Թուրքիայում ընդունվում է նոր օրենք, որի արդյունքում բանտարկված լրագրողները ազատ կարձակվեն
Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Արընչը, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Բեռլինում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է, որ ներկայումս մշակվում է օրենքի նախագիծ, որի ընդունման դեպքում Թուրքիայում բանտարկված բազմաթիվ լրագրողներ ազատ արձակվելու հնարավորություն կունենան:
Ըստ թուրքական «Ռադիքալ» (Radikal) օրաթերթի Արընչը ասել է. «Մոտ ժամանակներս օրինագիծը պատրաստ կլինի: Մարտի 10-ին այն նախարարների խորհրդին կներկայացնենք: Ըստ օրենքի, եթե մեկը քարոզչություն իրականացնի, բայց մասսաներին զենքով ու բռնությամբ չուղղորդի, դա հանցանք չի համարվի: Կարծում եմ, որ այս օրենքի շնորհիվ շատ լրագրողներ կազատվեն բանտից»,- ըստ թուրքական «Ռադիքալ» (Radikal) օրեթերթի` ասել է Արընչը:
Նշենք, որ վերջերս թուրք հոդվածագիր Նեդիմ Շեներն անդրադարձել էր Թուրքիայում մամուլի ազատության խնդրին: Հեղինակը հոդվածում նշում է, որ ներկայումս Թուրքիայի բանտերում կա 75 լրագրող, որոնցից 37-ը ձերբակալվել է «Քրդական համայնքների միության» (ՔՀՄ-KCK), 7-ը` «Էրգենեքոն» ահաբեկչական կազմակերպության, 7-ը` «Հեղափոխական ժողովրդական ազատագրության կուսակցության» (DHKP), 6-ը` «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK), 3-ը` «Մարքս-լենինյան կոմունիստական կուսակցության» (ՄԼԿԿ-MLKP), 9-ը` այլ ձախակողմյան կազմակերպությունների դատական գործերի շրջանակներում:

Общество 12:52 07/03/2013
В Турции в случае принятия нового законопроекта из тюрем будут освобождены многочисленные журналисты
Вице-премьер Турции Бюлент Арынч, который с официальным визитом находится в Берлине, в ходе пресс-конференции заявил, что в Турции в настоящее время разрабатывается проект закона, в случае принятия которого, многочисленные журналисты, находящиеся в турецких тюрьмах, получат возможность выйти на свободу.
«В ближайшее время законопроект будет готов. Он будет представлен совету министров уже 10 марта. Согласно закону, осуществление агитации без призыва к народным массам прибегнуть к оружию и насилию больше не будет считаться преступлением. Считаю, что благодаря этому закону из тюрем будут освобождены многие журналисты», – приводит слова Бюлента Арынча турецкая ежедневная газета Radikal.
Отметим, что ранее автор двух книг об убийстве Гранта Динка, удостоенный звания героя свободы мировой прессы Недим Шенер обратился к проблеме свободы прессы в Турции. Как отмечает автор статьи, в настоящее время в тюрьмах Турции содержатся 75 журналистов, 37 из которых были задержаны в рамках уголовного дела в отношении «Союза курдских общин» (KCK), 7 – террористической организации «Эргенекон», 7 – считающейся террористической «Революционной народно-освободительной партии-фронта» (DHKP-C), 6 – «Рабочей партии Курдистана» (РПК), 3 – марксистско-ленинской группировки, 9 – других леворадикальных группировок.