Հասարակություն 11:10 05/03/2013
Ճարտարապետների միության նախագահը դիմել է երկրի ղեկավարին. «Անհապաղ կասեցնել Կառավարական 2-րդ մասնաշենքի աճուրդի գործընթացը»
Հայաստանի ճարտարապետների միության և ճարտարապետների միությունների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը նամակով դիմել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ հայցելով հանձնարարել «անհապաղ կասեցնել» Կառավարական 2-րդ մասնաշենքի (ԱԳՆ) աճուրդի գործընթացը:
Նամակում ասված է.
«Խորապես անհանգստացած պատմաճարտարապետական ազգային մեր ժառանգության պահպանման ու օգտագործման խնդիրների ներկայիս անմխիթար վիճակով, դրանց հանդեպ պետության կողմից ցուցաբերվող ակնհայտ անտարբերությամբ, մասնավոր սեփականատերերի կողմից դրսևորվող անհանդուրժելի, հաճախ բարբարոսության հասնող կամայականություններով, իրադրության համատարած անպատժելիությամբ ու իրավիճակը շտկելուն միտված հանրության ընդվզումների ապարդյուն ջանքերով, խնդրով մտահոգ մի շարք Կուսակցական ու Հասարակական կազմակերպությունների, քաղացիական նախաձեռնությունների ակտիվիստների, կրթական և այլ համակարգերի մասնագետների նախաձեռնմամբ, սույն թվի մարտի 1-ին, Հայաստանի ճարտարապետների միությունում կայացավ մամլո ասուլիս: Ասուլիսին հրավիրմամբ մասնակցեց նաև ՀՀ մշակույթի փոխնախարարը: Հարցադրումների շարքում, ի թիվս այլ խնդիրների, առանձնահատուկ քննության արժանացավ կառավարական հա.-2 շենքի օտարման ու հյուրանոցի վերածման ՀՀ կառավարության կողմից հովանավորվող գործընթացը:
Ասուլիսին ներկա մասնագետները մասնավորապես կենտրոնացան շինությունն օտարելու մասին ՀՀ կառավարության 27 դեկտեմբերի 2012թ. նո.-1675-Ն որոշման մեջ տեղ գտած հետևյալ օրինախախտումների վրա.
- Որոշման համար հիմք է ընդունվել կառավարության 2003թ. հունիսի 13-ի նո. 882-Ն որոշմամբ հաստատված «Պետական կառավարչական հիմնարկներին ամրացված գույքի օտարման կարգը», որում ակնարկ անգամ չկա պատմության և
մշակույթի անշարժ հուշարձանի կարգավիճակ ունեցող շենքերի օտարման թուլատրելիության մասին: Այդ փաստաթղթում չկա նաև որևէ հղում «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության ու օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքով, ինչպես նաև նույն այդ հուշարձանների պահպանության, նորոգման, օգտագործման խնդիրների կարգավորմանն ուղղված ՀՀ կառավարության 20 ապրիլի 2002թ. նո.- 438 որոշմամբ հաստատված Կարգում ամրագրված պարտադիր գործառույթների դրույթներին:
Հետևաբար պետական սեփականություն հանդիսացող շենքերի օտարման վերոնշյալ Կարգը չէր կարող օրինական հիմք հանդիսանալ հանրապետական կարգի պատմաճարտարապետական արժեք հանդիսացողԿառավարական հա.-2 մասնաշենքը ուղղակի վաճառքով կամ աճուրդով օտարելու գործում:
- Որոշման 3-րդ կետի 5-րդ ենթակետի դրույթներով գնորդին ներկայացվում է Կառավարական հա.-2 շենքը գնելուց հետո այն վերակառուցելու և բացառապես որպես հյուրանոց օգտագործելու պարտադրանք, չունենալով դրա վերաբերյալ նույն «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանման ու օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածով պահանջվող պետական լիազոր մարմնի կողմից կազմված եզրակացությունը:
Սա ևս օրենքի անթուլատրելի շրջանցում է:
Մեծարգո Նախագահ
Նկատի ունենալով, վերոնշյալը և ապավինելով Սահմանադրական Ձեր լիազորություններին, հայցում ենք Ձեր հետևյալ հանձնարարականները.
