Գ. Մինասյան. Քաղաքական դաշտում ի հայտ է եկել թիվ 1 ընդդիմադիր թեկնածուն
«Ոչ միայն միջազգային դիտորդների, այլև բազմաթիվ քաղաքացիների գնահատականներով, ում հետ այս օրերին շփվել եմ, այս ընտրությունների ընթացքում իսկապես զգալի առաջընթաց է արձանագրվել»,- այսօր, անդրադառնալով փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրություններին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ միջազգային դիտորդների գնահատականները իրարից շատ քիչ են տարբերվում:
«Քաղաքական ուժերից ոմանք, որոնք չմասնակցեցին այս քաղաքական գործընթացին, իրենց հնարավորությունների օգտագործմամբ տարածում էին այն մտայնությունը, որ ընտրությունները կանցնեն առանց մրցակցային պայմանների և առանց ինտրիգների, բայց կյանքը ճիշտ հակառակը ցույց տվեց»,- ասաց բանախոսը:
Ընտրությունների մրցակցայնության առումով նա կարևորեց այն հանգամանքը, որ 41 ընտրատարածքներից 7-ում հաղթանակ է տարել երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածուն` Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նրա կարծիքով, այս պահին զարգացման երկու ճանապարհ կա. 1-ի դեպքում պետք է լինեն առկա դիմում բողոքների` իրավապահ մարմինների կողմից ուսումնասիրություներ և քննարկումներ, այդ արդյունքների հիման վրա օրինական որոշումների կայացում, ընտրությունների վերջնական արդյունքների ամփոփում և ընտրված նախագահի հայտարարում: Իսկ երկրորդ` անցանկալի սցենարի դեպքում տեղի կունենա ինքնահռչակում` որպես նախագահ:
Գ. Մինասյանը նշեց նաև, որ առաջին սցենարի դեպքում թե´ Ս. Սարգսյանին, թե´ Ր, Հովհաննիսյանին մարտահրավերներ են սպասվում. «Առաջին սցենարի դեպքում Սերժ Սարգսյանը պետք է ապացուցի, որ իր թիմի միջոցով ի վիճակի է իրականացնել տված խոստումները: Մոտ գտնվելով այդ ողջ իրողություներին` ես կարող եմ հստակ ասել, որ գործող նախագահն ի վիճակի է իրականացնել ծրագրերը»:
«Ինչ վերաբերում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, ապա նա իսկապես ունի մեծ պոտենցիալ. 37 տոկոսը լուրջ քաղաքական կապիտալ է: Այս իրավիճակում կարող ենք արձանագրել, որ քաղաքական դաշտում ի հայտ է եկել թիվ 1 ընդդիմադիր թեկնածուն»,- եզրափակեց խորհրդարանականը:

Гагик Минасян: На политической арене Армении появился оппозиционный деятель «номер один»
«По оценкам не только международных наблюдателей, но и многих граждан, с которыми я в эти дни общался, в ходе состоявшихся президентских выборов был зафиксирован ощутимый прогресс», – об этом заявил член Исполнительного органа Республиканской партии Армении, депутат НС Армении Гагик Минасян, комментируя на пресс-конференции прошедшие президентские выборы в стране.
Он подчеркнул, что оценки международных наблюдателей не сильно отличались друг от друга. «Представители некоторых политических сил, отказавшихся от участия в выборах, используя свои возможности, распространяли мысль об отсутствии атмосферы конкуренции и интриг на выборах, но мы стали свидетелями совершенно иного»,– заявил парламентарий.
Депутат указал на важность того, что на 7 из 41 избирательного участка победу одержал занявший второе место на выборах лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян.
По мнению Гагика Минасяна, на данный момент существует два пути развития: первый предполагает рассмотрение и обсуждение заявлений и жалоб правоохранительными органами, принятие законных решений на основе этих результатов, подведение окончательных итогов выборов, объявление имени избранного президента, а второй – нежелательный сценарий развития событий и самопровозглашение президентом.
В случае развития событий по первому сценарию, с вызовами могут столкнуться как Серж Саргсяна так и Раффи Ованнисян. «В таком случае Серж Саргсян должен доказать, что благодаря своей команде он в состоянии выполнить свои обещания. Я могу четко утверждать, что действующий президент в состоянии осуществить эти программы.
Что касается Раффи Ованнисяна. То у него действительно есть серьезный потенциал: 37 процентов голосов – это довольно серьезный политический капитал. В этой ситуации мы можем констатировать, что на политической арене появился оппозиционный деятель „номер один”», – резюмировал Гагик Минасян.