Ընտրախախտումների դեպքերով 3 քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ նախագահի ընտրությունների քվեարկության օրն ընտրական իրավունքի խախտումների վերաբերյալ ստացված ահազանգերի ստուգման արդյունքում հարուցվել է 3 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի (մեկից ավելի անգամ քվեարկելը) և 34-153-րդ հոդվածի (մեկ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելը) հատկանիշներով։ Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են դատախազության լրատվական ծառայությունից:
1. Արարատի մարզի դատախազությունը 19.02.13թ. հարուցել է քրեական գործ թիվ 17/31 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածի հատկանիշներով: Մասնավորապես`‹‹Hetq.am» ինտերնետային էջում փետրվարի 18-ին՝ ժամը 19։05-ին տեղադրված ‹‹Ընտրակեղծիքի դեպք Արտաշատի թիվ 17/31 ընտրատեղամասում» վերտառությամբ հոդվածի հիման վրա ոստիկանության Արտաշատի բաժնում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ մի բնակչուհի փորձել է քվեարկել 1957 թվականին ծնված ոմն Ժանետա Գեղամյանի անձնագրով, ինչը կանխվել է և կազմվել արձանագրություն։ Քրեական գործն ուղարկվել է Արարատի մարզի քննչական բաժին՝ նախաքննություն կատարելու համար։
2. ՀՀ ոստիկանության Էրեբունու քննչական բաժնում 18.02.13թ. հարուցվել է քրեական գործ` ուրիշի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածի հատկանիշներով:
Մասնավորապես` նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2013թ. փետրվարի 18-ին դեռևս ինքնությունը չպարզված քաղաքացին Երևան քաղաքի Նար-Դոս 36 հասցեում գտնվող Նալբանդյանի անվան թիվ 33 միջնակարգ դպրոցում տեղակայված 9/02 ընտրատեղամասում փորձել է քվեարկել Վիգեն Անդրանիկի Սարգսյանի անձնագրով:
Կատարվում է նախաքննություն։
3. ՀՀ ոստիկանության Շենգավիթի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ։
Մասնավորապես, 2013թ. փետրվարի 18-ին՝ ժամը 14։25-ին, Երևան քաղաքի Շիրակի թիվ 52 դպրոցում գտնվող 12/16 ընտրատեղամասում ոստիկանության աշխատակիցներին է դիմել նույն ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Զոհրակ Հովհաննիսյանը և հայտնել, որ Հովհաննես Աշոտի Մովսիսյանը և Գագիկ Հրանտի Միքայելյանը փորձել են մեկից ավելի անգամ մասնակցել քվեարկությանը, որը կանխվել է իր կողմից: Կատարվում է նախաքննություն։
Ահազանգերի, ստացված հաղորդումների հիման վրա նյութերի նախապատրաստումը շարունակվում է: Արդյունքների մասին կտեղեկացվի լրացուցիչ:

Право 12:18 20/02/2013
В результате проверок сообщений о случаях нарушений избирательного права на президентских выборах в Армении было возбуждено три уголовных дела по признакам ст. 153 («Голосование более одного раза или вместо другого лица») и ст.34-153 УК РА – «Попытка голосования более одного раза или вместо другого лица». Об этом Panorama.am сообщили в Генеральной прокуратуре РА.
1. Прокуратура Араратской области 19.02.13г. возбудила уголовное дело по факту голосования вместо другого лица на избирательном участке №17/31 по признакам ст.34-153 УК Армении. В частности, согласно подготовленным на основании размещенной 18 февраля в 19:05 на сайте «Hetq.am» публикации под заглавием «Случай фальсификации на избирательном участке №17/31 города Арташат» в отделении полиции города Арташат материалам выяснилось, что одна из жительниц города попыталась проголосовать, предъявив паспорт некой Жанеты Гегамян, 1957 г.р. Попытка была пресечена и был составлен протокол. Уголовное дело направлено в следственный отдел Араратской области для начала предварительного следствия.
2. В следственном отделе полиции Эребуни 18.02.13г. было возбуждено уголовное дело по факту голосования вместо другого лица по признакам ст. 34-153 УК Армении. В частности, согласно подготовленным материалам выяснилось, что 18 февраля гражданин, личность которого пока не установлена, на избирательном участке №9/02, расположенном в здании ереванской средней школы №33 им. М. Налбандяна по адресу Нар-Доса, 36, попытался проголосовать, предъявив паспорт Вигена Андраниковича Саркисяна. Ведется предварительное следствие.
3. В следственном отделе полиции Шенгавита возбуждено уголовное дело по признакам ст. 153 УК Армении, по факту голосования более одного раза или вместо другого лица.
В частности, 18 февраля, в 14:25, на избирательном участке №12/16, расположенном в здании ереванской средней школы №52, к сотрудникам полиции обратился председатель участковой избирательной комиссии Зограк Ованнисян, сообщив, что Ованнес Ашотович Мовсисян и Гагик Грантович Микаелян пытались более одного раза участвовать в голосовании, однако попытка была пресечена. Ведется предварительное следствие.
Подготовка материалов на основании полученных сообщений о нарушениях избирательного процесса продолжается. О результатах будет дана дополнительная информация.