Մշակույթ 10:08 02/03/2013
Այսօր պարզ կդառնա, թե Հայաստանը ինչ երգով է ներկայանալու «Եվրատեսիլ-2013» երգի միջազգային մրցույթում: Գոռ Սուջյանը, ով ներկայացնելու է մեր երկիրը մրցույթում, հայաստանյան ազգային ընտրության փուլի ընթացքում, որը ուղիղ եթերով ցուցադրվելու է Հանրային հեռուստաընկերությամբ, կատարելու է չորս երգ:
«Եվրատեսիլ- 2013»-ին կմասնակցի այն երգը, որը ժյուրիի և հեռուստադիտողների քվեարկության (50/50) արդյունքում կհավաքի ամենաբարձր միավորները:
Նշենք, որ նախապես հայտարարվել էր մրցույթ. «Հաշվի առնելով, մրցույթին մասնակցել ցանկացող հեղինակների զգալի թիվն ինչպես ՀՀ-ից , այնպես էլ արտերկրից, կայացվել է նոր որոշում՝ հնարավորություն ընձեռել բազմաթիվ հեղինակներին ներկայացնելու իրենց ստեղծագործությունները հեռուստադիտողի և պրոֆեսիոնալ ժյուրիի դատին՝ապահովելով առողջ մրցակցություն»:
Ավելի քան 70 հայտ էր ընդունվել, որից էլ ընտրվել է չորս երգ: Հիշեցնենք, որ Գոռ Սուջյանն ընտրվել էր Հանրային հեռուստաընկերության գեղարվեստական հանձնաժողովի կողմից` ներքին ընտրությամբ:
«Եվրատեսիլ-2013»-ը տեղի կունենա Շվեդիայի Մալմո քաղաքում մայիսի 14-18-ը: Մրցույթին մասնակցում է 39 երկիր: Հայաստանի ներկայացուցիչը, վիճակահանության համաձայն, ելույթ է ունենալու երկրորդ կիսաեզրափակչում:

Сегодня станет известно, с какой песней Армения выступит на «Евровидении-2013»
Сегодня станет известно название песни, которую исполнит представитель Армении на международном конкурсе «Евровидение-2013». Гор Суджян в ходе национального отборочного тура, который будет транслироваться в эфире Общественной телекомпании Армении, исполнит четыре песни.
Песня будет выбрана посредством SMS-голосования зрителей, а также мнения профессионального жюри в соотношении 50/50.
Отметим, что заранее был объявлен конкурс по приему заявок на участие. Учитывая большое количество желающих принять участие в конкурсе, как из Армении, так и из-за рубежа, было принято решение дать многим авторам песен возможность представить свои произведения на суд профессионального жюри и телезрителей, обеспечив тем самым атмосферу здоровой конкуренции.
Поступило свыше 70 заявок на участие в конкурсе, из этого числа были отобраны 4 песни. Суджян был выбран специальной художественной комиссией Общественной телекомпании Армении путем внутреннего голосования.
Конкурс песни «Евровидение-2013» станет 58-м конкурсом песни «Евровидение», который пройдёт в шведском городе Мальмё. Предварительными датами, установленными для двух полуфиналов, являются 14 мая и 16 мая 2013 года; финал запланирован на 18 мая 2013 года. В конкурсе примут участие 39 стран. Представитель Армении, по итогам жеребьевки, выступит во втором полуфинале конкурса.