Իրավունք 15:12 02/03/2013
Ոստիկանությունն արձագանքել է ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության այսօր հրապարակած միջանկյալ զեկույցին:
«Այն, մասնավորապես, անդրադառնում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խաղաղ, սակայն անօրինական հավաքների կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանության կողմից արված հայտարարություններին:
ՀՀ ոստիկանությունը տեղեկացնում է, որ ոստիկանության պարտականությունը` հայտարարելու իրազեկում պահանջող, սակայն առանց իրազեկման անցկացվող հավաքների ժամանակ դրանց անօրինական լինելու և օրենքով նախատեսված պատասխանատվության մասին, շարունակելու է գործադրվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ իրազեկում պահանջող հավաքներն անցկացվում են Հավաքների ազատության մասին օրենքի պահանջների խախտմամբ:
ՀՀ ոստիկանության այդ լիազորությունն ուղղակիորեն նախատեսված է Հավաքների ազատության մասին ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ուղղված է հենց հավաքի մասնակիցներին իրենց վարքագծի հետևանքների պարզաբանմանը` որպես իրավական հստակությունն ու կանխատեսելիությունն ապահովելու պահանջի կատարման միջոց:
Հարկ է նաև նկատել, որ խոսքը վարչական իրավախախտում կատարելու վերաբերյալ նախազգուշացնելու մասին է, որը որևէ կապ չունի խաղաղ հավաքին իր լիազորությունների սահմաններում աջակցելու՝ ոստիկանության պարտականության հետ»:

Полиция Армении откликнулась на новый промежуточный доклад миссии БДИПЧ/ОБСЕ
Полиция откликнулась на промежуточный доклад, опубликованный сегодня наблюдательской миссией Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ.
«Он, в частности, касается заявлений, озвученных полицией относительно мирных, но незаконных собраний, организованных лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяна.
В связи с этим полиция заявляет, что в ее обязательства входит информировать о незаконности собраний, требующих уведомления, однако проводимых без уведомления, оповещать о предусмотренной законом ответственности. Полиция будет информировать до тех пор, пока собрания, требующие уведомления, будут проводиться с нарушением требований закона «О свободе собраний».
Данное полномочие полиции предусмотрено ч. 2 ст. 35 закона РА «О свободе собраний» и имеет целью разъяснить им последствия их поведения.
Следует отметить, что речь идет о предупреждении касательно совершения административного правонарушения, которое никоим образом не касается обязанности полиции по оказанию содействия в проведении мирных собраний в рамках ее полномочий».