Աշխարհում 11:28 02/03/2013
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ընտրությունների դիտորդական առաքելությունն այսօր հրապարակել է Հայաստանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններին վերաբերող զեկույց, որը վերնագրված է «Հետընտրական միջանկյալ զեկույց»:
Վեց էջից բաղկացած փաստաթղթում անդրադարձ է կատարված քվեարկության օրվան հաջորդած շրջանում տեղի ունեցած զարգացումներին: Մասնավորապես, դիտորդական առաքելությունն ամփոփման մեջ նշել է, որ փետրվարի 19-ին «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտարարեց ընտրությունների նախնական արդյունքները` ընդգծելով, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերընտրվել է առաջին փուլով: Երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վիճարկեց արդյունքները և պնդեց, որ ընտրություններում հաղթել է ինքը»:
Դիտորդները նշել են, որ «փետրվարի 20-ից սկսած պարոն Հովհաննիսյանը բողոքի ակցիաներ կազմակերպեց Երևանում ու մարզերում, որին միացան որոշ ընդդիմադիր կուսակցություններ և գործիչներ»: Ըստ զեկույցի` այդ «հավաքները խաղաղ էին և իշխանությունները չեն միջամտում, սակայն ոստիկանությունը հայտարարեց, որ դրանք ապօրինի են և կարող են հանգեցնել վարչական պատասխանատվության»:
Անդրադառնալով ընտրությունների արդյունքների վիճարկման խնդրին` դիտորդները տեղեկացնում են, որ ընդհանուր առմամբ վերահաշվարկի և ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու 132 դիմում է եղել տեղամասային հանձնաժողովներում` «գրեթե բոլորը տրված պ-ն Հովհաննիսյանի կողմից, որոնք սակայն հիմնականում մերժվել են` այն հիմքով, որ դիմողները նման դիմում ներկայացնելու իրավունք չունեին»: Զեկույցի հեղինակները նշել են, որ Ընտրական հանձնաժողովի կողմից երեք տեղամասերում նախաձեռնված վերահաշվարկի արդյունքում ձայների քանակը նախնական հաշվարկից չնչին շեղում է տվել:
Զեկույցում նշվում է, որ փետրվարի 25-ին ԿԸՀ-ն միաձայն ընդունել է ընտրությունների արդյունքների մասին ամփոփիչ արձանագրությունը, ըստ որի «պարոն Սարգսյանը հայտարարվեց հաղթող` 58.6 տոկոս ձայներով: Պարոն Հովհաննիսյանը ստացել էր ձայների 36.7 տոկոսը»:
Զեկույցի հեղինակները նշել են, որ իրենց առաքելության կողմից «պաշտոնական արդյունքների վերլուծությունը վկայում է գործող նախագահի օգտին ստացած ձայների և շատ բարձր մասնակցության ցուցանիշների միջև փոխկապակցվածությունը»: «Սա մտահոգություն է առաջ բերում ընտրական գործընթացի ամբողջականության նկատմամբ»,- նշել են զեկույցի հեղինակները:
Նրանք նաև փաստել են, որ «Ընտրական հանձնաժողովներում քվեարկության օրը տրվել է սահմանափակ թվով բողոքներ, և ավելի քան 80-ը` ընտրություններից հետո: Դրանցից գրեթե բոլորը մերժվել են»: Անդրադառնալով իրավախախտումներին և դրանց հետաքննությանը` դիտորդները նշել են, որ «Ոստիկանությունն ու դատախազությունն ուսումնասիրել են ավելի քան 300 հնարավոր իրավախախտումներ և դրանցից մոտ 10-ի դեպքում հարուցել են քրեական գործեր»:
Տեղեկատվական դաշտի վերաբերյալ գնահատականներում դիտորդները նշել են` «Որոշ հեռարձակող ԶԼՄ-ներ հետընտրական շրջանում քաղաքական իրադարձությունների լուսաբանման ընտրանքային մոտեցում են դրսևորել` ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ քննադատական կարծիքների սահմանափակման նկատելի միտումով: Մի շարք ինտերնետ ԶԼՄ-ներ ներկայացնում են բազմազան կարծիքներ»:

Topic of the day 12:08 02/03/2013
The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) Election Observation Mission for the February 18 presidential elections in Armenia has released a post-election interim report.
The report's summary reads as follows: The Central Election Commission (CEC) on 19 February announced preliminary election results, indicating that incumbent President Serzh Sargsyan was re-elected in the first round. The second-placed candidate, Raffi Hovannisyan, disputed the results and claimed that he won the election.
Since 20 February, Mr. Hovannisyan has staged a series of protest rallies in Yerevan and several regions, which were joined by some opposition parties and politicians. The gatherings were peaceful and the authorities did not interfere, but the police stated that they are illegal and could lead to administrative liability.
There were requests for recounts and for invalidation of results of 132 Precinct Election Commissions (PECs), almost all filed by Mr. Hovannisyan. Three recount requests initiated by election commissions were upheld and revealed minor discrepancies from the original counts. All other requests were rejected on the grounds that complainants were not entitled to file them.
On 25 February, the CEC unanimously adopted the final results protocol and declared Mr. Sargsyan the winner, with 58.6 per cent of votes cast. Mr. Hovannisyan received 36.7 per cent.
An OSCE/ODIHR EOM analysis of official results shows a correlation between very high turnout and the number of votes for the incumbent. This raises concerns regarding the confidence over the integrity of the electoral process.
A limited number of complaints were filed with the election administration on election day, and over 80 after the election. Almost all were rejected. The police and the Prosecutor General investigated over 300 possible offences and initiated criminal proceedings in some 10 of them.
Some broadcast media during the post-election period showed a selective approach in their coverage of political events, with a noticeable tendency to limit views critical of the conduct of the election. A number of online media offered diverse views.