются сторонниками абсолютной независимости, за фактическую независимость (как есть) выступают 8.8%, а 3% респондентов затруднились ответить.
Среди граждан Армении за объединение с НКР выступают 48.4%, за абсолюную независимость НКР – 30.8% , за фактическую независимость – 14.6%.
Обратившись к позициям кандидатов в президенты РА в вопросе урегулирования карабахского конфликта, эксперт заявил, что наиболее реалистичной является программа председателя Республиканской партии (РПА) Армении Сержа Саргсяна.