ա/- անհապաղ կասեցնել Կառավարական 2-րդ մասնաշենքի աճուրդի գործընթացը, չեղյալ ճանաչել կառավարության 27 դեկտեմբերի 2012թ. նո. 1675-Ն որոշումն ու
վարչական տույժի ենթարկել որոշման նախագծի հեղինակներին,
բ/- թեև ուշացած, բայց և այնպես հետագա վրիպումներից զերծ մնալու համար, հանձնարարել ՀՀ մշակույթի նախարարությանը` «ՀՀ պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների մասին» ՀՀ օրենքում կատարել լրացում` ընդգրկելով նրանում պետական սեփականություն հանդիսացող բոլոր այն շենքերն ու շինությունները
/ դիցուկ` կառավարական հա.-1 և 2 շենքերը, օպերան, մատենադարանը, ազգային ժողովի շենքը, ՀՀ նախագահական նստավայրը, գիտությունների ազգային ակադեմիայի համալիրը և բազում այլ շենքեր/, որոնք պետական ցանկում ունեն հանրապետական նշանակության դասակարգում, ինչի շնորհիվ և կարող են հայտնվել «շահավետ» օտարման նմանատիպ գործառույթների թիրախում»:
Նամակի պատճեներն ուղարկված են՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին,
կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանին, «ՏԱՆԳՈ» ՓԲԸ ղեկավարությանը, ՀՀ դատախազ Աղվան Հովսեփյանին:
Հիշեցնենք, որ այսօր տեղի կունենա Կառավարության թիվ 2 մասնաշենքի վաճառքը: 14.2 հազ. քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով տարածքը կվաճառվի աճուրդով:
Նախորդող նորություններ ՝ Այսօր աճուրդի կհանվի ՀՀ ԱԳՆ շենքը
Ա. Գրիգորյան. ԱԳՆ-ի շենքի գնորդը սեփականատիրոջ իրավունքը ձեռք բերելով մեխանիկորեն ձեռք է բերում նաև այն ձևափոխելու իրավունքը

Общество 12:23 05/03/2013
Глава Союза архитекторов РА обратился к президенту Армении с просьбой приостановить аукцион о продаже здания МИД Армении
Председатель Союза архитекторов Армении Мкртич Минасян обратился с письмом к президенту Армении Сержу Саргсяну с просьбой поручить немедленно приостановить аукцион по продаже здания 2-го корпуса правительства Армении.
В письме, в частности, говорится:
«Я глубоко обеспокоен нынешним положением дел, связанным с сохранением и использованием нашего историко-архитектурного национального наследия, безразличием государства к этому вопросу, произвольными действиями частных собственников, безнаказанностью, безрезультатными усилиями общественности, направленными на улучшение ситуации. 1 марта ряд партийных и общественных организаций, активистов гражданских инициатив организовали пресс-конференцию в здании Союза архитекторов Армении, в которой принял участие и замминистра культуры Армении. В числе вопросов мы коснулись процесса отчуждения 2-го корпуса правительства Армении. Присутствующие на пресс-конференции специалисты сконцентрировали внимание на правонарушениях, которые имеются в решении правительства от 27 декабря 2012 года об отчуждении здания.
- В принятом решении нет ссылки на положения закона РА «Об охране и использовании недвижимых памятников истории, культуры и исторической среды», а также на положения обязательных функций, утвержденных решением правительства от 20 апреля 2002 года, направленным на урегулирование проблем, связанных с охраной, ремонтированием и использованием этих памятников.
Следовательно, вышеуказанный порядок отчуждения зданий, являющихся государственной собственностью, не может быть основанием для отчуждения 2-го корпуса правительства Армении путем проведения аукциона.
Согласно положениям подпункта 5 пункта 3 к покупателю предъявляется требование после покупки 2-го корпуса правительства реставрировать его и использовать исключительно как гостиницу, не имея требуемого ст. 21 Закона РА «Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды» заключения уполномоченного органа государственного управления.
Это также непозволительное нарушение закона.
Глубокоуважаемый президент!
Учитывая вышеотмеченное и полагаясь на ваши конституционные полномочия, просим Вас дать следующие поручения:
а) Немедленно остановить аукцион по продаже здания правительства №2, признать недействительной решение правительства № 1675-Н от 27 декабря 2012 года и привлечь к административному наказанию авторов проекта решения.
б) хотя и запоздало, но во избежание дальнейших ошибок, поручить Министерству культуры Армении внести дополнение в Закон РА „О недвижимых памятниках истории и культуры, считающихся государственной собственностью Республики Армения и не подлежащие отчуждению”, включив сюда все те являющиеся государственной собственностью здания и строения (в том числе 1-го и2-го корпуса правительства, здания Ереванского театра оперы и балета, Матенадарана, Национального Собрания, резиденции президента, Национальной академии наук и др.), которые в Государственном списке относятся к категории республиканского значения. Из-за этого они могут стать мишенью подобных процедур „выгодного” отчуждения».
Копии письма направлены премьер-министру Тиграну Саркисяну, начальнику управления по управлению госимуществом Армении Арману Саакяну, руководству ЗАО «Танго», а также генпрокурору Армении Агвану Овсепяну.
Напомним, правительство Армении в ходе состоявшегося 4 октября 2012 года заседания приняло решение о продаже за 51,271 млн. долларов здания министерства иностранных дел республики ЗАО «Танго», принадлежащему аргентинскому бизнесмену армянского происхождения Эдуардо Эрнекяну. Тем самым подтвердились давно муссируемые слухи о продаже здания МИД Армении.
Аукцион по продаже 2-го корпуса здания правительства Армении, общей площадью 14.2 тыс. кв. м состоится5 марта. Как отмечено на официальном сайте управления по управлению госимуществом Армении, стартовая цена торгов - 51 млн 270 тыс 840 долларов. Здание МИД будет продано путем классического аукциона (поднятием цены).