Աշխարհում 11:28 02/03/2013
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ընտրությունների դիտորդական առաքելությունն այսօր հրապարակել է Հայաստանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններին վերաբերող զեկույց, որը վերնագրված է «Հետընտրական միջանկյալ զեկույց»:
Վեց էջից բաղկացած փաստաթղթում անդրադարձ է կատարված քվեարկության օրվան հաջորդած շրջանում տեղի ունեցած զարգացումներին: Մասնավորապես, դիտորդական առաքելությունն ամփոփման մեջ նշել է, որ փետրվարի 19-ին «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտարարեց ընտրությունների նախնական արդյունքները` ընդգծելով, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերընտրվել է առաջին փուլով: Երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վիճարկեց արդյունքները և պնդեց, որ ընտրություններում հաղթել է ինքը»:
Դիտորդները նշել են, որ «փետրվարի 20-ից սկսած պարոն Հովհաննիսյանը բողոքի ակցիաներ կազմակերպեց Երևանում ու մարզերում, որին միացան որոշ ընդդիմադիր կուսակցություններ և գործիչներ»: Ըստ զեկույցի` այդ «հավաքները խաղաղ էին և իշխանությունները չեն միջամտում, սակայն ոստիկանությունը հայտարարեց, որ դրանք ապօրինի են և կարող են հանգեցնել վարչական պատասխանատվության»:
Անդրադառնալով ընտրությունների արդյունքների վիճարկման խնդրին` դիտորդները տեղեկացնում են, որ ընդհանուր առմամբ վերահաշվարկի և ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու 132 դիմում է եղել տեղամասային հանձնաժողովներում` «գրեթե բոլորը տրված պ-ն Հովհաննիսյանի կողմից, որոնք սակայն հիմնականում մերժվել են` այն հիմքով, որ դիմողները նման դիմում ներկայացնելու իրավունք չունեին»: Զեկույցի հեղինակները նշել են, որ Ընտրական հանձնաժողովի կողմից երեք տեղամասերում նախաձեռնված վերահաշվարկի արդյունքում ձայների քանակը նախնական հաշվարկից չնչին շեղում է տվել:
Զեկույցում նշվում է, որ փետրվարի 25-ին ԿԸՀ-ն միաձայն ընդունել է ընտրությունների արդյունքների մասին ամփոփիչ արձանագրությունը, ըստ որի «պարոն Սարգսյանը հայտարարվեց հաղթող` 58.6 տոկոս ձայներով: Պարոն Հովհաննիսյանը ստացել էր ձայների 36.7 տոկոսը»:
Զեկույցի հեղինակները նշել են, որ իրենց առաքելության կողմից «պաշտոնական արդյունքների վերլուծությունը վկայում է գործող նախագահի օգտին ստացած ձայների և շատ բարձր մասնակցության ցուցանիշների միջև փոխկապակցվածությունը»: «Սա մտահոգություն է առաջ բերում ընտրական գործընթացի ամբողջականության նկատմամբ»,- նշել են զեկույցի հեղինակները:
Նրանք նաև փաստել են, որ «Ընտրական հանձնաժողովներում քվեարկության օրը տրվել է սահմանափակ թվով բողոքներ, և ավելի քան 80-ը` ընտրություններից հետո: Դրանցից գրեթե բոլորը մերժվել են»: Անդրադառնալով իրավախախտումներին և դրանց հետաքննությանը` դիտորդները նշել են, որ «Ոստիկանությունն ու դատախազությունն ուսումնասիրել են ավելի քան 300 հնարավոր իրավախախտումներ և դրանցից մոտ 10-ի դեպքում հարուցել են քրեական գործեր»:
Տեղեկատվական դաշտի վերաբերյալ գնահատականներում դիտորդները նշել են` «Որոշ հեռարձակող ԶԼՄ-ներ հետընտրական շրջանում քաղաքական իրադարձությունների լուսաբանման ընտրանքային մոտեցում են դրսևորել` ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ քննադատական կարծիքների սահմանափակման նկատելի միտումով: Մի շարք ինտերնետ ԶԼՄ-ներ ներկայացնում են բազմազան կարծիքներ»:

Тема дня 12:08 02/03/2013
Наблюдательская миссия Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ опубликовала доклад, посвященный состоявшимся 18 февраля в Армении президентским выборам, под названием «Промежуточный доклад по поствыборной ситуации».
В состоящем из 6 страниц документе авторы доклада обратились к развитиям, имевшим место после голосования на выборах главы государства. В частности, наблюдательская миссия отмечает, что 19 февраля «Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении обнародовала предварительные итоги голосования, отметив, что действующий президент РА Серж Саргсян переизбран на второй срок в первом туре. А занявший второе место кандидат Раффи Ованнисян не согласился с итогами, настаивая, что на выборах победил он».
Как указывают наблюдатели, «начиная с 20 февраля, г-н Ованнисян организовал акции протеста в Ереване и в областях Армении, к акциям присоединились и некоторые оппозиционные партии и деятели». Согласно докладу, «эти митинги носили мирный характер, и власти не препятствуют их проведению, хотя полиция и заявила, что эти митинги незаконны и могут повлечь за собой административную ответственность».
Обратившись к вопросу оспаривания результатов голосования, наблюдатели отмечают, что в общей сложности участковые избирательные комиссии получили 132 заявления относительно пересчета голосов и признания результатов недействительными. При этом, как говорится в докладе, «практически все заявления были поданы представителями Р.Ованнисяна, и они в основном были отклонены на том основании, что заявители не имели права подавать эти заявления». Авторы доклада отмечают также, что число голосов, полученных в результате инициированного ЦИК пересчета голосов на 3 избирательных участках, отличается от первоначальных результатов незначительно.
В докладе отмечается, что 25 февраля ЦИК единогласно приняла итоговый протокол о результатах выборов, согласно которому «Серж Саргсян был объявлен победителем, получив 58,6% голосов. Раффи Ованнисян получил 36.7% голосов избирателей».
Авторы доклада отметили, что «анализ официальных результатов, проведенный представителями их миссии, свидетельствует о взаимосвязи между отданными в пользу президента голосами и довольно высокими показателями явки». «Это вызывает обеспокоенность, связанную с целостностью избирательного процесса»,– отметили авторы доклада.
Они также констатировали, что «в день голосования в избирательных комиссиях было зафиксировано ограниченное число жалоб, и свыше 80 жалоб – после выборов. Почти все они были отклонены». Касаясь правонарушений и их расследования, наблюдатели отметили, что «полиция и прокуратура изучили свыше 300 возможных правонарушений и по фактам примерно 10 нарушений были возбуждены уголовные дела».
В оценках, касающихся информационной сферы, наблюдатели подчеркнули, что «некоторые вещательные СМИ в поствыборный период при освещении политических событий применяли выборочный подход, при этом наблюдалась тенденция ограниченности критических оценок относительно проведения выборов. Ряд интернет-СМИ представляют различные мнения».