ԿԸՀ-ն մերժեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանի դիմումը (լուսանկարներ)
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քիչ առաջ միաձայն որոշում կայացրեց մերժել ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի դիմումը, որով վերջինս պահանջում է ուժը կորցրած ճանաչել Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը, պնդելով, որ օգտագործվել է վարչական ռեսուրսն և իրականացվել են ընտրական հիմնադրամը գերազանցող ծախսեր, գերազանցվել է քարոզչական նյութերի չափը, ինչը, ըստ դիմումատուի, ազդել է ընտրությունների արդյունքների վրա:
Ըստ Տ.Մուկուչյանի՝ ԿԸՀ գտնում է, որ բավարար չեն խախտումների մասին փաստերը, որոնք կարող են ազդել արդյունքների հիման վրա:
ԿԸՀ նախագահը ընթերցեց համապատասխան միջազգային նորմերն ու ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի հոդվածները, մասնավորապես՝ նշելով, որ անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ դիմում կարող է ներկայացնել միայն թեկնածուն ( ԸՕ հոդված 46 կետ 2): Բացի այդ, նա շեշտեց, որ անվավեր ճանաչելու մասին օրենքով հստակեցված են օրեր և կարգ, որոնց հիման վրա կողմը կարող է բողոքարկում ներկայացնել դատարան:
Նա նաև ընգծեց, որ բացահայտ խախտումներ արձանագրելու դեպքում դատարան կարող է դիմել նաև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը:
Ըստ Մուկուչյանի, հանձնաժողովը պարզեց, որ քարոզչության ընթացքում ծախսային և քարոզչության մասով որևէ խախտում չի գրանցվել, գործընթացներն իրականացվել են համաձայն ՀՀ օրենսդրության, ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ և միջազգային այլ կառույցների առաջարկների և ցուցումների:

Политика 15:51 25/02/2013
Немногим ранее Центральная избирательная комиссия приняла единогласное решение отклонить заявление участника прошедших 18 февраля президентских выборов в Армении, лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна, согласно которому он требует признать недействительной кандидатуру действующего главы государства Сержа Саргсяна на президентских выборах, утверждая, что использовался административный ресурс и были осуществлены расходы, превышающие тираж агитационных материалов, что, по мнению стороны-заявителя, повлияло на итоги выборов.
По словам Тиграна Мукучяна, ЦИК считает, что фактов, способных повлиять на итоги голосования, недостаточно.
Председатель ЦИК зачитал соответствующие международные нормы и стать Избирательного кодекса, в частности, отметив, что заявление о признании недействительной кандидатуры может подать лишь кандидат. Кроме этого, по его словам, существует предусмотренные законодательством дни и порядок признания кандидатуры недействительной, на основе которых сторона может подать заявление на обжалование в суд.
Тигран Мукучян добавил, что в случае наличие явных нарушений, в суд может обратиться также ЦИК.
Как подчеркнул глава Центризбиркома, сотрудники ЦИК выяснили, что в ходе агиткампании никаких нарушений по расходной части и в плане агитации зафиксировано не было, все процессы осуществлялись согласно законодательству Армении, а также предложениям БДИПЧ/ОБСЕ и других международных структур.