Տնտեսություն 18:34 20/02/2013
Իտալիայի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնին կարծում է, որ եվրոն թույլ արժույթ է: Այս մասին է hաղորդում «Euromag» լրատվական գործակալությունը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, այս անսպասելի հայտարարությունից հետո Եվրոյի արժույթի փոխարժեքում անկում է գրանցվել:
Բեռլուսկոնին մասնավորապես հայտարարել է, որ Եվրոն թույլ արժույթ է, և որոշ երկրներ կարող են լքել եվրոգոտին այն դեպքում, եթե Եվրոպական կենտրոնական բանկը չստանձնի ֆինանսական կարգավորչի դերը։
«Եվրոն իրենից ներկայացնում է բավական թույլ արժույթ` քանի որ Եվրոպական կենտրոնական բանկը չի աջակցում դրան։ Զարմանալի չի լինի, որ մի շարք երկրներ լքեն եվրոգոտին և վերադառնան իրենց ազգային արժույթին, եթե ԵԿԲ-ն շարունակի հրաժարվել պետական պարտատոմսերը երաշխավորելուց և փող տպելու պատրաստակամությունից»,-նշել է Բեռլուսկոնին։

Курс евро упал после неожиданного заявления экс-премьера Италии Сильвио Берлускони
Обменный курс евро упал после неожиданного высказывания бывшего премьер-министра Италии Сильвио Берлускони, назвавшего евро слабой валютой. Об этом сообщает Euromag.ru.
По словам Сильвио Берлускони, некоторые страны могут покинуть еврозону, если Европейский центральный банк не возьмет на себя роль финансового стабилизатора в последней инстанции.
«Евро представляет собой слабую валюту, так как ЕЦБ не поддерживает его», – отметил Берлускони. «Некоторые страны еврозоны будут вынуждены покинуть ее и вернуться к своим национальным валютам, если ЕЦБ будет продолжать отказываться гарантировать государственные облигации и не демонстрировать готовность печатать деньги».
Стоит отметить, что 76-летний Сильвио Берлускони активно участвует в ведущейся в Италии избирательной кампании, давая понять, что готов в случае необходимости вновь и в пятый раз возглавить правительство страны.