Գ. Մինասյան. Քաղաքական դաշտում ի հայտ է եկել թիվ 1 ընդդիմադիր թեկնածուն
«Ոչ միայն միջազգային դիտորդների, այլև բազմաթիվ քաղաքացիների գնահատականներով, ում հետ այս օրերին շփվել եմ, այս ընտրությունների ընթացքում իսկապես զգալի առաջընթաց է արձանագրվել»,- այսօր, անդրադառնալով փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրություններին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ միջազգային դիտորդների գնահատականները իրարից շատ քիչ են տարբերվում:
«Քաղաքական ուժերից ոմանք, որոնք չմասնակցեցին այս քաղաքական գործընթացին, իրենց հնարավորությունների օգտագործմամբ տարածում էին այն մտայնությունը, որ ընտրությունները կանցնեն առանց մրցակցային պայմանների և առանց ինտրիգների, բայց կյանքը ճիշտ հակառակը ցույց տվեց»,- ասաց բանախոսը:
Ընտրությունների մրցակցայնության առումով նա կարևորեց այն հանգամանքը, որ 41 ընտրատարածքներից 7-ում հաղթանակ է տարել երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածուն` Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նրա կարծիքով, այս պահին զարգացման երկու ճանապարհ կա. 1-ի դեպքում պետք է լինեն առկա դիմում բողոքների` իրավապահ մարմինների կողմից ուսումնասիրություներ և քննարկումներ, այդ արդյունքների հիման վրա օրինական որոշումների կայացում, ընտրությունների վերջնական արդյունքների ամփոփում և ընտրված նախագահի հայտարարում: Իսկ երկրորդ` անցանկալի սցենարի դեպքում տեղի կունենա ինքնահռչակում` որպես նախագահ:
Գ. Մինասյանը նշեց նաև, որ առաջին սցենարի դեպքում թե´ Ս. Սարգսյանին, թե´ Ր, Հովհաննիսյանին մարտահրավերներ են սպասվում. «Առաջին սցենարի դեպքում Սերժ Սարգսյանը պետք է ապացուցի, որ իր թիմի միջոցով ի վիճակի է իրականացնել տված խոստումները: Մոտ գտնվելով այդ ողջ իրողություներին` ես կարող եմ հստակ ասել, որ գործող նախագահն ի վիճակի է իրականացնել ծրագրերը»:
«Ինչ վերաբերում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, ապա նա իսկապես ունի մեծ պոտենցիալ. 37 տոկոսը լուրջ քաղաքական կապիտալ է: Այս իրավիճակում կարող ենք արձանագրել, որ քաղաքական դաշտում ի հայտ է եկել թիվ 1 ընդդիմադիր թեկնածուն»,- եզրափակեց խորհրդարանականը:

The Armenian presidential election shows significant progress as assessed not only by international observers but also by many citizens, MP, member of RPA executive body Gagik Minasyan told reporters today.
Minasyan rated as important the fact that leader of Heritage party Raffi Hovannisian, who came second in the election, won at 7 electoral districts out of 41.
According to him, currently there are two ways of development. The first is examination of complaints by law enforcement bodies, making legal decisions based on these results, summing up final election results and announcement of the name of the elected president. The second is an undesirable scenario including Raffi Hovannisian’s self-proclamation as president.
In case of the first scenario, both Serzh Sargsyan and Raffi Hovannisian may face challenges, Minasyan said.
“In this case Serzh Sargsyan will have to prove that he is able to fulfill his promises with the help of his team. I can say exactly that he is able to implement these programs.”
“As for Raffi Hovannisian, he really has serious potential. 37 percent of votes is a serious political capital. In this situation, we can establish that number one opposition figure has emerged in the political arena,” Minasyan concluded.