ՄԻՊ. Բազմաթիվ գերիշխող դիրք ունեցող խոշոր բիզնեսների հակամրցակցային գործունեությունը չի վերհանվել
Մարդու իրավունքների վիճակը Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ոլորտում: Այսօր հրապարակվել է Օմբուդսմենի տարեկան զեկույցի հանձնաժողովի գործունեությանը վերաբերող հատվածը:
Քաղաքացիների սոցիալական վիճակի և տնտեսական իրավունքների ոտնհարման հիմնական պատճառը շարունակում է մնալ իրական և լիարժեք տնտեսական մրցակցության բացակայությունը, քանի որ ՏՄՊՊՀ-ն.
• Հիմնականում հատվածական են ուսումնասիրվել հակամրցակցային դրսևորումները: Սեփական նախաձեռնությամբ ուսումնասիրվել և հանրությանը ներկայացվել են հաճախ միայն ոչ էական և ոչ համակարգային խնդիրներ հարուցող խախտումները:
• Բազմաթիվ գերիշխող դիրք ունեցող խոշոր բիզնեսների հակամրցակցային գործունեությունը չի վերհանվել և չեն ձեռնարկվել իրական և արդյունավետ քայլեր ազատ տնտեսության ձևավորման համար:
• Շարունակել է ցածր մնալ հասարակության կողմից Հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ տեղեկացվածության և վստահության մակարդակը, ինչի մասին է վկայում Հանձնաժողովին ներկայացված բողոքների սակավաթվությունը (ընդամենը՝ 28):
• Հանձնաժողովը ԵՄ անդամ երկրների գործընկերների հետ նախաձեռնել է տարբեր սեմինար-քննարկումներ ՀՀ «Պետական օժանդակության վերահսկման մասին» օրենքի նախագծերի մշակման ուղղությամբ:
• Հանձնաժողովի կողմից պետական գնումների ոլորտում կատարված ուսումնասիրության արդյունքում 2012 թվականի ընթացքում բացահայտվել են մի շարք տնտեսվարող սուբյեկտների մասնակցությամբ հակամրցակցային համաձայնության դեպքեր:
• Հանձնաժողովն իր պաշտոնական վեբ կայքի միջոցով կազմակերպել և իրագործել է առցանց հարցումներ` մի շարք բնագավառներում բարեփոխումներ իրականացնելու նպատակով:

Экономика 12:43 12/03/2013
Омбудсмен Армении опубликовал годовой доклад о деятельности Государственной комиссии по защите экономической конкуренции
Омбудсмен Армении Карен Андреасян сегодня представил ту часть своего годового доклада, которая касается деятельности Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК).
В пресс-службе омбудсмена сообщили, что, согласно докладу, основной причиной социального положения граждан и попрания их экономических прав продолжает оставаться отсутствие реальной и полноценной экономической конкуренции, поскольку:
• Антиконкурентные проявления в основном были изучены ГКЗЭК отрывочно. По собственной инициативе были исследованы и представлены на суд общественности зачастую несущественные и несистемные нарушения.
• ГКЗЭК не была пересмотрена антиконкурентная деятельность крупного бизнеса, не были предприняты реальные и эффективные шаги для формирования свободной экономики.
• Уровень информированности граждан относительно деятельности Комиссии и доверия к ГКЗЭК продолжает оставаться низким, о чем свидетельствует количество жалоб, представленных в ГКЗЭК (всего 28).
• Комиссия вместе с партнерами из стран-членов ЕС инициировала проведение различных семинаров-обсуждений в направлении разработки законопроекта «О контроле государственного содействия».
• В результате исследований, проведенных ГКЗЭК в сфере государственных закупок, в течение 2012г. были раскрыты случаи антиконкурентных соглашений с участием целого ряда хозяйствующих субъектов.
• Комиссия посредством своего официального веб-сайта организовала и реализовала онлайн-опросы с целью проведения реформ в ряде сфер.