Քաղաքական 13:10 23/02/2013
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի մամլո խոսնակ Վիկտորյա Նուլանդը:
Համաձայն հաղորդագրության՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով փետրվարի 26-ին Ղազախստանում Իրանի և «5+1» խմբի միջև կայանալիք բանակցություններին, նշել է, որ եթե Իրանը ցանկանա, ապա այդ հանդիպման շրջանականերում Թեհրանը և Վաշինգտոնը կարող են երկկողմ բանակցություններ անցկացնել:
Հիշեցնենք, որ օրերս Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին, ի պատասխան ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի՝ Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ունեցած ելույթում հնչած հայտարարությանը, թե Վաշինգտոնը պատրաստ է միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի հետ ուղղակի բանակցություններ վարել, մասնավորապես նշել է. «Ես դիվանագետ չեմ, ես հեղափոխական եմ. իմ խոսքը պարզ է և դիպուկ: Դուք՝ ամերիկացիներդ, զենքը պահել եք մեզ վրա և ասում. «կամ բանակցում եք, կամ կրակում ենք»: Լավ իմացեք, ճնշումն ու բանակցությունները միմյանց հետ չեն զուգակցվում»:
Իսկ ավելի վաղ Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին, անդրադառնալով Օմանի միջնորդությամբ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև անցկացված ուղղակի բանակցությունների մասին տեղեկատվությանը, մասնավորապես նշել էր. «Ես ոչ Օմանում, ոչ էլ այլ երկրում ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ չեմ անցկացրել: Իրանի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունների մշակումը գտնվում է հոգևոր առաջնորդի լիազորությունների ներքո. Ալի Խամենեին մինչ այժմ որևէ մեկին ԱՄՆ-ի հետ բանակցելու թույլտվություն չի տվել»:
ԻԻՀ սահմանադրության համաձայն՝ հոգևոր առաջնորդը հանդիսանում է երկրի ԶՈւ գերագույն հրամանատարը և նրա լիազորությամբ է մշակվում պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները:

США предлагают Ирану двусторонние переговоры в рамках встречи и группы «5+1»
Если Иран пожелает, то Тегеран и Вашингтон могут провести двусторонние переговоры. Как сообщает иранское информагентство «ФАРС», об этом заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Виктория Нуланд.
Согласно сообщению, официальный представитель Госдепа США во время встречи с журналистами, обратившись к теме предстоящих 26 февраля в Казахстане переговоров между представителями Ирана и группы «5+1», отметил, что если ИРИ пожелает, то в рамках этой встречи Тегеран и Вашингтон могут провести двусторонние переговоры.
Напомним, на днях духовный лидер Ирана Али Хаменеи, в ответ на заявление вице-президента США Джо Байдена на Мюнхенской конференции по безопасности о том, что Вашингтон готов начать прямые переговоры с Тегераном вокруг ядерной программы ИРИ, в частности, сказал: «Я не дипломат, я революционер: мои заявления ясные и четкие. Вы, американцы, направили оружие на нас и заявляете: „либо будем вести переговоры, либо мы стреляем”. Запомните, давление и переговоры несовместимы».
Ранее советник духовного лидера Ирана Али Хаменеи Али Акбар Велаяти, касаясь информации о прямых переговорах между Ираном и США, проведенных при посредничестве Омана, в частности, отметил: «Я не проводил переговоров США ни в Омане, ни в какой-либо другой стране. Разработка основных направлений внешней политики Ирана находится в рамках полномочий духовного лидера страны. Али Хаменеи до сих пор не давал кому-либо разрешения вести переговоры с США».
Согласно Конституции Ирана, духовный лидер является Верховным главнокомандующим Вооруженных сил Ирана. В сфере его полномочий разрабатываются основные направления государственной политики Ирана.
Добавим, что дипломатические отношения между Ираном и США были прекращены в 1979 году после Исламской революции в Иране. В настоящее время интересы США в Тегеране представляет посольство Швейцарии.