Իրավունք 16:37 20/02/2013
Հայաստանի պաշտպանության ուժերի պահեստում կատարված ստուգումների արդյունքում գոմեշի մսի հայտնաբերման փաստով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, մեր տեղեկություններով, ձերբակալվել է ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյա:
Հիշեցնենք, որ փաստը հայտնաբերվել էր «Հետք» էլեկտրոնային կայքում տպագրված հոդվածի հետքերով և քրեական գործը հարուցվել էր այս տարվա հունիսին` բանակի պարենային պահեստում ստուգումների արդյունքում հայտնաբերված խախտումների հիման վրա: Հենց այդ ժամանակ էր, որ աշխատանքից ազատվեց ՊՆ Զինված ուժերի շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Արշալույս Փայտյանը: Այնուհետև աշխատանքից ազատվել է նաև Պաշտպանության նախարարության նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտի տնտեսագիտական վերլուծության և գնումների փաստաթղթերի ձևակերպման վարչության պետ Վարդան Թունյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր Panorama.am-ը, այս քրեական գործի շրջանակներում սեպտեմբերի սկզբին մեղադրանք էր առաջադրվել և այժմ կալանավորված է Կապանի մսի կոմբինատի տնօրեն Ալբերտ Օհանջանյանը: Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության, հենց Կապանի մսի կոմբինատն է բանակ մսի մատակարարը: Օհանջանյանի նկատմամբ մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 178 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով` «խարդախություն, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով»:

Право 17:44 20/02/2013
Предварительное следствие в рамках возбужденного ранее уголовного дела по факту обнаружения в армейском продовольственном складе ВС Армении мяса буйвола продолжается: по нашим сведениям, арестован высокопоставленный чиновник Минобороны Армении.
Напомним, в июне 2012 года на основании нарушений, обнаруженных в армейском продовольственном складе по итогам проведенных проверок, было возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст.178 УК РА («Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах»). Тогда же был уволен заместитель начальника Генштаба ВС РА Аршалуйс Пайтян.
Ранее, 9 сентября 2012 года, ответственная по связям с общественностью Следственной службы министерства обороны Армении Мери Саргсян сообщила Panorama.am, что в рамках возбужденного уголовного дела по факту обнаружения в армейском продовольственном складе мяса буйвола ожидаются новые развития. По ее словам в стадии обсуждения находится вопрос предъявления обвинений ряду должностных лиц, в случае если в их деятельности обнаружатся признаки совершения деяний, наказываемых Уголовным кодексом РА.
В тот же день стало известно, что обвинение еще 1 сентября 2012 года было предъявлено Альберту Оганджаняну – директору Капанского мясокомбината, выступавшему поставщиком мяса для армии. По словам Мери Саргсян, обвинение предъявлено по признакам п.1 ч.3 ст.178 УК РА («Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах»).