Իրավունք 15:12 02/03/2013
Ոստիկանությունն արձագանքել է ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության այսօր հրապարակած միջանկյալ զեկույցին:
«Այն, մասնավորապես, անդրադառնում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խաղաղ, սակայն անօրինական հավաքների կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանության կողմից արված հայտարարություններին:
ՀՀ ոստիկանությունը տեղեկացնում է, որ ոստիկանության պարտականությունը` հայտարարելու իրազեկում պահանջող, սակայն առանց իրազեկման անցկացվող հավաքների ժամանակ դրանց անօրինական լինելու և օրենքով նախատեսված պատասխանատվության մասին, շարունակելու է գործադրվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ իրազեկում պահանջող հավաքներն անցկացվում են Հավաքների ազատության մասին օրենքի պահանջների խախտմամբ:
ՀՀ ոստիկանության այդ լիազորությունն ուղղակիորեն նախատեսված է Հավաքների ազատության մասին ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ուղղված է հենց հավաքի մասնակիցներին իրենց վարքագծի հետևանքների պարզաբանմանը` որպես իրավական հստակությունն ու կանխատեսելիությունն ապահովելու պահանջի կատարման միջոց:
Հարկ է նաև նկատել, որ խոսքը վարչական իրավախախտում կատարելու վերաբերյալ նախազգուշացնելու մասին է, որը որևէ կապ չունի խաղաղ հավաքին իր լիազորությունների սահմաններում աջակցելու՝ ոստիկանության պարտականության հետ»:

Law 18:11 02/03/2013
On March 2, the OSCE/ODHIR observation mission promulgated the regular post-election interim report on the post-election developments following the presidential elections of the Republic of Armenia held on February 18. Particularly, the report touches upon the statements of the Police of the Republic of Armenia made in connection with the peaceful, but illegal meetings held by Raffi Hovhannisyan.
The police of the Republic of Armenia inform that the they will continue to perform their duty of declaring the illegality of the meetings which demand a preliminary notice but are held without the latter, and the relevant liability foreseen by the law until the meetings demanding a preliminary notice are held without violating the requirements of the law “On freedom of meetings.”
That power of the police of the Republic of Armenia is immediate from the part 2 of the article 32 of the RA law “On freedom of meetings” and is aimed at clarifying the consequences of their behavior for the members of the meeting, as a means of fulfilling the requirement for ensuring legal certainty and predictability.
It should also be noted that the warning about administrative offences is at stake and it has nothing to do with the duty of the police to promote peaceful meetings within the scope of their authority.